Více než 12 tisíc pochybení, včetně takových, které mohly vést k poškození zdraví pacientů odhalil během prvních dvou týdnů projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora spustila s cílem mapovat chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách.
Výsledky projektu, který odstartoval v půlce letošního dubna, podle komory potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Do projektu se zapojilo celkem 1 103 lékáren a odloučených oddělení pro výdej léků a zdravotnických prostředků (OOVL), které ve sledovaném období odhalily 12 166 chyb. „V pracovních dnech bylo průměrně zapojeno 567 lékáren, každá z nich řešila v průměru dvě chyby denně. Ve většině případů byla situace vyřešena okamžitou konzultací s lékařem nebo ve spolupráci s pacientem či jeho rodinným příslušníkem přímo v lékárně při výdeji léků,“ uvádí ČLnK.
Časté chyby v dávkování
Průměrně podle propočtů České lékárnické komory (ČLnK) řeší každá lékárna zhruba dva chybně předepsané léky každý den. Nejčastější bylo v prvním sledovaném období mezi 15. a 30. dubnem odhaleno předepsání léků na dobu delší tří měsíců (3 586 případů, tedy zhruba 30 % všech chyb), což nedovoluje vyhláška, nebo problémy s dávkováním. „Tato chyba sice nikoho neohrožuje na zdraví, ale přináší lékárníkům složitější komunikaci s pacienty dožadujícími se všech balení, jak jim je předepsal lékař,“ vysvětluje v tiskové správě ČLnK.
Mezi další často zachycené chyby patřilo:
- chybějící dávkování (870 případů)
- vysoká dávka včetně překročení maximální dávky (714)
- nevhodné dávkové schéma a načasování (707)
- jiná dávka, než kterou pacient užívá nebo má užívat (603)
- předepsání jiného léčivého přípravku, než bylo zamýšleno (507)
- potenciální léková interakce (372),
- nízká dávka (357)
Zafungovala dobrá komunikace
Z konkrétních chyb zaznamenaných v projektu podle komory vyplývá, že je role lékárníka důležitá nejen z hlediska formální kontroly receptů, ale především z hlediska bezpečné terapie. V některých zaznamenaných případech by bez kontroly farmaceutem mohlo dojít ke skutečně závažným poškozením zdraví pacientů. „Jednalo se například o situaci, kdy lékař omylem předepsal pětiletému dítěti inhalační kortikoid v síle pro dospělé (250 mcg). Farmaceut po telefonické konzultaci s lékařem zajistil předepsání správné dávky (50 mcg),“ stojí ve zprávě komory.
„Případy z praxe ukazují, že díky otevřené a profesionální komunikaci mezi lékaři a farmaceuty bylo možné chyby vyřešit, včas upravit léčbu, a předejít tak možným komplikacím. V naprosté většině případů – v 95,7 % – lékař návrh řešení farmaceuta při vzájemné konzultaci přijal, v ostatních případech byl pak například vzájemně ověřen záměr neobvyklého dávkování nebo kombinace léků. Tato týmová spolupráce ve zdravotnictví není výjimkou – naopak by měla být standardem,“ uvedl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.