Domažlická nemocnice od května rozšířila své služby o ambulanci paliativní medicíny. Reaguje tak na rostoucí potřebu specializované péče o pacienty s nevyléčitelnými nemocemi v regionu, kde je nabídka této péče dosud velmi omezená. Ambulanci vede lékařka Soňa Purkar-Hegerová, která má bohaté zkušenosti z hospice i klinické paliativy. Společně s týmem vyškolených sester poskytuje konzultace a podporu nejen v nemocnici, ale také přímo v domácím prostředí pacientů. Nemocnice o novince informovala prostřednictvím tiskové zprávy.

„Řada lidí vnímá paliativní péči jako službu pro poslední dny a týdny života s cílem omezit bolest. Ve skutečnosti se ale jedná o mnohem širší záběr,“ vysvětluje lékařka Purkar-Hegerová. Jak dodává, ideální je, pokud pacienti nebo jejich blízcí kontaktují paliativní tým co nejdříve po sdělení nepříznivé diagnózy. Kromě zmírnění symptomů se tým věnuje i psychologickým, sociálním a spirituálním potřebám nemocného i jeho rodiny.

Nejen pro onkologické pacienty

Paliativní péče se netýká výhradně pacientů s rakovinou. Podle odborníků je důležitá také pro osoby s pokročilým srdečním selháním, chronickými plicními onemocněními, selháním ledvin nebo demencí. Právě těchto diagnóz v populaci přibývá.

Nová služba má podporu i od největší tuzemské zdravotní pojišťovny. „Jsme rádi, že se partnerské nemocnici podařilo díky aktivnímu přístupu zajistit odborný paliativní tým a přispět tak ke zvýšení dostupnosti této tolik potřebné péče,“ uvedla Lenka Havlasová, ředitelka regionální pobočky VZP v Plzni.

Podle ředitele nemocnice Petra Hubáčka jde o krok, na který se dlouho čekalo. „Je velmi potřebná. Mám tyto zkušenosti z mého předchozího působení na Moravě. V některých krajích nebo i v Praze je celkem rozšířená a využívaná. Naopak v jihozápadních Čechách je nabídka zatím trochu omezená,“ uvedl. Přípravy v Domažlicích podle něj začaly už během pandemie, kdy se začal formovat sesterský paliativní tým. Kvůli nedostatku atestovaných lékařů však bylo spuštění služby oddáleno.

Paliativa už není popelkou

Do budoucna chce nemocnice vybudovat také plnohodnotný terénní tým a později i paliativní lůžkovou péči. To si ale vyžádá další odborný personál.

Paliativní medicína se stává prioritou i pro kraj. „Rozvoj paliativní péče je pro Plzeňský kraj prioritou. Chceme, aby lidé v těžkých životních chvílích měli přístup k odborné, citlivé a komplexní pomoci. Paliativní medicína není jen o závěru života – je o podpoře důstojnosti, zmírnění utrpení a respektu k potřebám pacientů i jejich rodin,“ říká náměstek hejtmana Tomáš Soukup. Podporuje také záměr nemocnice vybudovat komplexní paliativní tým s nepřetržitým provozem.

Mohlo by vás zajímat

V Plzeňském kraji v současnosti paliativní péči poskytuje Fakultní nemocnice Plzeň, Hospic svatého Lazara a Domácí hospic Západ. V sousedních krajích je situace podobně omezená, zejména v Karlovarském a Jihočeském kraji. Domažlická nemocnice tak rozšiřuje síť dostupné péče pro těžce nemocné pacienty v regionu, kde byla dosud jen minimální.