V loňském roce bylo na světě více než 14 milionů dětí, které nikdy v životě nebyly očkovány. Toto číslo ovšem bohužel vzhledem ke krokům amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho vlády velmi pravděpodobně vzroste. USA totiž již zřejmě nebudou finančně podporovat vakcinační alianci Gavi.

V roce 2024 dostalo 89 % kojenců na celém světě, tedy přibližně 115 milionů, alespoň jednu dávku vakcíny proti záškrtu, tetanu a pertusi a 85 % (zhruba 109 milionů) dostalo všechny tři dávky. Ve srovnání s rokem 2023 tak dostalo alespoň jednu vakcínu o přibližně 171 tisíc dětí více a o milion více dostalo všechny tři dávky. Ukazují to nové údaje o proočkovanosti, které dnes zveřejnily Světová zdravotnická organizace (WHO) a dětský fond OSN UNICEF.

Bohužel stále téměř 20 milionů kojenců loni nedostalo žádnou dávku této vakcíny, a to včetně 14,3 milionu dětí, které nebyly nikdy v životě očkovány proti jakékoliv nemoci. To je o 4 miliony více, než je cíl pro rok 2024 potřebný k udržení plánu Imunizační agendy 2030, a o 1,4 milionu více než v roce 2019.

Drastické škrty Roberta F. Kennedyho

Čísla v příštích letech navíc mohou být mnohem horší. Na konci června totiž americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy oznámil, že Spojené státy ukončí finanční podporu Globální agentury pro vakcíny Gavi, která za posledních 20 let zachránila životy 17 milionů dětí po celém světě. Organizace tak přijde v příštích letech o1,2 miliardy dolarů. A to nemluvíme o dalších krocích, jako je pozastavení USAID, které podle studie zveřejněné v časopise Lancet může vést do roku 2030 k 14 milionům úmrtí.

„Máme před sebou mnoho práce. Drastické škrty v pomoci spolu s dezinformacemi o bezpečnosti vakcín ohrožují desetiletí pokroku,“ říká generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mohlo by vás zajímat

Děti dnes často zůstávají neočkované nebo nedostatečně očkované kvůli kombinaci faktorů, jako je omezený přístup k očkovacím službám, narušené dodávky, konflikty nebo dezinformace.

Konflikty a humanitární krize podkopávají proočkovanost

Data ze 195 zemí ukazují, že ve 131 zemích od roku 2019 dostává první dávku vakcíny proti záškrtu, tetanu a pertusi alespoň 90 % dětí. V rozšiřování této skupiny ale bohužel nedošlo k žádnému významnému posunu. Mezi zeměmi, které v roce 2019 dosáhly méně než 90 %, se pouze 17 podařilo v posledních pěti letech zvýšit míru proočkovanosti; ve 47 zemích se pokrok zastavuje nebo se situace zhoršuje. To zahrnuje 22 zemí, které v roce 2019 překonaly cíl 90 %, pak ale čísla znovu klesla.

Data ukazují, že konflikty a humanitární krize mohou rychle narušit pokrok v očkování. Čtvrtina kojenců na světě žije v 26 zemích postižených nestabilitou, konflikty nebo humanitárními krizemi, přesto tvoří polovinu všech neočkovaných dětí na celém světě. Znepokojivé je, že v polovině těchto zemí se počet neočkovaných dětí prudce zvýšil z 3,6 milionu v roce 2019 na 5,4 milionu v roce 2024.

Proočkovanost v 57 zemích s nízkými příjmy, které podporuje vakcinační aliance Gavi, se v uplynulém roce zlepšila a snížila počet neočkovaných a nedostatečně očkovaných dětí zhruba o 650 tisíc. Zároveň se ale objevují známky poklesu v zemích s vyššími středními a vysokými příjmy, které si dříve udržovaly alespoň 90% proočkovanost. I malé poklesy v proočkovanosti přitom mohou dramaticky zvýšit riziko propuknutí nemocí.

Proočkovanost proti HPV se zlepšuje

Mnohé země, zejména ty podporované organizací Gavi, nadále zavádějí a rozšiřují očkování, včetně očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), meningitidě, pneumokokovým onemocněním, dětské obrně a rotavirům.

Celostátní rozšíření očkování proti HPV a snahy o revitalizaci v zemích, které vakcínu již dříve zavedly, přitom loni zvýšilo celosvětové pokrytí o 4 %. V roce 2024 tak dostalo 31 % dospívajících dívek na celém světě alespoň jednu dávku vakcíny proti HPV, přičemž většina dávek byla podána v zemích používajících jednorázové očkovací schéma. I když je to daleko od cíle 90 % pokrytí do roku 2030, představuje to podstatný nárůst oproti 17 % pokrytí v roce 2019.

„V roce 2024 země s nižšími příjmy ochránily více dětí než kdykoli předtím, přičemž míra pokrytí se zvýšila u všech očkovacích látek podporovaných organizací Gavi,“ poukazuje Sania Nishtar, generální ředitelka Gavi.

30 milionů dětí není dostatečně chráněno proti spalničkám

Zlepšila se také proočkovanost proti spalničkám, kdy 84 % dětí dostalo první dávku a 76 % druhou dávku, což představuje mírný nárůst oproti předchozímu roku. Odhaduje se, že v roce 2024 bylo očkováno o 2 miliony dětí více, ale celková míra proočkovanosti je hluboko pod 95 % potřebnými v každé komunitě k prevenci propuknutí nákazy.

Výsledkem je, že více než 30 milionů dětí je stále nedostatečně chráněno proti spalničkám, což vede k většímu počtu epidemií. V roce 2024 se počet zemí, v nichž epidemie spalniček propukly, prudce zvýšil na 60, což je téměř dvojnásobek oproti 33 zemím v roce 2022.

Nedostatek finančních prostředků na národní i globální úrovni, rostoucí nestabilita na celém světě a narůstající dezinformace o očkování bohužel hrozí zvrácením pokroku, což by vedlo k riziku nárůstu závažných onemocnění a úmrtím na nemoci, kterým lze očkováním předcházet. Proto WHO a UNICEF vyzývají vlády a další partnery, aby:

  • uzavřeli finanční mezeru pro další strategický cyklus Gavi 2026–2030, kterou způsobil odchod USA
  • posílili očkování v oblastech, kde zuří konflikty a humanitární krize
  • upřednostnili lokální strategie a domácí investice a pevně začlenili očkování do systémů primární péče
  • potlačili dezinformace a zvyšovali proočkovanost prostřednictvím přístupů založených na důkazech
  • investovali do sběru dat a systémů pro sledování nemocí.