Genová a buněčná terapie zaznamenala v Česku za posledních pět let mimořádný pokrok – i díky aktivnímu a konstruktivnímu přístupu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a dalších pojišťoven. Původně vysoce nákladná léčba je dnes dostupná širšímu okruhu pacientů. Současnosti i budoucnosti terapií se věnovalo odborné sympozium Zdravotnického deníku Pět let genové a buněčné terapie v ČR: Úspěšný příběh na prahu nových výzev.

VZP je s dosavadními výsledky genové a buněčné terapie v hematoonkologii velmi spokojena, pozitivně hodnotí také vývoj nákladovosti. „Za posledních pět let jsme zažili opravdu překotné období, kdy jsme se z pozice velmi nákladné terapie dostali do úrovně poměrně dobře zvládnutelné nákladovosti,“ říká náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár.

Konstruktivní přistup pojišťoven

Spolupráci s pojišťovnami si chválí i odborníci. „Když jsme začínali, tak jsme s VZP domluvili určitý počet pacientů, postupně jsme se dostali přes finanční problémy a situace, kdy docházelo k prodlevám žádostí, vše se krásně vychytalo,“ kvituje předseda České hematologické společnosti, přednosta IV. interní hematologické kliniky FN Hradec Králové Pavel Žák.

„Oceňuji, že genová terapie může být dostupná našim pacientům. Je s tím hodně práce, ale je vidět jednoznačný konstruktivní přístup od Všeobecné zdravotní pojišťovny i ostatních pojišťoven,“ doplňuje přednosta kliniky hematoonkologie FN Ostrava, předseda České myelomové skupiny Roman Hájek.

Otazník nad hrazením terapií nervosvalových onemocnění

Podle Jana Bodnára ale nelze usnout na vavřínech. V budoucnu totiž bude z hlediska nákladovosti třeba řešit problematické otázky související s rozvojem léčby dalších diagnostických skupin, například neurodegenerativních onemocnění. „Máme nové možnosti pro jiná onemocnění, kde v minulosti nebyly indikovány takové možnosti jako nyní, což s sebou přirozeně nese i finanční náklad,“ říká.

Aby ale bylo možné léčbu zajistit a zároveň vzhledem k cenovým nárokům nezruinovat systém veřejného zdravotního pojištění, je nezbytné mít jasné předpisy, kdy terapie hradit. Podle Jany Haberlové z Kliniky dětské neurologie 2. LF a FN Motol by v diskuzi o úhradách mohlo pomoci i vytvoření expertní skupiny. „Určitě by tam měly být zastoupeny pacientské organizace, klinici, regulátoři, právníci, etici, je to velká skupina lidí, která by měla nastavit určitá pravidla pro Českou republiku,“ míní.

Jana Haberlová na sympoziu Pět let genové a buněčné terapie v ČR: Úspěšný příběh na prahu nových výzev.

Únorové sympozium Zdravotnického deníku Pět let genové a buněčné terapie v ČR: Úspěšný příběh na prahu nových výzev přineslo mnoho zajímavých diskuzí a přednášek. Přečtěte si třeba o celkovém posunu genové a buněčné terapie v Česku (zde), problematice úhrad inovativní léčby (zde), CAR T terapiích (zde nebo zde) či vývoji terapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou či Crohnovou chorobou (zde).

Foto: Radek Čepelák

Zleva moderátor diskuze a šéfredaktor ZD Tomáš Cikrt, dále Alice Onderková, koordinátorka Klubu pacientů mnohočetný myelom, Pavel Mlynář, vedoucí oddělení léčiv a zdravotnických prostředků ČPZP, Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP, Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP, profesor Pavel Žák, předseda České hematologické společnosti, profesor Marek Trněný, přednosta I. Interní kliniky – hematologie 1. LF a VFN Praha, a František Folber, vedoucí programu buněčné terapie na Interní hematologické a onkologické klinice LF MU a FN Brno. Foto: Radek Čepelák
Profesor Roman Hájek, přednosta kliniky hematoonkologie FN Ostrava a předseda České myelomové skupiny při rozhovoru pro Zdravotnický deník.
Druhý diskuzní panel. Zleva Pavel Mlynář, vedoucí oddělení léčiv a zdravotnických prostředků ČPZP, Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP, Alena Miková, ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků VZP, profesor Roman Hájek, přednosta kliniky hematoonkologie FN Ostrava a předseda České myelomové skupiny, profesor Pavel Žák, předseda České hematologické společnosti a přednosta IV. interní hematologické kliniky FN Hradec Králové, František Folber, vedoucí programu buněčné terapie – Interní hematologická a onkologická klinika LF MU a FN Brno, Ivo Rovný, ředitel Fakultní nemocnice Brno, a Aleš Herman, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Auditorium sympozia Pět let genové a buněčné terapie v ČR: Úspěšný příběh na prahu nových výzev.
Diskuze v kuloárech. Vlevo náměstek ředitele VZP Jan Bodnár, vpravo vydavatel Zdravotnického deníku Ivo Hartmann.
Profesor Roman Hájek, přednosta kliniky hematoonkologie FN Ostrava (vlevo) při kuloární diskuzi s ředitelem FN Hradec Králové Alešem Hermannem.
Auditorium sympozia Pět let genové a buněčné terapie v ČR: Úspěšný příběh na prahu nových výzev.
Předseda České hematologické společnosti a přednosta IV. interní hematologické kliniky FN Hradec Králové profesor Pavel Žák. foto: Radek Čepelák