Národní kardiovaskulární plán se posunul do fáze realizace – k akčnímu plánu na první tři roky. Podle ředitelky odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampové je nyní míč na straně odborných společností. „Potřebujeme od nich, aby ze strategických a dílčích cílů vybraly pro následující tříleté období to nejdůležitější,“ vysvětlila na 3. ročníku Kardiologické konference Zdravotnického deníku.
Práce ale na ministerstvu běží už nyní. „Je tam významná synergie a přesah do dalších strategií, které už máme, ať se to týká paliativní péče, geriatrické koncepce nebo národního onkologického plánu,“ podtrhla Škampová. Spolupráce probíhá také na mezirezortní úrovni, například s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na větším zapojení dětí do sportovních aktivit nebo na stravování ve školách.

„Akční plán tyto aktivity jenom zastřeší, abychom mohli průběžně sledovat, jak jednotlivá opatření plníme,“ dodala Škampová s tím, že podněty od odborných společností by ministerstvo rádo získalo v průběhu léta, aby se materiál stihl poslat do připomínkového řízení a v říjnu byl předložen vládě.
Strategické body: Od prevence po centralizovanou péči
Že na prioritách akčního plánu Česká kardiologická společnost intenzivně pracuje, potvrdil její místopředseda a přednosta 2. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (VFN a 1. LF UK) Aleš Linhart. Úkolem akčního plánu bude podle něj zejména vytvoření hlavní strategie. „Je potřeba vyseknout některé oblasti, na které se chceme primárně soustředit a přiřadit k nim indikátory kvality, ale také odhadnout náklady a potřeby, které to bude představovat,“ popsal s tím, že vzhledem k dlouhodobému horizontu plánu je nyní třeba zaměřit se na realistické kroky.

Zásadními body budou prevence, časná diagnostika a sběr dat navázaný na národní kardiologický informační systém. Další strategický cíl bude představovat centralizovaná péče. „Chceme, aby se někteří ambulantní kardiologové specializovali na srdeční selhání. To už se děje – budujeme síť ambulancí, která bude vysloveně cílit na tyto služby,“ poznamenal Linhart.
Preventivní prohlídka nesmí být jen formalita
Plnění jednotlivých cílů plánu se neobejde bez praktiků. A podle slov předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky se právě oni ke kardiovaskulárnímu plánu postavili čelem. „Přistoupili jsme k němu trochu jako hujeři. Mohu už teď říct, že první specifický cíl byl splněn přijetím novely vyhlášky o preventivních prohlídkách. Vložili jsme do ní to, co od nás plán žádá,“ uvedl. Novela podle něj cílí na dřívější a častější odhalování rizikových faktorů, aby se předešlo rozvoji onemocnění, nebo se jej alespoň dařilo oddálit.

Zásadní změnou je také úprava frekvence laboratorních vyšetření – dosud byly podle Šonky pozdní a nedostatečně časté. Významnou novinkou je i povinnost praktika zjišťovat účast pacienta ve screeningových programech, včetně gynekologické prevence. Důraz je také kladen na kontrolu očkování – povinného i doporučovaného vzhledem k individuálnímu riziku pacienta (více o vyhlášce jsme již psali zde).
VZP: Chceme u toho být od začátku
Ředitelka odboru smluvní politiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Helena Sajdlová upozornila, že akční plán s sebou nevyhnutelně ponese zvýšenou potřebu financí. „Implementace bude určitě spojená se zvýšenými finančními nároky na systém veřejného zdravotního pojištění, stejně tak rozšíření vyšetření preventivních prohlídek. Ale doufám, že v horizontu několika let se nám úvodní vynaložená investice vrátí,“ sdělila.

Zároveň apelovala na včasnější zapojení pojišťoven do přípravy: „Ráda bych, aby i do dílčích cílů akčního plánu byly pojišťovny zapojeny už v úvodním procesu a ne až ve fázi připomínkování na pár dní. A aby cíle a indikátory byly reálné,“ řekla.
Linhart: Pojišťovny mají pravdu – v další fázi je zapojíme lépe
Podle Aleše Linharta kardiovaskulární plán v řadě aspektů vychází vstříc ekonomickým možnostem. Jako příklad uvedl centralizaci cerebrovaskulárních a kardiovaskulárních center. „Pracujeme na tom, aby to bylo efektivní a abychom zamezili rozdrobení a atomizaci péče. Určitě to něco bude stát, ale myslíme si, že náklady budou velmi přijatelné,“ poznamenal.
Zároveň ale souhlasil s tím, že by měly být zdravotní pojišťovny do celého procesu zapojeny dříve. „Národní plán jsme tvořili poprvé a utekly nám některé konsekvence a vztahy. Poučili jsme se a ve stádiu akčního plánu by to mělo být zcela jinak,“ avizoval.
Bonifikace pro cerebrovaskulární neurology
Kromě kardiologické společnosti se do tvorby akčního plánu zapojí cerebrovaskulární (zabývající se cévními onemocněními mozku – pozn. red.) sekce České neurologické společnosti J. E. Purkyně. Mezi její priority bude podle jejího předsedy a také zástupce přednosty Neurologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Aleše Tomka patřit zejména sekundární prevence a tlak na vznik sítě specializovaných cebrovaskulárních ambulancí pro dispenzarizaci pacientů po cévní mozkové příhodě.

„Mrtvice má mnoho příčin a vyžaduje specializovaná vyšetření někým, kdo tomu rozumí. Neurologů je stejně jako kardiologů, ale mrtvicím se věnuje desetina,“ vysvětlil s tím, že odborná společnost během posledních dvou let vycvičila 70 cerebrovaskulárních neurologů. „Teoretický background máme, teď chceme řešit praktickou část – tedy aspoň mírnou bonifikaci za to, že se na pacienta po cévní mozkové příhodě tento specialista podívá,“ popsal Tomek s tím, že diskuzi o vytvoření kódu pro výkon by rád zahájil na podzim.
Cerebrovaskulární sekce podle Tomka přesně ví, co má být součástí péče o pacienta po mrtvici – jaká vyšetření se mají udělat nebo jakou medikaci má pacient dostat. „Lékař, který to udělá, ať dostane platbu úplnou, lehce bonifikovanou. A lékař, který něco neudělá, ať má platbu sníženou,“ míní. Zásadním problémem je prý příliš pomalý proces schvalování nových výkonů. „Když se pojišťovny, stát a odborné společnosti rozhodnou, že je podle plánu něco prioritní, tak by to mělo dostat zelenou a nemělo by se to řešit tak dlouho, jak je nyní zvykem,“ doplnil.
Z plánů do praxe: klíčová bude spolupráce napříč systémem
Debata ukázala, že národní kardiovaskulární plán je to nástroj, který může přinést reálné zlepšení zdraví české populace – pokud se podaří sladit práci ministerstva, odborných společností, zdravotních pojišťoven a praktiků. Shoda mezi řečníky panuje v tom, že cesta vede přes prevenci, lepší návaznost péče, sdílení dat a realisticky nastavené cíle.

„Doufám, že až se za nějakou dobu sejdeme, tak si budeme odškrtávat další cíle, které se nám podařilo naplnit a které povedou ke zlepšení zdraví naší populace,“ shrnula Helena Sajdlová z VZP. A právě to je největší ambicí plánu – aby se v budoucnu už nemluvilo o strategii, ale o výsledcích.
Zdravotnický deník děkuje za laskavou podporu konference Všeobecné zdravotní pojišťovně a společnostem Novartis, Amgen a Bristol Myers Squibb.
Mohlo by vás zajímat
Foto: Radek Čepelák










