Konec zbytečným vyšetřením a obíhání lékařů kvůli papíru na lázně má přinést novela vyhlášky ošetřující předepisování lázeňské péče. Nově podle ní také budou moci jezdit do lázní pacienti se středně těžkou močovou inkontinencí.
Vyhláška 2/2015 týkající se poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče platí od konce roku 2014, od té doby ale došlo pouze ke dvěma jejím novelizacím, které se navíc týkaly jen doplnění několika nových lázeňských míst k příslušným indikačním skupinám.
Nadbytečně omezující pravidla
„Dosavadní aplikační praxe ukázala některé nedostatky, na něž je nezbytné reagovat. Tyto nedostatky spočívají zejména v nadbytečně omezujících pravidlech pro poskytnutí lázeňské léčebně rehabilitační péče a dále v nadměrné administrativní zátěži poskytovatelů zdravotních služeb související s často duplicitně prováděnými úkony. Ty lze přitom nahradit v naprosté většině případů již existujícími zprávami z dříve provedených vyšetření, aniž by bylo nutné opakovaně vyšetření provádět nebo zpracovávat nové dokumenty,“ stojí v důvodové zprávě.
Novela vyhlášky tak přináší 4 hlavní okruhy změn:
- Vypuštění inkontinence moči II. stupně jako kontraindikace lázní: z konzultace s odborníky vyplynulo, že v současné době nepředstavuje inkontinence moči II. stupně (tj. od 100 do 200 ml za 24 hodin) žádnou zásadní překážku pro čerpání nezbytných procedur ve všech indikačních skupinách. Oproti tomu v případě inkontinence III. stupně jsou možnosti poskytování péče v lázeňských zařízeních významně omezeny, neboť není možné často poskytovat ani potřebná fyzioterapeutická ošetření.
- Vypuštění podmínky absolvování vyšetření EKG u všech osob starších 40 let s indikovanými lázněmi: Podmínka absolvování vyšetření EKG u všech osob starších 40 je podle odborníků nadbytečně zatěžující. Nadále ovšem platí, že obecnou kontraindikací pro lázně jsou klinické známky oběhového selhání, maligní arytmie a trvalá hypertenze nad 120 mm Hg diastolického tlaku. Jde o závažné stavy, kvůli nimž musí být pacient standardně dispenzarizován, takže o nich ošetřující lékař ví.
- Nahrazení povinného stanoviska internisty nebo geriatra u všech pacientů nad 70 let nebo polymorbidních nemocných stanoviskem dispenzarizujícího lékaře: Ošetřující lékař zná zdravotní stav pacienta a je schopen zhodnotit jeho schopnost absolvovat lázně. Pokud bude mít lékař za to, že závažnost chronického onemocnění, s nímž se pojištěnec léčí u jiného lékaře, může být takového rázu, že kvůli ní nebude možné adekvátně lázeňskou péči poskytnout, vyžádá si k tomu stanovisko daného odborníka.
- Možnost nahrazení veškerých vyšetření a doložení podmínek již existujícími zprávami o vyšetření u doporučujícího lékaře: Pokud je součástí již existujících zpráv ošetřujících lékařů veškerá dokumentace, na jejímž základě lze posoudit naplnění podmínek pro úhradu lázní, zakotvuje vyhláška jednoznačně možnost nahrazení dodatečných vyšetření a vytváření nové dokumentace právě již existujícími zprávami.
Pokud nové znění vyhlášky, které má platit od poloviny letošního roku, bude pro pojištěnce v procesu posuzování příznivější, budou se automaticky aplikovat nová pravidla, aby nebylo nutné podávat novou žádost.
Změna pravidel by měla přinést nemalou úsporu. Zrušení povinného vyšetření EKG u všech osob nad 40 let při zohlednění toho, že ročně lázně absolvuje zhruba sto tisíc pacientů, z toho více než polovina v dané věkové kategorii, bude znamenat ušetření přinejmenším 10 milionů korun. Další, byť menší úsporu lze očekávat v důsledku zrušení povinnosti dodat stanovisko internisty nebo geriatra u osob starších 70 let nebo polymorbidních pacientů.
Karlovarský kraj chce víc lázní pro děti
K návrhu, u něhož právě skončilo připomínkové řízení, se sešlo jen minimum připomínek. Karlovarský kraj navrhuje do indikací pro lázně přidat recidivující respirační infekty horních cest dýchacích s tím, že malé děti mívají opakovaně katary horních dýchacích cest se zahleněním, přičemž se infekce opakují každé dva až čtyři týdny. „Pro tyto děti má pobyt v klimaticky čistém lázeňském místě velký význam a efekt,“ míní Karlovarský kraj.

Ten také navrhuje upravit indikaci pro dětskou obezitu s možností poskytovat lázeňskou péči s edukací ve zdravém životním stylu už dětem s nadváhou a vždy s doprovodem. Volá také pro umožnění plně hrazených dvoutýdenních edukačních pobytů pro děti s diabetem mellitem I. typu.