Možnost vyzvednout si antibiotika ve výdejním boxu? Brzy možná realita. Ministerstvo zdravotnictví tento týden představilo zainteresovaným stranám na neveřejném jednání návrh právní úpravy, která umožní zásilkový výdej léčivých přípravků vázaných na recept. „Má spoustu mezer“, nesouhlasí s návrhem prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Tuto středu proběhlo na Ministerstvu zdravotnictví neveřejné jednání se zástupci lékárníků, pacientských organizací, výrobců a distributorů léčiv. Hlavním tématem bylo možné zavedení zásilkového výdeje léků na předpis – tedy změna, která by mohla zásadně ovlivnit způsob poskytování farmaceutické péče v České republice.

Prý první krok k širší diskusi

Ministerstvo dotčeným stranám představilo svůj koncept právní úpravy zákona o léčivech, která má otevřít cestu k distribuci léků na recept prostřednictvím zásilkových služeb. Podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba šlo zatím o první krok k širší diskusi a hledání kompromisního řešení.

„Ministerstvo zdravotnictví připravilo koncept právní úpravy pro zásilkový výdej léčivých přípravků vázaných na recept. Jelikož se jedná o problematiku, která krom přínosů obnáší i řadu potenciálních rizik, představilo ministerstvo tento návrh zástupcům lékárníků, pacientů, výrobců a distributorů. Cílem představení je získání zpětné vazby a úpravy návrhu tak, aby ministerstvo mohlo připravit legislativní návrh, který by mohl být v budoucnu předložen vládě,“ uvedl Jakob pro Zdravotnický deník s tím, že nalezení společného kompromisu je nezbytné, neboť primárním cílem je zachování dostupnosti jakostních, bezpečných a účinných léčivých přípravků pro české pacienty.

Mluvčí resortu dodal, že návrh zohledňuje i skutečnost, že podporu zásilkového výdeje léčiv na předpis po provedeném sektorovém šetření v oblasti distribuce léčiv doporučil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

ÚOHS: Zásilkový výdej zvyšuje blahobyt

„Dle současné právní úpravy je možný výdej léčiva na předpis na základě rezervace přes internet pouze v kamenné lékárně. Nemožnost koupě léčiva na předpis online, respektive jeho doručení prostřednictvím doručovatelských služeb, snižuje spotřebitelské pohodlí, respektive blahobyt. S uvedeným souvisí i bariéra vstupu na maloobchodní trh léčiv, která spočívá v povinnosti provozovat kamennou lékárnu v případě on-line prodeje léčiv. Tato povinnost se v současné době jeví jako neodůvodněná překážka zabraňující větší hospodářské soutěži na trhu,“ stojí v příslušné části dokumentu ÚOHS, na který odkazuje mluvčí Ministerstva zdravotnictví.

Úřad v dokumentu doporučuje odstranit povinnost disponovat kamennou lékárnou při získání povolení k provozování internetové lékárny, nebo alespoň možnost koupě léčiva na předpis online bez nutnosti jeho vyzvednutí v kamenné lékárně – a to u léčiv, u nichž to umožnuje jejich charakter a nároky na skladování a přepravu.

Mohlo by vás zajímat

Je objednatel také pacient?

Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs, který se jednání zúčastnil a průběh schůze popsal Zdravotnickému deníku, označil návrh za nedostatečně propracovaný a připomněl, že některé klíčové aspekty zůstávají nejasné. „Návrh neobsahuje dostatečný důraz na kvalitu poskytované farmaceutické péče. Například zcela chybí jasné ztotožnění pacienta a jeho souhlas s nakládáním s recepty,“ uvedl Krebs. Podle něj návrh pouze vágně pracuje s pojmem „objednatel“, aniž by přesně definoval jeho vztah k pacientovi a možnosti, jak bude s elektronickými recepty nakládat. 

Dořešit podle něj bude také nutné informační povinnosti lékárny vůči pacientům nebo pravidla pro zajištění správné jakosti léčiva od okamžiku, kdy zásilka opustí lékárnu do předání léků pacientům. „Těchto slabých míst jsme v návrhu identifikovali několik. Považujeme proto tento návrh za první pracovní verzi, na které bude nutné ještě hodně pracovat,“ dodal.

Bezpečný kontakt pod dohledem SÚKL

Lékárnická komora navrhla využít již existující systém eRecept, který provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), a zajistit tak bezpečnou správu citlivých údajů i možnost zmocnění třetích osob – například rodinných příslušníků – ke správě receptů. „Díky tomu by byl lépe zajištěn bezpečný kontakt mezi pacientem a lékárnou v online prostředí… A to vše pod kontrolou státní autority. Bylo by tak garantováno, kdo má přístup k citlivým údajům jednotlivých pacientů,“ vysvětlil Krebs.

Ten rovněž Zdravotnickému deníku potvrdil, že jednání k návrhu legislativních úprav pro zavedení zásilkového výdeje léků na předpis budou nadále na různých úrovních probíhat – některá pravděpodobně v průběhu letních měsíců, další na podzim.