V situaci, kdy zdravotnictví čelí alarmujícímu nedostatku personálu, přichází naděje ze zahraničí. Hospodářská komora ČR a Univerzita Karlova uzavřely memorandum o spolupráci, které otevírá cestu kvalifikovaným sestrám a studentům medicíny z Vietnamu. Instituace o tom dnes informovaly v tiskové zprávě.

Cílem je v pilotní fázi dovézt do Česka první stovku zdravotníků, kteří projdou odbornou i jazykovou přípravou ještě ve své domovině. Po uznání jejich vzdělání a doplnění kvalifikace budou připraveni nastoupit do českých nemocnic a zdravotnických zařízení.

Model vychází z osvědčeného vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec, který podle prezidenta Hospodářské komory ČR Zdeňka Zajíčka prokázal, že zahraniční pracovníci mohou efektivně doplnit chybějící kapacity na trhu práce. „Vidíme v tomto projektu cestu, jak získat kvalifikované lidi, kteří přijdou připravení, motivovaní i jazykově vybavení a budou mít zájem v naší zemi zůstat a pracovat,“ uvedl.

Čeština jako klíč k integraci

Zásadní roli v úspěšnosti celé iniciativy bude hrát jazyková příprava. Tu zajistí Univerzita Karlova prostřednictvím svého Ústavu jazykové a odborné přípravy. Výuka proběhne přímo ve Vietnamu, kde se uchazeči budou připravovat na zkoušku z češtiny na úrovni B1. „Jedním z dílčích řešení potřeb trhu práce je příchod kvalifikovaného odborného personálu ze zahraničí. Klíčem k úspěšné integraci i profesnímu uplatnění příchozích je znalost jazyka a schopnost zorientovat se v místním prostředí. Chceme proto vietnamským studujícím nabídnout podporu i odborné zázemí,“ vysvětlila rektorka Milena Králíčková.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček podepisují memorandum o spolupráci. Foto: Hospodářská komor ČR

Na jazykovou stránku projektu navazuje i pokračující vzdělávání po příjezdu do České republiky. „Součástí přípravy studujících bude standardizované závěrečné přezkoušení z českého jazyka dle Společného evropského referenčního rámce. Příchozí budou ve studiu češtiny pokračovat i po svém příjezdu do České republiky,“ doplnila Dana Hůlková Nývltová, ředitelka Ústavu jazykové a odborné přípravy UK.

Reakce na krizi, ne jednorázové řešení

Statistiky mluví jasně – v českém zdravotnictví chybí přes 2 500 všeobecných sester. Téměř třetina současných sester je navíc starší 55 let, což znamená, že během několika let může nastat další masivní vlna odchodů. Nemocnice v některých regionech už dnes nedokáží obsadit jedinou volnou pozici.

Do projektu se kromě Hospodářské komory a Univerzity Karlovy zapojí také vietnamské ministerstvo práce, zdravotnické školy Thai Binh a Hai Duong, vysoká škola Hanoi Vietnam National University, a obě ambasády – česká v Hanoji i vietnamská v Praze. Klíčovou roli hraje i Česko-vietnamský vzdělávací institut, který propojí studenty s českými zdravotnickými zařízeními.

„Program cílí na dlouhodobou udržitelnost. Nejde nám o jednorázový nábor, ale o vytvoření systému, který bude přivádět nové kvalifikované pracovníky podle potřeb regionů a ve spolupráci s konkrétními nemocnicemi a zdravotně sociálními zařízeními,“ dodal Zdeněk Zajíček.

Mohlo by vás zajímat