Téměř 2/3 různých zdravotních testů pro domácí použití jsou vysoce rizikové, ať už z pohledu samotné testovací metody, procesu odběru vzorků, nebo interpretace výsledků. Vyplývá to ze dvou studií publikovaných v British Medical Journal, podle nichž je na místě zavést větší regulaci a jasné standardy kvality a spolehlivosti s cílem zvýšit ochranu spotřebitelů.

Domácí testy, které mají odhalit vysoký cholesterol, zhodnotit plodnost nebo třeba odhalit problémy s prostatou, jsou běžně dostupné v britských lékárnách i supermarketech a jejich prodej rychle roste. Podle deníku The Guardian by do roku 2030 měla hodnota tohoto odvětví dosáhnout dokonce 655 milionů liber, tedy asi 18 miliard korun.

Jenže tyto testy nejsou bez rizik, jak ukazují dvě studie publikované v British Medical Journal. U 73 % zkoumaných zdravotních testů bylo zjištěno riziko zkresleného výsledku, což může mít negativní zdravotní dopady.

„Nespolehlivé, nepřesné a nevhodné testy mohou vést k nesprávným výsledkům a mohou způsobit různé škody, jako jsou úzkost pacientů, zvýšená zátěž pro systémy zdravotní péče a praktické lékaře (kvůli falešně pozitivním výsledkům), nebo zpoždění v léčbě či falešnou jistotu kvůli falešně negativním výsledkům,“ shrnuje závěry autorský tým.

Mohlo by vás zajímat

Bez důkazů o přínosu

Celkem tým z University of Birmingham zkoumal 30 různých domácích testů, které podle tvrzení výrobce měly testovat 19 zdravotních ukazatelů a obtíží, jako jsou nedostatek vitamínu D, hladina cukru v krvi, funkce štítné žlázy, stav prostaty, přítomnost infekce HIV, menopauza či nádory tlustého střeva.

„Široká škála běžně dostupných testů, které jsou nyní k dispozici veřejnosti, není schválena NHS (Národní zdravotní služba, pozn. red.) a důkazy o jejich přínosu chybí,“ upozornila Clare Davenport, docentka aplikovaných zdravotních věd působící na University of Birmingham a spoluautorka studie.

„Obáváme se, že spotřebitelé, kteří mají obavy ohledně svého zdraví a jsou nalákáni pohodlím koupě volně prodejného testu, mohou být poškozeni, pokud tyto testy použijí nesprávným způsobem,“ dodala s tím, že u mnoha testů je uvedeno, že lidé následně mají vyhledat lékaře, a to bez ohledu na výsledek. Pak podle ní tak vyvstává otázka, jaký má vůbec smysl takový test dělat.

Neochota poskytnout dokumentaci k testům

Autorský tým zjistil řadu problematických skutečností spojených s domácími zdravotními testy. Ačkoliv testy slibují mnohé, široká veřejnost nemá příliš mnoho možností, jak získat kvalitní a spolehlivé informace o tom, zda a do jaké míry jsou tvrzení výrobců pravdivá.

Problematické mnohdy bylo už samotné použití testu v domácích podmínkách, protože, jak analyzoval autorský tým, řada testovacích metod a jejich spolehlivost byly hodnoceny pouze v laboratoři, a při domácím použití se spolehlivost snižuje. „Neochota výrobců poskytnout přístup k dokumentaci studie vyvolává etické obavy a nejistotu ohledně jejich tvrzení,“ shrnul autorský tým.

Chybí standardy kvality a jasnější regulace

Právě mnohdy chybějící či nedostatečně spolehlivá data o použitých testovacích metodách, zejména pro použití v domácím prostředí, jsou podle autorského týmu důvodem k tomu zavést standardy kvality a zlepšit regulaci pro toto odvětví: „Vzhledem k tomu, že dostupnost a používání domácích testů neustále rostou, je naléhavě nutné zlepšit regulační dohled, aby veřejnost byla chráněna před dopady nespolehlivých testů.“ Spotřebitelé by tak měli být lépe informováni o tom, jaké testy si kupují, jak dalece jsou spolehlivé, i kde jsou jejich limity.

Větší regulace domácích testů by podle autorského týmu mohla zvýšit bezpečí spotřebitelů: „Domácí testy mají jasný potenciál zlepšit veřejné zdraví. Aby však byly prospěšné a nikoliv škodlivé, musí být prokázána jejich přesnost, musí obsahovat jasné pokyny a musí být snadné je použít. Doufáme, že MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency – britský regulátor pro léky a zdravotnické prostředky, pozn. red.) aktualizuje regulační proces tak, aby zajistila, že domácí testy budou účinné a bezpečné pro všechny,“ dodal profesor biostatistiky Jon Deeks, který působí na University of Birmingham a je spoluautorem studie.

Domácí testy mohou zvýšit tlak na britské praktiky

Značně rezervovaně se k domácím zdravotním testům staví také profesorka Kamila Hawthorne, předsedkyně Royal College of GPs, odborné společnosti praktických lékařů: „Vzhledem k riziku falešně pozitivních a falešně negativních výsledků, stejně jako absenci odborné interpretace či následné péče, mohou tyto domácí testovací sady znamenat, že pacienti zažívají značné množství stresu a úzkosti, což vede k tomu, že vyhledají svého praktického lékaře pro interpretaci jakýchkoliv výsledků.“

To podle ní má negativní dopady nejen na samotné pacienty, ale může to ještě více zesílit tlak, kterému britští praktici a jejich týmy čelí. Proto by podle ní neměly být tyto domácí testovací sady používány plošně, dokud se nestanou součástí NHS a bude tedy zaručena jejich spolehlivost.

Autorka je externí spolupracovnicí redakce. Je zaměstnána na Ministerstvu zdravotnictví v odboru ochrany veřejného zdraví.