Čeští pojištěnci se od letošního srpna budou moci u lékaře v Černé Hoře v případě potřeby nezbytného ošetření prokázat pouze českým průkazem pojištěnce – díky nové dohodě, kterou před pár dny podepsal ředitel Kanceláře zdravotního pojištění (KZP) Jan Kust.
Dohodu o používání českého Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) na území Černé Hory podepsal Kust 16. července. Možnost prokázat se českým průkazem mají turisté už také v Srbsku a Makedonii.
Zajištění dostupnosti péče pro české občany v zahraničí
„Českým pojištěncům doporučujeme nejprve si zajít svůj EHIC registrovat na některou z poboček místní zdravotní pojišťovny, kde jim vydají formulář pro případné návštěvy u lékaře. Seznam místních poboček černohorské zdravotní pojišťovny uveřejníme koncem července,“ uvádí KZP v tiskové zprávě.

Dohoda přichází ve velmi vhodné chvíli. Černá Hora je kandidátská země na vstup do EU a její oblíbenost mezi českými turisty roste – a to nejen v letní sezóně, ale i v zimě. „Podpisem uvedené dohody tak dochází k dalšímu posílení mezinárodní spolupráce v oblasti zdravotního pojištění a zajištění dostupnosti zdravotní péče pro české občany v zahraničí,“ doplňuje KZP.
Největší podíl péče o Čechy v zahraničí tvoří hospitalizace
Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) je doklad, který potvrzuje, že jeho držitel je pojištěn v systému veřejného zdravotního pojištění v zemi EU, EHP nebo ve státech, s nimiž má ČR uzavřenu příslušnou mezinárodní smlouvu. Průkaz umožňuje čerpat zdravotní péči nezbytnou z lékařského hlediska za stejných podmínek a ve stejné ceně jako místní pojištěnci.
Podle posledních údajů KZP čeští pojištěnci v roce 2024 čerpali zdravotní péči v zahraničí v celkovém objemu přes 1,7 miliardy korun. Největší podíl z toho tvoří hospitalizace, a to 53 % z celkových nákladů). Ambulantní péče se podílela 17 %, zubařská péče pouze 2 %.