Evropská unie se v následujících měsících bude zabývat řadou důležitých zdravotnických témat – od dostupnosti léků po připravenost na krize. Dánské předsednictví, které se ujalo vedení Rady EU v době nejistot a tlaku na zdravotní systémy, si dalo za cíl posunout klíčová vyjednávání vpřed. Prioritu dává zejména reformě farmaceutické legislativy, strategii pro kritická léčiva a posílení soběstačnosti Unie v oblasti zdravotní péče.
V čele zdravotnické agendy dánského předsednictví stojí dokončení vyjednávání o farmaceutickém balíčku, který má podle návrhu Evropské komise modernizovat legislativu týkající se léčiv. „Přijetí návrhu zlepší přístup pacientů k lékům, podpoří inovace v celé EU a zefektivní schvalovací procesy nových léčebných postupů,“ uvádí Dánové v programu ke svému předsednictví, které potrvá do konce tohoto roku.
Zabezpečení léčiv
Součástí farmaceutické reformy je i návrh Aktu o kritických léčivech – tedy těch, bez nichž se zdravotní péče neobejde. Dánské předsednictví plánuje zahájit a urychlit projednávání tohoto klíčového dokumentu, jehož cílem je sérií opatření snížit závislost EU na dovozech ze třetích zemí a předcházet tak výpadkům v dodávkách.
„Podpora přístupu k lékům ve všech členských státech a zvýšení odolnosti systému zdravotní péče vůči krizím způsobeným člověkem a přírodním katastrofám je nezbytné,“ konstatuje program předsednictví. Dánsko chce v této oblasti propojit legislativní práci s dlouhodobou strategií, která bude zahrnovat diverzifikaci výroby, podporu evropských kapacit a lepší koordinaci mezi členskými státy.
Pomoc startupům
Dánsko rovněž deklaruje, že věda a výzkum jsou páteří evropské zdravotní politiky. Proto hodlá během svého předsednictví podporovat a urychlit práce na Strategii pro přírodní vědy EU, která má odemknout potenciál evropského výzkumu a inovací, posílit zdravotnické systémy a zároveň zvýšit konkurenceschopnost evropského průmyslu.
Součástí balíku jsou i další strategické dokumenty – například EU Start-up and Scale-up Strategy, která má usnadnit rozvoj začínajících firem v oblasti zdravotnictví, nebo EU Strategy for Research and Technology Infrastructures, jež se zaměřuje na vytvoření silného inovačního ekosystému v celé Unii.
Globální spolupráce
Zvláštní důraz klade předsednictví na zdravotní bezpečnost a odolnost zdravotnických systémů. V kontextu stále přetrvávajících hrozeb – ať už jde o přírodní katastrofy nebo lidské zásahy – chce Dánsko podpořit práci na strategiích medicínských protiopatření a posílit evropskou připravenost na budoucí krize.
Dánsko bude také zastupovat EU v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO) během vyjednávání o dvou zásadních dokumentech: Rámcové úmluvě o kontrole tabáku (COP11) a Pandemické úmluvě, která má nastavit globální pravidla pro zvládání zdravotních krizí (více zde).
Mohlo by vás zajímat
Zabezpečení nejen proti ransomware
V programu dánského předsednictví nechybí ani důraz na kybernetickou bezpečnost zdravotnických zařízení. V éře digitalizace se nemocnice a poskytovatelé zdravotní péče stávají čím dál častěji terčem kybernetických útoků. Dánsko proto hodlá pokračovat v práci na Akčním plánu Evropské komise pro kyberbezpečnost nemocnic, jehož cílem je ochránit kritickou infrastrukturu a citlivá zdravotní data pacientů (více čtěte zde a zde).