Pacienti s větším zubním kazem dostanou po zákazu amalgámových plomb z veřejného pojištění nejspíš pouze dlouhodobě provizorní výplň. Na plnohodnotnou trvalou výplň, jejíž cena se pohybuje kolem 2200 korun, současné úhrady nestačí. ČTK to řekl prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler. Mluvčí ministerstva zdravotnictví připomněl, že o výši úhrad na nové výplně se v současnosti jedná v rámci dohodovacího řízení pro rok 2026.

Podle Šmuclera bude dospělým pacientům nově hrazena jednoduchá nevrstvená fotokompozitní výplň. Cena tohoto typu ošetření se pohybuje okolo 900 korun a je vhodná pro menší kazy. V případě větších kazů či rozsáhlejšího poškození zubu ovšem tato částka postačí pouze na provizorní výplň. „Když přestane vyhovovat, tak se začne opravovat. Každé tři roky se převrtá,“ uvedl po víkendovém sněmu stomatologů.

Na zavedení nového typu plomb po zákazu amalgámu mělo podle prezidenta ČLK jít ze zdravotního pojištění podle původních představ osm miliard korun. Nakonec na to budou miliardy tři, uvedl. Mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob reagoval, že úhrady na příští rok jsou aktuálně předmětem jednání mezi pojišťovnami a poskytovateli. Součástí vyjednávání je právě i nastavení úhrad nově hrazených výplní, které nahradí stávající amalgámové výplně, uvedl Jakob. Dodal, že mediální výstupy Romana Šmuclera tak lze vnímat jako součást vyjednávací taktiky pro vyjednání vyššího objemu finančních prostředků.

Nová úhrada výplní pro všechny typy kazů

Stomatologická komora by ráda dosáhla toho, aby pojišťovny plně hradily i trvalé, rozsáhlejší výplně. Jak dále uvedl Roman Šmucler, provizorní materiály bývají často záměrně zhotovovány v nápadných barvách, například oranžové, aby byly snadno identifikovatelné při následných stomatologických kontrolách. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví novela zákona nově zavádí úhradu výplní použitelných pro všechny typy kazů.

Tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Foto: Martin Kovář

„Na větší kazy budou použitelné duálně a chemicky tuhnoucí materiály, které vydrží podle dostupné empirické evidence až šest let,“ uvedl Jakob. Na jejich úhradě podle něj panovala při přípravě novely široká shoda. U vrstvených kompozitních výplní s delší životností bude nově možné čerpat částečnou úhradu, zatímco dnes pojišťovny tento typ výkonu nehradí vůbec. Novela zároveň nijak nereguluje barevnost výplní – budou tak moci být i bílé.