Devět vedoucích pracovníků Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) varuje v dalším otevřeném dopise ministra zdravotnictví před vážnou ekonomickou situací ústavu a viní z ní vedení. Ředitel Petr Winkler pro Zdravotnický deník potvrdil záporný hospodářský výsledek za loňský rok, odmítl však, že by hrozila finanční destabilizace ústavu.

První otevřený dopis předali zástupci signatářů ministerstvu zdravotnictví v lednu letošního roku (více jsme o něm psali zde, o reakci Petra Winklera a detailnějších informacích od signatářů si lze přečíst zde). V úterý 6. května se signatáři rozhodli předat ministru zdravotnictví další dopis, tentokrát podepsaný devíti zaměstnanci NUDZ. Je mezi nimi například vedoucí Klinického výzkumného programu, vedoucí pěti výzkumných center (z celkových sedmi), dva vedoucí lékaři a předseda jedné z odborových organizací ústavu.

Záporné saldo v řádu desítek milionů korun

Nový otevřený dopis se týká ekonomické situace NUDZ, která se podle signatářů zhoršuje a přímo ohrožuje nejen jeho provozní stabilitu, ale i kvalitu a kontinuitu odborné práce, klinických služeb a výzkumných projektů s mezinárodním přesahem. „Je pro nás mimořádně alarmující, že přes opakované dotazy a projevenou snahu o dialog nejsou zaměstnancům, a dokonce ani vedoucím odborných týmů, poskytovány srozumitelné a transparentní informace o skutečném stavu hospodaření ústavu,“ píší podepsaní a ilustrují to zprávou o hospodářském výsledku NUDZ za rok 2024, který činí minus 39,6 milionů korun. V září loňského roku přitom dostali informaci, že ústav je za první pololetí v plusu cca 9 milionů korun.

Za zdmi sídla Národního ústavu duševního zdraví prý dochází k bossingu a dalším nepěkným věcem. Ředitel Winkler tvrdí, že to není pravda. Foto: NUDZ

Vinu podle podepsaných nese právě ředitel Winkler, a to jak z hlediska řízení, tak z hlediska neudržitelného hospodaření. Stěžují si také na způsob, jakým vedení komunikuje. „Dlouhodobě selhává v oblasti otevřenosti, předvídatelnosti rozhodovacích procesů a respektu k odbornému zázemí, jež ústav reprezentuje,“ jsou přesvědčeni a doplňují, že z komunikace vedení ústavu není ani zřejmé, jak se loňský zhoršený hospodářský výsledek ústavu projeví v rozpočtech výzkumných skupin a klinických oddělení na další roky.

Ekonomická situace je stabilní, říká ředitel

Winkler však v reakci pro Zdravotnický deník informace o možné finanční destabilizaci ústavu označuje za spekulace. Poznamenává, že za jeho vedení NUDZ získal bezprecedentní množství prestižních národních i mezinárodních grantů a ústav nikdy v historii neřídil své finance efektivněji než v současnosti.

Ekonomickou situaci NUDZ Winkler označuje za stabilní. „S ministerstvem zdravotnictví se daří – díky jeho starosti o duševní zdraví obyvatel – práce na ukotvení institucionálního rámce financování NUDZ po vzoru ostatních přímo řízených organizací jako například IPVZ (Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví), SZU (Státního zdravotního ústavu) a dalších,“ říká současný ředitel s tím, že hospodářský výsledek v loňském roce ovlivnilo to, že se systémové změny nepodařilo dotáhnout do konce. „V tuto chvíli ale tuto otázku řešíme se zřizovatelem konstruktivně a situace nijak neohrožuje chod ani rozvoj NUDZ,“ dodává.

Boj o dětskou skupinu

Winkler dále médiím sdělil, že za zmíněným téměř čtyřicetimilionovým deficitem stojí nižší příspěvek ministerstva zdravotnictví (o 25 milionů korun) nebo zvýšené náklady na platy zaměstnanců. „Klinika si na sebe vydělá a předpokládám, že navýšení peněz pro lékaře obsahuje úvazky klinických lékařů, kteří pracují na klinice. Pro mě to tedy není uspokojivé vyjádření. Jestliže si klinika na sebe vydělá a pak se řekne, že 15 milionů je na navýšení platů lékařů, tak tomu nerozumím,“ okomentoval Winklerovo vyjádření na úterním setkání s médii jeden ze signatářů, vedoucí lékař Miloslav Kopeček.

„Také jsme slyšeli, že za deficit může provoz dětské skupiny. To je naprosto absurdní. Dětská skupina je jeden z mála benefitů, který jsme si uchovali z předchozího období za Cyrila Höschla. Prvním počinem pana ředitele Winklera byla snaha dětskou skupinu zrušit. Nejdříve vyhlásil, že bude zrušena, takže rodiče odhlásili své děti, a pak řekl, že bude tuplem zrušena, protože tam žádné děti nejsou,“ doplnil během setkání další z podepsaných, vedoucí Centra prvních epizod SMI Filip Španiel.

Jaká má být vize centra duševního zdraví?

Ministerstvo zdravotnictví už ve věci současného dění v NUDZ podniklo první kroky. Chvíli před odevzdáním otevřeného dopisu zaměřeného na ekonomickou situaci rozhodl Vlastimil Válek o vypsání výzvy k předložení vize řízení a dalšího rozvoje NÚDZ pro roky 2025 až 2030. Výzva je podle resortu otevřená všem kvalifikovaným kandidátům, ministr o vizi požádá i současného ředitele Winklera.

Signatáři tento krok vítají. „Myslíme si, že je to výrazem snahy řešit tuto situaci a v tuto chvíli jde o dobrý přístup – nechat soutěžit různé vize. Protože se zdá, že původní vize, na které ústav vznikl, je dnes naprosto v defenzivě,“ říká Španiel a dodává, že je nutné vrátit se ke kořenům – k vědě, o které podle něj v souvislosti s NUDZ v současnosti téměř není slyšet.

Mohlo by vás zajímat