Poprask ve farmaceutickém byznysu způsobil důvod spolupráce dánské biotechnologické společnosti Zealand Pharma s gigantem trhu – skupinou Roche. Dánové přichází na trh s velmi nadějným lékem pro redukci hmotnosti s minimem vedlejších účinků a Roche jí má pomoci s dalším vývojem a komercializací. Na věc upozornil list Financial Times.
Na trhu se objeví nadějný start-up, který představí produkt s velkým potenciálem. Všimne si ho velká zavedená firma a přijde s nabídkou, která se nedá odmítnout. A mladá dravá společnost se stane součástí gigantu, který převezme produkt, základnu pro vývoj a výzkum i odborníky, které malá firma zaměstnává. Takový je zpravidla koloběh života firem, které mohou doslova udělat díru do světa, ale jejich majitelé dají přednost rychlému exitu a tučnému zisku. A to nejen ve farmaceutickém průmyslu.
Jednali se všemi velkými hráči
Jenže toto není případ dánské biotechnologické společnosti Zealand Pharma, která se do širšího povědomí dostala teprve nedávno, když podepsala dohodu o spolupráci se švýcarskou farmaceutickou skupinou Roche, a to v hodnotě 5,3 miliardy dolarů (v přepočtu asi 116 miliard korun). „Byl to nejlepší obchod naší historie,“ řekl britskému listu Financial Times výkonný ředitel společnosti Zealand Pharma Adam Steenberg.

Právě dohoda o spolupráci s Roche zajistí podle Steenberga společnosti Zealand Pharma nezávislost i do budoucna. „Pomůže nám to stát se biotechnologickou společností nové generace, která nebude muset uvažovat o svém prodeji,“ dodal. A zároveň uvedl, že rozhovory s potenciálními partnery započaly loni v září. „Hovořili jsme téměř se všemi velkými farmaceutickými firmami. Naše rozhodnutí o sepsání dohody o spolupráci s Roche nakonec padlo až letos v březnu,“ vysvětlil.
Obezita zabíjí víc než covid v době pandemie
Podle Steenberga bylo pro rozhodnutí pro kontrakt s Roche zásadní i to, jak se k trhu s obezitologickými léky staví výkonný ředitel této firmy Thomas Schinecker. „Přesvědčil mě, že jeho společnost chce být lídrem na tomto trhu, na němž v současné době dominují Novo Nordisk a Eli Lilly,“ uvedl Steenberg. Zealand Pharma navíc v uplynulém týdnu oznámila, že jejím ředitelem pro výzkum a vývoj se stane Utpal Singh, který dříve tuto funkci zastával právě v Eli Lilly.
„My jsme zkrátka nechtěli jen tak začít spolupracovat s nějakou společností, jejíž ředitel řekne: ‚Teď jsme se rozhodli vstoupit na obezitologický trh‘,“ vysvětlil Steenberg Financial Times s tím, že stál o spolupráci s firmou, která bere tuto věc vážně. „Obezita dnes zabíjí po celém světě více lidí, než zabíjela pandemie koronaviru, když byla na svém vrcholu,“ uzavřel.
Zapravdu mu dávají i data. Podle amerického Institutu pro zdravotnickou metriku a hodnocení (Institute for Health Metrics and Evaluation) v roce 2019 v souvislosti s obezitou zemřelo kolem pěti milionů lidí. V roce 2021 to kvůli onemocnění Covid-19 bylo mezi třemi a pěti miliony lidí.
Lék nové generace
Dánská společnost Zealand Pharma přišla s chemickou látkou petrelintid. Jde o přípravek, který je založený na hormonu amylin, jenž u pacientů prodlužuje pocit nasycenosti. Cílem spolupráce Roche a Zealand Pharma je tento přípravek posunout dále, aby byl na velice lukrativním trhu s obezitologickými léky konkurenceschopný. „Tento trh se mění. Dnes už není taková pozornost věnována firmám, které přinesou lék, po kterém dojde k nejvyšší redukci hmotnosti, nýbrž jde o to, kdo přinese lék, který pomůže redukci hmotnosti udržet,“ uvedl Adam Steensberg pro Financial Times.
Šéf Zealand Pharma je přesvědčen, že lék založený na petrelintidu bude k pacientům mnohem přívětivější, než jsou současné léky proti obezitě, včetně těch špičkových. „V současné době zhruba 30 procent pacientů, kteří užívají léky proti obezitě, svou terapii ukončí v průběhu prvního měsíce. A zhruba stejné procento pacientů pokračuje po prvním roce terapie,“ řekl Steensberg. Podle něho to jde na vrub vedlejším účinkům, které by měly být u přípravků na bázi amylinu mnohem méně časté.
Mohlo by vás zajímat
I pro vyšší stupeň obezity
V současné době naprostá většina lidí, kteří užívají léky na hubnutí, během své terapie zredukuje přibližně 10 až 20 procent své hmotnosti a daří se jim na nižší hmotnosti setrvat. Nově vyvíjený lék by mohl mít potenciál dosahovat lepších výsledků.
Lék, který budou Roche a Zealand Pharma společně vyvíjet, by navíc mohl být použitelný i u pacientů, kteří mají vyšší stupeň obezity, než u kterých se používají léky současné, i u pacientů, kteří trpí dalšími souvisejícími zdravotními problémy.