Jednodenní péče přináší větší komfort pacientům i efektivnější provoz některých oddělení, shodují se tuzemské nemocnice (také zde, zde a zde). Některé ale upozorňují na ekonomickou nevýhodnost kvůli nastavení úhrad a nutnosti nepřetržité péče. Jiné naopak chválí ekonomizaci provozu.
Zavedení jednodenní péče zvažovali v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně již dříve, před dvěma lety na něm nicméně začali pracovat systematicky. „Od roku 2023 jsme v kontaktu s vedením jednodenní chirurgie – s doktorem Štamberou (Dalibor Štambera je předsedou Asociace poskytovatelů jednodenní péče na lůžku – pozn. red.) – a takése zdravotními pojišťovnami. Jednodenní chirurgie má totiž své náležitosti, které je třeba splnit, jinak ji nelze provozovat,“ vysvětlil pro Zdravotnický deník člen představenstva zlínské krajské nemocnice pro oblast léčebné a ošetřovatelské péče Marcel Guřan.
Široké spektrum výkonů
Do úprav potřebných pro provozování jednodenní péče se ve Zlíně pustili s plným nasazením. „Zrekonstruovali jsme zákrokový sálek v budově gynekologie na plnohodnotný operační sál za 40 milionů korun, vznikl také dospávací pokoj se sedmi observačními lůžky. To vše separé od ostatního nemocničního provozu a s vlastním personálem. Vzniklo tak centrum jednodenní chirurgie, které jsme otevřeli v říjnu 2024,“ uvedl Guřan.
Centrum již dnes nachází poměrně široké uplatnění – využívají ho gynekologové, neurochirurgové i traumatologové. Nemocnice přitom počítá i s rozšířením pro ortopedii. „V našem centru jednodenní chirurgie nyní provádějí zákroky nejčastěji gynekologové, například odstranění přednádorových změn na děložním čípku, hysteroskopii, kyretáže dutiny děložní za léčebným i diagnostickým účelem. Potom také traumatologové, například artroskopie ramene, kolena, hlezna, odstraňování kovového materiálu po osteosyntéze, traumatologie ruky a nohy nevyžadující hospitalizaci, a neurochirurgové – operace karpálního tunelu,“ popsal Guřan s tím, že ještě v letošním roce se přidají také ortopedi s artroskopii kolena.
Kýžená ekonomizace provozu
Zkušenosti s jednodenní péčí si ve Zlíně pochvalují. „Výhodou jednodenních zákroků je kromě jiného jednoznačná ekonomizace provozu – díky tomu, že pacienti nejsou přijímáni do nemocnice, odpadají režijní náklady, minimalizuje se stres z pobytu v nemocnici, snižuje se riziko nozokomiálních nákaz (infekce vzniklé v souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení – pozn. red.), zkracuje se rekonvalescence a zkracuje se doba pracovní neschopnosti,“ popsal Guřan. A dodal: „Za největší devizu pro pacienty využívající jednodenní chirurgii v naší nemocnici považuji ten fakt, že podstupují zákrok v krajské nemocnici. Jakékoli komplikace – peroperační nebo postoperační – jsme schopni komplexně řešit přímo v naší nemocnici. Pacienta není nutno nikam transportovat.“
Zavedením jednodenní chirurgie se podle Marcela Guřana zefektivnil provoz prakticky všech sálů nemocnice. „Prováděním menších zákroků v rámci ‚jednodenky‘ se uvolnila kapacita na centrálních operačních sálech, kde se provádějí náročné operační výkony. Tím zkracujeme čekací doby na velké operace. Systém se rozbíhá, kultivuje, je nutno do jednodenní chirurgie implementovat i oddělení ortopedie, eventuálně další oddělení, například chirurgii,“ vysvětlil Guřan a dodal, že ke snížení počtu lůžek v nemocnici po zavedení jednodenní péče nedošlo, protože kapacita lůžek je „celkově nízká oproti celostátnímu průměru“.
Pomáhá spolupráce dvou nemocnic
Spektrum výkonů jednodenní péče se v posledních letech rozšířilo také v Oblastní nemocnici Kolín. „A po restrukturalizaci péče v naší nemocnici v Kutné Hoře část výkonů provádíme i tam. Počty výkonů tak postupně narůstají,“ uvedl pro Zdravotnický deník náměstek ředitele pro léčebnou péči kolínské nemocnice Pavel Hoffmann.
Těžištěm jednodenní péče je v Kolíně ortopedická operativa – artroskopie včetně složitějších výkonů na vazech kolenního kloubu. „Nově děláme i videoskopickou operativu karpálního kanálu a operace ramenního kloubu. Kromě toho lékaři chirurgie v režimu jednodenní péče na lůžku provádějí operace tříselných kýl, varixů, hemeroidů a operace žlučníku, ve většině případů jde o výkony v rámci miniinvazivní chirurgie a ortopedie,“ vyjmenoval Hoffmann a dodal, že na operativě se většinově podílejí operatéři z kolínské nemocnice.
Není pro každého
Výhodou pro pacienty jsou podle Pavla Hoffmanna především kratší objednací doby. Zmínil i to, že kratší pobyt v nemocnici je i formou prevence vzniku nemocniční nákazy. Výhodu ale jednodenní péče přináší nejen pacientům, kteří jsou v tomto režimu operováni. „Výkony v režimu jednodenní práce na lůžku v naší nemocnici v Kutné Hoře také uvolňují kapacitu operačních sálů v Kolíně pro akutní pacienty a pro ty, kteří potřebují složitější výkony,“ vysvětlil.
Zmínil ale také, že pro operace v režimu jednodenní chirurgie není vhodný každý pacient. „K operacím jsou zařazováni nemocní s malým rizikem kardiovaskulárních komplikací,“ upřesnil.
Náročný nepřetržitý provoz
Jednodenní péči využívají i v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav. „Jde především o výkony na oddělení ORL, které tvoří 80 procent všech operací v režimu jednodenní péče. Zbylých 20 procent tvoří výkony gynekologické,“ popsal Zdravotnickému deníku ředitel mladoboleslavské nemocnice Ladislav Řípa. Mezi hlavní výhody tohoto typu výkonů pro pacienty i podle Řípy patří brzký odchod domů a z něj plynoucí psychická výhoda rekonvalescence v domácím prostředí.
Kapacita sálů ani počet lůžek v nemocnici se po zavedení jednodenní péče nijak nezměnila. Přesto určité negativum ředitel Řípa vnímá. „Jednodenní péče není pro nemocnice našeho typu ekonomicky výhodná, a to z toho důvodu, že musíme zajišťovat nepřetržitý provoz v oborech, kterých se týká,“ vysvětlil.
Mohlo by vás zajímat
Zatím jen v přípravě
Nemocnice České Budějovice realizuje jednodenní péči v obecném slova smyslu dlouhodobě, ať už formou ambulantně prováděných zákroků, nebo při krátké dvoudenní hospitalizaci. Zatím však tuto péči nerealizuje v režimu jednodenní péče, tedy v odbornosti jednodenní péče na lůžku. „Větší využití tohoto režimu plánujeme v odbornostech gynekologie, urologie, chirurgie, otorinolaryngologie a ortopedie,“ sdělila Zdravotnickému deníku tisková mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.
I ona ale upozornila na ekonomickou nevýhodnost. „Za podmínek současné úhradové vyhlášky je kalkulovaná úhrada v naší nemocnici v režimu jednodenní péče na lůžku o zhruba 20 procent nižší než v režimu běžné lůžkové péče,“ uzavřela.