Americký prezident Donald Trump využívá uvalování cel k tomu, aby přilákal výrobu zpět do Spojených států. Ačkoli měl nejspíše původně na mysli obnovení průmyslové produkce ve státech takzvaného „rezavého pásu“, zatím na dovozní tarify nejsilněji reagují velké farmaceutické společnosti. Ty totiž jedna po druhé oznamují obří investice právě v USA s cílem vyhnout se dopadům dovozních cel na léky, jak informuje odborný portál Fiercepharma.com.

Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences oznámila, že má připraveno až 11 miliard dolarů (v přepočtu kolem 244 miliard korun) na investice ve Spojených státech. Peníze chce investovat jak do rozšíření svých výrobních kapacit, tak do zvětšení kapacity pro vývoj nových léků.

Gilead Sciences je známá například vývojem antivirotik proti viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Zároveň jde společnost s vazbou na český Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, respektive tým českého chemika Antonína Holého, který právě u zrodu účinných léčiv tohoto typu stál.

Přes 30 miliard ro roku 2030

Společnost Gilead Sciences zároveň přesně kvantifikovala částky, které chce do různých oblastí investovat. Většina financí, konkrétně pět miliard dolarů, má jít do výzkumu, vývoje a výrobních a technologických kapacit, čtyři miliardy to nových kapitálově náročných projektů, jako je vybavení laboratoří, a zbývající dvě miliardy pak firma investuje do digitálních a digitalizačních projektů.

Antonín Holý byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotických látek využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů. Do konečné podoby léků tyto látky finalizovala právě farmaceutická firma Gilead Sciences. Foto: Stanislava Kyselová, Akademie věd České republiky, licence CC BY-SA 3.0 CZ

Podle sdělení společnosti, na které se odkazuje portál Fiercepharma.com, má v důsledku uvedeného objemu investic vzniknout ve Spojených státech kolem 800 nových pracovních míst, která budou spojena přímo s činností Gilead Sciences, přičemž do roku 2028 vznikne dalších více než 2200 pracovních míst v navazujících nebo v podpůrných činnostech.

Gilead Sciences zároveň zdůraznila, že zmíněných 11 miliard dolarů je jen další část do investiční skládačky, která by měla dosáhnout celkem 32 miliard dolarů, které firma chce investovat do roku 2030. „Částku chceme použít k vybudování nových provozoven a modernizaci stávajících, včetně kapacit výzkumu a vývoje, a to po celých Spojených státech,“ uvedla Gilead Sciences ve svém prohlášení.

Šéf BMS kritizuje Trumpa

Společnost Gilead Sciences však nebyla v uplynulém týdnu jediná, která se připojila na již poměrně dlouhý seznam farmaceutických firem, které v reakci na Trumpova dovozní cla na léky hodlá investovat miliardy dolarů do výrobních či výzkumných kapacit v USA. Další takovou společností je americká farmaceutická skupina Bristol Myers Squibb.

Šéf Bristol Myers Suqibb Chris Boerner kritizuje „některé politiky“, které přicházejí z Washingtonu. Foto: BMS

Bristol Myers Squibb plánuje v USA investovat asi 40 miliard dolarů, což v přepočtu činí bezmála 890 miliard korun. Investice chce společnost rozložit do příštích pěti let a mají směřovat jak do technologií, výzkumu a vývoje, tak do rozšíření výrobních kapacit.

„Projekt zanechá svou stopu po celé zemi, posílí produkci onkologických radiofarmak a prohloubí odbornost, kterou naše společnost má v oblasti využívání umělé inteligence a strojového učení,“ cituje odborný portál Fiercepharma.com výkonného ředitele společnosti Bristol Myers Suqibb Chrise Boernera.

Mohlo by vás zajímat

Boerner zároveň zdůraznil, že Trumpova dovozní cla na léky nebyla hlavním faktorem, který by rozhodnutí o investicích v USA ovlivnil. „Naší motivací je hlavně skutečnost, že naše léky opravdu mohou výrazně zlepšit život pacientů,“ vysvětlil a od Trumpovy politiky dovozních cel se de facti distancoval.

„Naše přesvědčení ale vychází z takové vládní politiky, která podporuje vysoce rizikové investice a usnadňuje přístup ke kapitálu, jimiž je lze financovat. Právě teď ale máme značné obavy, že některé potenciální politiky, které přicházejí z Washingtonu, by mohly ohrozit zdraví nejen Američanů, ale i americké ekonomiky,“ pustil se Boerner do politiky dovozních cel, kterou tlačí Trumpova administrativa.