Češi se loni nejčastěji léčili na Slovensku a v Polsku. Celkově přitom čerpali v cizině péči za celkem 1,7 miliardy korun. Průměrné náklady na péči o jednoho pojištěnce se ovšem mezi jednotlivými státy závratně lišily – zatímco ve Francii byla průměrná úhrada za jeden případ 66 tisíc korun, v Polsku to byly 3 tisíce.

Nejvíce Čechů bylo loni ošetřeno v Polsku a na Slovensku, kde proběhlo dohromady 39 % zdravotními pojišťovnami hrazených případů péče v zahraničí (údaje nezahrnují případy hrazené z komerčního zdravotního pojištění či samoplátecky). S výrazným odstupem následovalo Německo (7,5 %) a Rakousko (4,6 %), což jsou státy, jejichž pojištěnci naopak často čerpají péči u nás. Vyšší počty lidí byly ošetřeny také v tradičních turistických destinacích, jako jsou Chorvatsko (2,13 %), Itálie (1,87 %) a Španělsko (1,66 %), ukázala statistická ročenka Kanceláře zdravotního pojištění.  

O dost jiný obrázek ale ukazuje nákladová struktura. I tady sice zůstává nejdůležitějším partnerem Slovensko, jehož podíl činil 31 %, Polsko ovšem představovalo pouze 13 % z celkových nákladů, přestože podíl případů byl výrazně vyšší.

„Tento rozdíl je způsoben především tím, že většina polských pohledávek se vztahuje k léčbě českých pracovníků a jejich rodinných příslušníků, kteří bydlí v Polsku – a průměrné náklady na takovou péči jsou relativně nízké. Oproti tomu Německo vykázalo 19 % z celkových nákladů, a to zejména v důsledku vyššího zastoupení nákladných případů během přechodných pobytů (např. akutní úrazy nebo náhlá onemocnění). Tento efekt je dále umocněn podstatně vyššími průměrnými náklady na jedno ošetření,“ vysvětluje Kancelář zdravotního pojištění v ročence.

Průměrná cena ošetření: 9000 korun

Pokud se tak podíváme na průměrné náklady na jednoho z celkem více než 184 tisíc českých pojištěnců ošetřených v cizině, činí částka 9 tisíc korun. Jeden případ z více než 700 českých pojištěnců ošetřených ve Francii ovšem vyšel průměrně na 66 tisíc, zatímco jeden ze skoro 72 tisíc českých pojištěnců léčených v Polsku vyšel na 3 tisíce.

Rozdíl byl také mezi průměrnými úhradami u přechodných pobytů, tedy typicky u lidí na dovolených, a u těch, co v zahraničí bydlí trvale. Celkově činila průměrná úhrada za jeden případ ošetření v cizině během přechodného pobytu 15 790 Kč, zatímco u osob trvale bydlících v zahraničí to bylo pouze 5 797 Kč, což souvisí hlavně s vyššími náklady na akutní stavy typické pro dovolené. Rozdíly jsou patrné také v průměrné ceně ošetření celkově a u nezbytné péče – například v Německu byl celkový průměr za pojištěnce 23 tisíc, u nezbytné péče ale 31,5 tisíce.

Plánovanou péči zkreslily 2 případy za 130 milionů

Vůbec nejdražší kategorií byla plánovaná péče, kde průměrné náklady na jeden případ činily skoro 1,8 milionu. Tento extrémní průměr ovšem ovlivnily dva mimořádně nákladné případy z Itálie v hodnotě přes 134 milionů Kč. Oproti tomu v roce 2023 byla průměrná úhrada na pojištěnce „jen“ něco přes 175 tisíc.

Celkově loni čeští pojištěnci čerpali v cizině péči v objemu přes 1,7 miliardy korun, kdy více než polovinu nákladů tvořily hospitalizace (přes 911 milionů). Na druhém místě se umístila ambulantní péče s podílem 17 %, následovaná kategorií „ostatní“ (15 %), kam spadají především náklady na zdravotnickou dopravu (včetně letecké), laboratorní a zobrazovací vyšetření či rehabilitaci. Zubařská péče tvořila pouze 2 %, což ukazuje na omezené krytí této péče ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Zdroj grafů: Kancelář zdravotního pojištění