Zdravotnické záchranné služby (ZZS) ze Slovenska a Česka budou spolupracovat v příhraniční oblasti. Vyplývá to ze schválené Rámcové dohody o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby, kterou na jednání vlády předložil slovenský ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Vots-SD).

Podle slovenského ministerstva zdravotnictví je zajištění ZZS jedním ze základních atributů zdravotnického systému každé země. „Síť ZZS musí být organizována tak, aby byla zajištěna dostupnost přednemocniční neodkladné zdravotní péče a její poskytnutí v určitém časovém limitu od přijetí tísňového volání,“ vysvětluje resort v předloženém materiálu. Podobnou dohodu již Slovensko uzavřelo s Rakouskem.

Právě časová dostupnost pro poskytování odborné přednemocniční neodkladné zdravotní péče v příhraničních oblastech je jedním z hlavních důvodů navázání užší spolupráce sousedících zemí. Neodkladná zdravotní péče a převoz pacienta v ohrožení života nebo zdraví do příslušného zdravotnického zařízení bude poskytována na základě tísňového volání a žádosti smluvní strany. ZZS bude podle této smlouvy poskytována v případě hromadného neštěstí nebo kritického stavu osoby.

Za Česko spolupracují tři kraje

Vzájemná spolupráce se bude týkat příhraničního území čtyř slovenských samosprávných krajů – Bratislavského, Trnavského, Trenčínského a Žilinského. V České republice se zapojí Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Zásahy podle smlouvy budou prováděny na základě žádosti o spolupráci operačního střediska ZZS jedné smluvní strany a akceptace této žádosti operačním střediskem ZZS druhé smluvní strany. V žádosti operační středisko zdravotnické záchranné služby uvede zejména druh, formu a rozsah požadované spolupráce.

Za Česko se do přeshraniční pomoci zapojí Zlínský, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj. Foto: ZZSMSK

Za přeshraniční spolupráci se považuje rovněž zásah výjezdové skupiny, pokud je pacientovi poskytována přednemocniční neodkladná péče v rámci zásahu ZZS spočívajícího v přejezdu přes území druhého státu, neboť tento přejezd je nezbytný z provozních a technických důvodů. Operační středisko jedné strany v tomto případě oznámí operačnímu středisku druhé strany, že výjezdová skupina bude projíždět jejím územím.

Stejná práva na silnicích

Podle smlouvy mají sanitky zdravotníků při zásahu na území druhého státu stejná privilegia a práva v dopravě jako domácí vozy, včetně práva přednosti v jízdě. Mohou také používat majáky a sirény. Při zásahu jsou samozřejmě osvobozeny od poplatků za užívání zpoplatněných komunikací. Podobně tomu bude u letů záchranářských letadel nebo vrtulníků, kde se nebudou nevyžadovat žádná povolení a mohou přistávat podle potřeby.

Spolupráci upřesní dohody o přeshraniční spolupráci. Ty například určí pravidla pro úhradu nákladů vzniklých při plnění rámcové smlouvy. Jelikož se jedná o mezinárodní smlouvu, musí s ní před ratifikací slovenským prezidentem vyslovit souhlas i tamní parlament.

Varování před zatížením rozpočtu

Materiál prošel na Slovensku také připomínkovým řízením. Vzneseno bylo 15 připomínek, z nichž žádná nebyla zásadní. Akceptovaných a částečně akceptovaných jich bylo celkem osm. Slovenské ministerstvo financí například upozornilo, že případné dopady vyplývající z uzavření jednotlivých smluv o přeshraniční spolupráci bude třeba zajistit v rámci schváleného rozpočtu a limitů veřejných výdajů tak, aby neměly negativní, rozpočtově nezajištěný dopad na rozpočet veřejné správy. Ministerstvo zdravotnictví připomínku akceptovalo, negativní dopad na rozpočet nepředpokládá.

Slovenská Všeobecná zdravotní pojišťovna požádala o doplnění informace, z jakých zdrojů bude hrazeno zajištění dostupnosti ZZS na území druhého státu. Ministerstvo zdravotnictví připomínku neakceptovalo a uvedlo, že to v této fázi nelze určit.

Mohlo by vás zajímat