Zaměstnanci americké Agentury pro životní prostředí (EPA) mají novou povinnost. Musejí laboratorní potkany či akvarijní rybky nabízet k adopci. Jak upozornil deník The New York Times, v důsledku škrtů Trumpovy administrativy tato vládní agentura omezuje testování toxicity (jedovatosti) různých chemických látek a zvířata už nebude potřebovat.
Adoptujte lásku. Zachraňte život. Plakát s tímto titulkem a obrázky potkanů i akvarijních rybiček se v minulém týdnu objevil ve vědeckém kampusu Research Triangle Park v Severní Karolíně, kde sídlí výzkumná část americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Tuto instituci, která se mimo jiné věnuje testování jedovatosti různých chemických látek, postihly rozsáhlé škrty, a proto musí výrazně omezit vlastní výzkum.
Zůstanou jen nezbytné projekty
Podle deníku The New York Times adopční program laboratorních zvířat přichází v době, kdy agentura uzavírá svou vědeckovýzkumnou část a snižuje počet odborných zaměstnanců, kteří se specializují na chemii, biologii, toxikologii a další obory. Současné vedení agentury však tvrdí, že adopce zvířat nijak nesouvisí se škrty ve financování, ale je motivována snahou o dobré životní podmínky zvířat. „Trumpova EPA pracuje na tom, aby co nejvíce zvířat nalezlo domov, kde budou milovány,“ uvedla mluvčí agentury Brigit Hirschová. Nicméně podrobnosti k adopčnímu programu neuvedla.

Podle neziskové organizace Public Employees for Environmental Responsibility (PEER), sdružující zaměstnance veřejných institucí v oblasti ochrany životního prostředí, je adopční program laboratorních zvířat důkazem toho, jak drasticky musí EPA škrtat v oblasti toxikologického a dalšího výzkumu. Cílem škrtů je zrušit více než tisíc vědeckých míst. „EPA opouští svůj status přední vědecké organizace. Vědecký výzkum je zásadní pro základní poslání EPA, a to chránit veřejné zdraví a životní prostředí, ale toto poslání se rychle rozpadá,“ kritizovala situaci Kyla Bennetová, ředitelka PEER pro vědu, a také právnička, která dříve pracovala pro agenturu. „Místo toho, aby byl vytvořen strategický plán pro naplnění potřeb vědy, Trumpova EPA se rozhodla opustit ve velkém vědecký výzkum, a to kromě případů, které jsou vysloveně nařízené zákonem. Přijala krátkodobé úspory, jež způsobí dlouhodobé škody,“ dodala.
Úspora nákladů, nebo starost o blaho zvířat?
V květnu EPA ukončila víceletou smlouvu v hodnotě 8 milionů dolarů (asi 170 milionů korun), na základě které měla zajištěné služby související s testováním zvířat. Schváleno bylo pouze měsíční prodloužení, jež umožní adopci laboratorních zvířat. „Toto je jeden z mnoha grantů, které Trumpova administrativa ukončila ve jménu úspory nákladů, včetně grantů financujících programy v oblasti klimatu, enviromentální spravedlnosti a zdraví dětí,“ popsal deník The New York Times s tím, že rychlé ukončení využívání laboratorních zvířat může ohrozit práci EPA.
„Naprosto podporuji snahy EPA o ukončení testování na zvířatech, ale stále nás tato agentura musí chránit před chemikáliemi v životním prostředí,“ shrnul svůj pohled profesor Paul A. Locke, který působí na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health a specializuje se na vliv životního prostředí na zdraví člověka a také na legislativu upravující používání laboratorních zvířat a dalších testovacích metod za účelem určení toxicity. Ačkoliv věda již dosáhla značného pokroku v testovacích metodách, které nevyužívají zvířata, stále podle něj „nemáme všechny alternativy, které potřebujeme“.
EPA celkem pracuje se zhruba 20 tisíci laboratorními zvířaty, zejména akvarijními rybkami druhu zebřiček (danií), ale také s potkany nebo králíky. Podle zdrojů amerického deníku zaměstnanci EPA spustili adopční program pro laboratorní zvířata proto, aby byla ušetřena osudu zvířat v jiných vládních agenturách, která musela být v důsledku škrtů Trumpovy administrativy utracena.
Mohlo by vás zajímat
Spolupráce Bílého domu s aktivistou
Vládní agentury jsou pod dlouhodobým tlakem, aby omezily testování na zvířatech. Nicméně v posledních letech se tomuto tématu začala věnovat skupina White Coat Waste Project, kterou založil republikánský aktivista Anthony Bellotti. Ten mimo jiné stál za kampaněmi, cílenými jednak na ukončení financování programu Planned Parenthood, který poskytuje zdravotní péči související s reprodukčními právy a jednak na zrušení tzv. Affordable Care Act, tedy zákona o cenově dostupném zdravotním pojištění. Organizace spolupracovala s Trumpovou administrativou už během předchozího volebního období.
„Jsme hrdí na naše těžce vybojované vítězství a nezastavíme se, dokud nebude venku poslední zvíře,“ oznámil Justin Goodman, který v rámci White Coat Waste Project vede advokační činnost. Podle něj by daňoví poplatníci neměli být nuceni k tomu, aby platili za něco, co se jim nelíbí nebo s čím nesouhlasí.
Ne všechna zvířata jsou vhodná k adopci
Nicméně, jak připomíná deník The New York Times, kampaň se nijak nevěnuje využívání laboratorních zvířat ze strany soukromých společností.
Vyhnout se použití laboratorních zvířat při výzkumu toxických látek a vlivu na zdraví dost dobře není v současnosti možné, zejména při sledování vývojových vad plodu, reprodukčních problémů či výzkumu nádorových onemocnění. Ukončení využití laboratorních zvířat při výzkumu EPA může, kromě negativních dopadů na životní prostředí a lidské zdraví, také vést k zesílení závislosti na datech, jež jí dodá chemický průmysl.
Adopční program již začal shromažďovat žádosti zájemců o laboratorní zvířata. Některá však mají onemocnění nebo byla geneticky modifikována pro účely výzkumu, a ne všechna proto budou moci být adoptována.
Autorka je externí spolupracovnicí redakce. Je zaměstnána na Ministerstvu zdravotnictví v odboru ochrany veřejného zdraví.