Jednou ze změn pracovního práva ve Velké Británii je, že rodiče, kteří ztratí očekávané dítě v důsledku potratu, budou mít nově nárok na alespoň týden placeného volna, aby dostali možnost lépe se vyrovnat se ztrátou. Ročně podle vládních údajů v zemi skončí samovolným potratem 250 tisíc těhotenství a dalších 12 tisíc mimoděložních těhotenství, stojí ve vládním prohlášení pro média.

„Nikdo, kdo prochází zármutkem spojeným se ztrátou těhotenství, by neměl být nucen vracet se do práce dříve, než je připraven,“ uvedla vicepremiérka Angela Raynerová (Labouristická strana) v tomto prohlášení s tím, je hrdá na to, že současná vláda přichází s větší ochranou rodičů, kteří prochází ztrátou těhotenství. Díky vládnímu návrhu dostanou možnost lépe se vyrovnat s touto náročnou situací a dostanou možnost strávit čas se svou rodinou. Formálně také bude uznáno zákonem, že ztráta těhotenství je ztrátou dítěte a rodina potřebuje čas na truchlení.

Zvládnout stigma spojené s potratem

Ke změně dochází v rámci pozměňovacího návrhu, který mění stávající legislativu v rámci pracovního práva. Nově dostanou matky a jejich partneři či partnerky zákonem zaručený alespoň jeden týden placeného volna, pokud dojde ke ztrátě těhotenství před 24. týdnem gravidity. Přesná délka tohoto placeného volna bude ještě upřesněna v rámci legislativního procesu.

Podle stávající legislativy mají britští rodiče nárok na dva týdny placeného volna v případě porodu mrtvě narozeného dítěte po 24. týdnu těhotenství, nebo pokud zemře jejich dítě mladší 18 let. Podle zpravodajského portálu BBC News by měli mít nárok na příspěvek ve výši 187 liber týdně (zhruba 5 300 korun) nebo 90 % ze svého průměrného týdenního platu.

Legislativa se ve Velké Británii mění na základě posouzení ze strany parlamentního Výboru pro práva žen a pro rovnost, který doporučil, aby placené volno po ztrátě těhotenství bylo dané zákonem. Velká Británie pak bude jednou z mála zemí světa, která formálně uzná ztrátu těhotenství stejně jako ztrátu dítěte. „Nic neodstraní bolest ze ztráty těhotenství, ale tato změna zákona poskytne zaměstnankyním a zaměstnancům jistotu času na truchlení a pomůže jim zvládnout stigma spojené s potratem,“ zdůvodnila návrh předsedkyně výboru Sarah Owenová.

Téma dlouho zametané pod koberec

Navzdory tomu, že ztráta těhotenství má závažné dopady na celou rodinu, rodiče, kteří touto náročnou zkušeností prochází, se stále setkávají s nepochopením a necitlivým přístupem, které jejich zármutek ještě prohlubuje. Podle hudebnice a občanské aktivistky Myleene Klassové, jenž za svou činnost v oblasti podpory práv rodičů po ztrátě těhotenství dostala Řád britského impéria, je tato zpráva „znamením pro všechny rodiny, které byly ignorovány“.

Pro BBC News uvedla, že je důležité, že rodiče už nebudou muset čerpat nemocenskou, „protože nejsou nemocní, ale ztratili dítě a v jejich rodině došlo k úmrtí“. Sama až poté, co veřejně začala mluvit o osobní zkušenosti se ztrátou těhotenství, zjistila, o jak častou situaci se jedná. Přesto je stále spojena s mlčením: „Je to tabu, nikdo nechce mluvit o mrtvých dětech, ale musíte to říct tak, jak to je. Ztráta dítěte je mučivá, je to velmi traumatické.“ To, že nově rodiče dostanou zákonem dané volno po ztrátě dítěte, by tak mohlo pomoci snížit společenské tabu, které je s tímto tématem spojené.

Mohlo by vás zajímat

Ztráta dítěte se netýká jen matky

Legislativní změna se dotkne jak těhotných žen, které přijdou o dítě, tak jejich partnerů či partnerek. Podle Vicki Robinsonové, ředitelky neziskové organizace Miscarriage Association, se jedná o velmi důležitý krok, který uznává významný dopad ztráty dítěte před 24. týdnem těhotenství, nejen pro ty, jenž zažívají fyzickou ztrátu, ale také pro jejich partnery a partnerky. „Vítáme toto rozhodnutí, které vůbec poprvé formálně uznává, že potrat a další podoby ztráty těhotenství jsou úmrtím blízké osoby a postižené osoby dostanou zákonné právo na volno ze zaměstnání, aby mohly truchlit a léčit se,“ uvedla v tiskové zprávě.

Právě skutečnost, že se zákonné volno bude vztahovat nejen na matku dítěte, ale také na její protějšek je důležitou součástí návrhu. „Pro mnoho rodin, jako je ta moje, které byly postiženy ztrátou těhotenství, může rozhodování o návratu do zaměstnání nebo čerpání nemocenské, aby mohly řádně truchlit, ještě zvýšit tlak během již tak bolestivé zkušenosti. Zármutek se neřídí časovým harmonogramem a rozšíření práva na placené volno z důvodu ztráty těhotenství zajistí, že každá rodina dostane čas potřebný k uzdravení, aniž by musela řešit práci,“ dodal ministr průmyslu Jonathan Reynolds (Labouristická strana), podle kterého je tento návrh dalším krokem k tomu, aby byla respektována důstojnost rodin procházejících touto náročnou situací.

Autorka je externí spolupracovnicí redakce. Je zaměstnána na Ministerstvu zdravotnictví v odboru ochrany veřejného zdraví.