Zásoby léků se tenčí, výzkumné týmy míří za oceán a regulace zpomalují inovace. Přesto má Evropa šanci zvrátit negativní trendy – pokud bude jednat rychle, strategicky a jednotně. Takové poselství přinesla červnová epizoda podcastu EU Perspectives, kde se o budoucnosti farmaceutického sektoru debatovalo otevřeně a bez příkras.

V aktuální epizodě podcastu EU Perspectives se setkali tři klíčoví hráči evropského farmaceutického dění: hlavní manažer pro vládní záležitosti Evropské konfederace farmaceutických podnikatelů (EUCOPE) Stefano Romanelli, europoslankyně Veronika Cifrová Ostrihoňová (Renew/SK) a Arnaud Maheas, vedoucí oddělení pro veřejné záležitosti v Evropě ve společnosti Sandoz a předseda výboru Medicines for Europe pro přístup na trh. Tématem byla nejen současná krize v dostupnosti léčiv, ale i hlubší systémové potíže a vize budoucnosti.

Stefano Romanelli, hlavní manažer pro vládní záležitosti Evropské konfederace farmaceutických podnikatelů. Foto: EP

Když léky chybí

„Je důležité pochopit, které léky jsou nedostatkové, a snažit se na tyto léky zaměřit, aby naše zásahy byly úspěšné,“ upozornil Romanelli. Podle něj se problémy nejvíce týkají generik a běžně předepisovaných léčiv. V kontrastu stojí léky na vzácná onemocnění, které díky malým objemům dodávek unikají kritickému nedostatku – byť jen „téměř z definice“.

Diverzifikace dodavatelů, lepší kategorizace léků a posílení strategických zásob – to vše jsou podle Romanelliho nutné kroky k zajištění dostupnosti.

Evropa ztrácí vlastní talenty

Evropský farmaceutický výzkum má silné kořeny, ale chybí mu prostor k růstu. „V Evropě se provádí mnoho výzkumu v rané fázi… ale když je třeba přejít k pozdějším klinickým zkouškám, výzkumní pracovníci nebo začínající podniky se přesouvají jinam, často do USA,“ upozornil Romanelli.

Stefano Romanelli z EUCOPE s moderátorkou EU Perspectives Karolínou Novotnou. Foto: EP

Důsledkem je odliv talentů a oslabení inovačního potenciálu. Klíčová podle něj bude harmonizace předpisů a vytvoření stabilního motivačního rámce pro firmy, které chtějí zůstat a růst v Evropě.

Společné nákupy nejsou samospásné řešení

Dalším diskutovaným tématem v podcastu bylo společné zadávání veřejných zakázek na léky, které by mělo snižovat rozdíly v přístupu mezi členskými státy. Romanelli však varuje před přehnanými očekáváními: „Není to zázračné řešení, které by zlepšilo přístup ve všech evropských členských státech.“

Poukazuje na to, že základní překážky leží v národních rozpočtech a prioritách. Pokud se nevyřeší tyto hlubší příčiny, společné nákupy podle něj nepřinesou kýžený efekt.

Pravidla, která mohou dusit inovace

Došlo i na téma, které vzbuzuje stále větší kontroverze, a to jsou environmentální regulace, konkrétně směrnice o rozšířené odpovědnosti výrobců léčiv při čištění odpadních vod. „Je to problém i pro inovativní společnosti… A může to mít nepřímé dopady na dostupnost léčby pro pacienty,“ připustil Romanelli.

Stefano Romanelli ze společnosti EUCOPE uvedl v podcastu, že spolupráce mezi vládami a soukromými společnostmi může podpořit inovace způsobem, kterého by ani jedna z nich nemohla dosáhnout sama. Foto: EP

Europoslankyně Ostrihoňová v tomto ohledu nekompromisně dodala: „Společnosti budou napadat přísnější pravidla. Ale veřejné zdraví musí být na prvním místě… O čisté vodě a přístupu k lékům nelze vyjednávat. Farmaceutické společnosti již nemohou externalizovat náklady.“

Udržitelný průmysl potřebuje podporu

Klíčová podle hostů zůstává i otázka státní pomoci a efektivního rozdělování veřejných prostředků. „Bez toho by mohlo dojít k nedostatečnému využití veřejných zdrojů,“ upozornil Romanelli.

Veřejné investice je třeba podle diskutujících zacílit tam, kde mohou posílit konkurenceschopnost – například do projektů pro vzácná onemocnění, rozvoj malých a středních firem nebo výstavbu lokální výrobní infrastruktury.

Mohlo by vás zajímat

Kompletní složení podcastu EU Perspectives o zdravotní péči (zleva doprava): Arnaud Maheas, vedoucí oddělení veřejných záležitostí pro Evropu ve společnosti Sandoz; poslankyně Evropského parlamentu Veronika Cifrová Ostrihoňová (Renew/SK); moderátorka podcastu Karolína Novotná; Stefano Romanelli, senior manažer pro vládní záležitosti Evropské konfederace farmaceutických podnikatelů. Foto: EP

Evropa má potenciál – chybí jí však struktura

„Evropa má bohatou historii inovací; potřebujeme jen infrastrukturu a regulační rámec, který by je podporoval,“ poznamenal Romanelli s odkazem na pozitivní příklady z Německa či Dánska. Zmínil také význam regionálního sladění politik a využití lokálních silných stránek.

Jedním z pilířů budoucího úspěchu má být i vzdělávání. „Investice do vzdělávání a odborné přípravy nám zajistí dovednosti pro budoucí výzvy,“ je přesvědčen Romanelli.

Zdravotnický podcast EU Perpectives se konal ve čtvrtek 26. června v Bruselu. Foto: EP

Společná odpovědnost, společná vize

Závěr debaty jasně ukázal, že řešení nevede přes izolované kroky nebo přehnaná očekávání vůči Bruselu. Změna musí být systémová a společná. „Musíme spolupracovat napříč odvětvími a hranicemi, abychom vybudovali odolný a inovativní farmaceutický průmysl pro Evropu i mimo ni,“ uzavřel Romanelli.

Článek byl převzat ze zpravodajského portálu EU Perspectives, který stejně jako Zdravotnický deník, Ekonomický deník a Česká justice patří do vydavatelství Media Network. Text pro Zdravotnický deník upravil Filip Krumphanzl.