Lidem, kteří pracují ve zdravotnictví, je třeba v budoucnu věnovat větší pozornost. Lékaři, lékařky, sestry a další ošetřovatelský personál jsou podle nové německé spolkové ministryně zdravotnictví Niny Warkenové (CDU) naprosto klíčovým prvkem zdravotnického systému, bez něhož nemůže efektivně fungovat. „Tito lidé jsou naším největším aktivem. Jsou vysoce kvalifikovaní a vysoce motivovaní,“ cituje Warkenovou německý odborný deník Deutsches Ärzteblatt.
Zdravotnickému personálu je třeba mnohem více naslouchat a věnovat mu větší pozornost, než tomu bylo dříve. Je o tom přesvědčena nová německá ministryně zdravotnictví Nina Warkenová, která tento post zastává ve spolkové vládě kancléře Friedricha Merze (CDU).
„Tito lidé jsou naším největším aktivem. Jsou vysoce kvalifikovaní a vysoce motivovaní,“ řekla Nina Warkenová, která představovala své priority pro rezort, který řídí. Podle ní je velice důležité, aby politici zdravotnickému personálu mnohem více naslouchali, což rovněž přispěje k větší efektivnosti celého systému.
Méně byrokracie, více času na pacienty
Právě zdravotníci a zdravotnice podle nové nejlépe vědí a mohli by mluvit o tom, kde systém „tlačí bota“, kde by jejich práce mohla být efektivnější či kde jsou v jejich práci největší překážky. „Chceme proto posílit nejen kulturu důvěry, ale také nezávislost a osobní odpovědnost jednotlivých zdravotnických profesí,“ dodala Warkenová s tím, že právě zde se skrývá největší potenciál.

Warkenová zdůraznila, že lékaři a lékařky by měli trávit mnohem méně času byrokracií a namísto toho by se měli více věnovat pacientům. „Zdravotnický personál musí být více schopen přispět svými schopnostmi a dovednostmi. Zkrátka si nemůžeme dovolit nechat jejich dovednosti a odbornost jen tak nevyužité ležet ladem,“ dodala šéfka zdravotnického rezortu.
Spolková ministryně zdravotnictví za své další priority považuje řešení akutních nedostatků v německém zdravotnictví. Jde zejména o problém prodlužování dojezdových vzdáleností do nemocnic a lékáren, problémy se zásobováním léky, neefektivní struktury ve zdravotnickém systému, neudržitelnosti financování zdravotní péče a v neposlední řadě o nedostatek kvalifikovaných pracovníků v kombinaci s nedostatečným stupněm digitalizace zdravotnictví.
Základem je dialog
Warkenová proto chce během svého funkčního období vytvořit základ pro „kvalitní a dostupnou zdravotní péči založenou na potřebách pro lidi v celé zemi“. Vládní koalice CDU/CSU a SPD chce „udělat vše pro zlepšení našeho systému zdravotnictví“. K tomu je podle Warkenové zapotřebí začít výměnou názorů mezi všemi zúčastněnými. Ministryně proto chce „vyhledávat a udržovat dialog s odborníky z praxe i se samosprávami“.
Do zmíněného dialogu chce Warkenová zahrnout také dialog s farmaceutickým sektorem. Podle ní je nutné domácí farmaceutický průmysl posílit a učinit z něj jedno z předních německých průmyslových odvětví. „Je to dobré a důležité pro Německo, ale i pro Evropu,“ zdůraznila Nina Warkenová.
Mohlo by vás zajímat
Nová spolková ministryně zdravotnictví chce pokračovat v nastoupených reformách, zejména reformě nemocniční sítě, ale také prosadit a zahájit reformy další. Warkenová nicméně připomněla, že nemocniční reformu chce podrobit přezkumu a případně upravit některé její parametry.
Připravíme reformu dlouhodobé péče
Nina Warkenová v neposlední řadě uvedla, že spolková vláda plánuje poskytnout nemocnicím kompenzaci nákladů za roky 2022 a 2023, které jim vznikly v důsledku energetické krize. „I to už je součástí koaliční smlouvy,“ vysvětlila.
V oblasti digitalizace má být sledováno probíhající zavádění elektronického záznamu pacienta, a to především v souvislosti se zajištěním a zvyšováním bezpečnosti uchovávaných dat. Digitalizace má také pokračovat s ohledem na zlepšení řízení poskytované péče pacientům, a to zejména v ambulantním sektoru.
Warkenová rovněž přislíbila zřízení pracovní skupiny, která bude v součinnosti se Spolkovým ministerstvem zdravotnictví připravovat velkou reformu ošetřovatelské péče. Jejím cílem má být finanční stabilizace, jelikož právě financování je jedním z nejpalčivějších problémů jak zdravotnického systému, tak právě systému dlouhodobé ošetřovatelské péče.