Americká farmaceutická skupina Merck, která v Evropě vystupuje pod názvem MSD, připravuje největší akvizici za poslední dva roky. Do hledáčku se jí dostala biotechnologická společnost Verona Pharma, jejímž nákupem získá přístup k přípravku pro léčbu chronické obstrukční plicní nemoci, informoval Financial Times.
MSD se touto akvizicí připravuje na blížící se konec patentové ochrany několika svých klíčových produktů převážně pro léčbu onkologických onemocnění. Keytruda, jeden z klíčových produktů americké farmaceutické skupiny MSD, přestane být v dohledné době patentově chráněn. Navíc se na něho nejpozději od roku 2028 začnou na americkém trhu vztahovat pravidla pro cenovou regulaci. To jsou zřejmě zásadní faktory, které společnost MSD přiměly pro plánování, jak dál.
Pokrýt výpadek příjmů
Do těchto plánů zapadá akvizice, kterou se společnost MSD chystá expandovat za hranice svého hlavního byznysu, jímž je produkce onkologických léků, mezi něž Keytruda patří. MSD oznámila nákup britské biotechnologické společnosti Verona Pharma, za jejíž akcie zaplatí přibližně 10 miliard dolarů (v přepočtu asi 210 miliard korun). Pokud bude oznámená akvizice dokončena, získá MSD přístup i k léku Ohtuvayre, který se používá při léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Přípravek je schválen pro dodávky na trh ve Spojených státech a podle některých expertů by mohl do poloviny 30. let generovat roční tržby ve výši kolem čtyř miliard dolarů (asi 84 miliard korun).
Lék zároveň prochází dalšími klinickými testy, jejichž cílem je zjistit, jaký je jeho potenciál pro léčbu i dalších typů plicních onemocnění. Ohtuvayre tak může pro společnost MSD představovat jeden z klíčových přípravků, kterým by mohla dokázat očekávaný výpadek příjmů z prodeje Keytrudy. Jen pro srovnání, Keytruda dosud zajišťovala pro MSD na tržbách téměř 30 miliard dolarů, což představuje asi 46 procent z celkových ročních tržeb této farmaceutické skupiny.
Radost na obou stranách
„Akvizice společnosti Verona Pharma odráží náš záměr, podle kterého chceme rozšířit portfolio inovativních léků, které dodáváme pacientům, a podle kterého chceme posílit náš další rozvoj založený na výzkumu a vývoji,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel společnosti MSD Robert M. Davis.
„Dnešní oznámení dohody s MSD na akvizici je výsledkem několikaleté práce našeho týmu, který se soustředil především na vývoj přípravku Ohtuvayre, prvního inovativního léku pro léčbu chronické obstrukční plicní nemocni za posledních dvacet let. Od okamžiku, kdy byl lék uveden na trh, vidíme jeho raketový růst a věříme, že MSD pomůže s další akcelerací jeho potenciálu,“ doplnil výkonný ředitel společnosti Verona Pharma David Zaccardelli.
Skvělý start pro nový lék
Společnost MSD oznámila, že suma 10 miliard dolarů, za kterou firmu Verona Pharma převezme, odpovídá 107 dolarům za jednu akcii této společnosti. Oproti tržní ceně v předvečer oznámení akvizice to představuje prémii ve výši necelých 23 procent. Není proto překvapením, že investoři na zprávu okamžitě zareagovali, což akcie Verona Pharma vyhnalo asi o pětinu výše.
Akcie této biotechnologické společnosti od počátku letošního roku zpevnily již o více než 117 procent, a za posledních dvanáct měsíců dokonce o bezmála 360 procent. Lék Ohtuvayre je zatím jeden ze čtyř, které společnosti Verona Pharma generuje tržby. Ty v loňském roce přesáhly 42 milionů dolarů, přičemž náklady dosáhly bezmála 197 milionů. Verona Pharma loni vytvořila ztrátu přes 173 milionů dolarů.
Mohlo by vás zajímat
To se ale může poměrně rychle měnit. Verona Pharma totiž svůj produkt začala na americký trh dodávat teprve v srpnu loňského roku. Podle Financial Times se léku Ohtuvayre na americkém trhu velmi daří. Jen za první letošní čtvrtletí byl předepsán již ve 25 tisících případů, což předčilo očekávání analytiků. A akvizice Verony Pharma společností MSD může podle expertů léku pomoci v expanzi i na zahraničích trzích.