Šest měsíců čekání na novou funkční spolkovou vládu má Německo za sebou. Přesně taková doba uplynula od rozpadu předchozí vlády pod vedením sociálního demokrata Olafa Scholze. Nový kabinet povede křesťanský demokrat Friedrich Merz. Bude v něm deset mužů a osm žen. A právě jmenování jedné ministryně je překvapením. Do čela Spolkového ministerstva zdravotnictví se totiž nepostavil Tino Sorge (CDU), jak se předpokládalo, nýbrž jeho stranická kolegyně Nina Warkenová. O nové šéfce zdravotnického rezortu informoval odborný deník Deutsches Ärzteblatt.
Povedlo se to až na druhý pokus. Německo bylo jen krůček od obrovské blamáže, přičemž se nevyhnulo blamáži o něco menší. To, když se designovanému spolkovém kancléři nepodařilo hned napoprvé získat většinovou podporu ve Spolkovém sněmu, přestože hlasy na to koalice sociálních demokratů (SPD) a křesťanských demokratů (CDU/CSU) čistě matematicky má. Tyto dvě strany se po předčasných únorových volbách rozhodly utvořit takzvanou velkou koalici, aby v usednutí do vládních křesel zabránili zástupcům extrémistické Alternativy pro Německo (AfD).
Na několik desítek minut se tedy zdálo, že nový kabinet v úterý 6. května nevznikne a s ním nebude ani obsazeno křeslo pro spolkového ministra zdravotnictví. A právě u zdravotnického rezortu došlo k poměrně velkému překvapení, protože ještě před několika týdny byl favoritem na obsazení zdravotnického rezortu křesťanský demokrat Tino Sorge.
Studovala právo, bude řídit zdravotnictví
Spolkovou ministryní zdravotnictví ale nakonec byla jmenována Sorgeho stranická pětačtyřicetiletá kolegyně Nina Warkenová, jak informoval odborný deník Deutsches Ärzteblatt. Warkenová tak v čele Spolkového ministra zdravotnictví nahradí Karla Lauterbacha (SPD), který během svého působení prosadil dlouho připravovanou, diskutovanou, ale i kritizovanou reformu nemocniční sítě.

Kdo vlastně je nová spolková ministryně zdravotnictví našich západních sousedů? Nina Warkenová se narodila 15. května 1979 v přibližně pětadvacetitisícovém městě Bad Mergentheim, které leží ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Po maturitě na Gymnáziu Matthiase Grünewalda v Tauberbischofsheimu se rozhodla, že bude studovat práva.
Právo vystudovala během let 1998 až 2003 na Ruprecht-Karl Universität v Heidelbergu. Po stáži, kterou absolvovala na regionálním soudu v Mosbachu a druhé státní zkoušce z práva se stala právničkou na volné noze.
Nina Warkenová se už jako mladá zajímala o politiku, o čemž svědčí, že se členkou Křesťansko-demokratické unie (CDU) stala už ve svých 20 letech, tedy v roce 1999. V roce 2004 uspěla v komunálních volbách a stala se zastupitelkou právě ve městě, kde navštěvovala gymnázium, tedy v Tauberbischofsheimu.
Mohlo by vás zajímat
V parlamentu přes deset let
A dá se říci, že bylo jen otázkou času, než se Nina Warkenová podívá i do vysoké politiky. To se stalo v roce 2013, kdy Warkenová byla zvolena za Bádensko-Württembersko do Spolkového sněmu. Svůj mandát ale ve volbách v roce 2017 neobhájila a stala se první náhradnicí pro případ, že by někdo z frakce CDU/CSU zvolený za Bádensko-Württembersko poslanecký mandát složil.
K tomu došlo v roce 2018, kdy se tehdejší poslanec Spolkového sněmu Stephan Harbarth stal předsedou německého Ústavního soudu. Od té doby se Warkenové podařilo mandát poslankyně Spolkového sněmu vždy obhájit, a to včetně posledních předčasných voleb, které se konaly v únoru.
Ve Spolkovém sněmu se Nina Warkenová věnovala různým tématům. Během svého prvního mandátu zasedala ve výboru pro vnitřní záležitosti, v jejím druhém funkčním období pak také ve výboru pro práva a ochranu spotřebitelů. I proto je překvapivé, že se stala spolkovou ministryní zdravotnictví. Ještě během vyjednávání koaliční vlády s SPD totiž Warkenová byla členkou pracovní skupiny pro domácí politiku, právo, migraci a integraci, kterou vedli Günter Krings, Andrea Lindholzová a Dirk Wiese.
Nina Warkenová je vdaná a se svým manželem, právníkem Sebastianem Warkenem mají tři syny. Nová spolková ministryně zdravotnictví ve svém volném čase ráda hraje tenis.