Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) čelí masivní vlně internetových podvodů. V uplynulých dvou dnech dostali podvodný e-mail majitelé až 100 tisíc e-mailových adres. Někteří lidé přišli až o statisíce korun.

Podvodné emaily tvářící se jako zprávy od VZP obsahují falešné doručenky o údajné refundaci přeplatků. „Cílem je získání přístupu k bankovním účtům příjemců e-mailu. Z množství reakcí i dotazů na call centru VZP ČR v posledních měsících je zřejmé, že se to bohužel v řadě případů podvodníkům skutečně podařilo,“ uvedla ve svém vyjádření pojišťovna.

Výjimkou podle VZP nejsou ani statisícové ztráty u některých obětí útoku. „V takovém případě je namístě obrátit se přímo na Policii ČR a v co nejkratší době také kontaktovat svoji banku s dotazem, zda je možné například alespoň část úspor zachránit,“ radí ředitel Odboru bezpečnosti VZP Jan Svoboda.

Měnit bankovní údaje pojišťovna nikdy nežádá

V e-mailech tvářících se jako oficiální komunikace s hlavičkou VZP, útočníci tvrdí, že klienti mají nárok na vrácení údajného přeplatku z pojištění, nebo naopak, že VZP eviduje prodlení s platbou pojistného kvůli neaktuálním bankovním údajům. Pokud na takový e-mail kliknete a otevřete si link, je po vás žádáno aktualizovat své bankovních údaje. „Právě vyplněním těchto dat umožníte podvodníkovi vybílení vašeho účtu,“ varuje Svoboda. 

VZP upozorňuje, že nikdy nepožaduje aktualizaci bankovních údajů, ani v případě přeplatku či nedoplatku pojištění. Lidé by proto měli věnovat zvýšenou pozornost e-mailovým adresám, ze kterých zprávy přicházejí. U těchto e-mailů pojišťovna doporučuje:

  • Neotevírat přílohy ani neklikat na odkazy.
  • Nezadávat žádné osobní ani bankovní údaje.
  • E-mail poslat na [email protected], případně se pro ověření obrátit na infolinku VZP 952 222 222.