Rostoucí počet párů v Česku čelí potížím s početím dítěte. Podle primáře reprodukční medicíny Jana Lachety z kliniky ISCARE se příčiny neplodnosti rozdělují rovnoměrně mezi muže a ženy. Včasná diagnostika a pokročilé metody asistované reprodukce ale dávají řadě z nich naději. V rozhovoru pro Zdravotnický deník vysvětluje nejčastější příčiny neplodnosti, význam věku při plánování rodičovství i to, proč do českých klinik míří čím dál více zahraničních pacientů.

Jak byste zhodnotil aktuální stav reprodukčního zdraví české populace?

Potíže s otěhotněním řeší stále více párů, celou řadu z nich lze ale úspěšně řešit. Některá řešení ale vyžadují čas, proto čím dříve se na příčinu problémů přijde, tím lépe. Pokud se dvojice neúspěšně snaží otěhotnět více než rok, je potřeba neodkládat konzultaci s odborníkem.

Zhoršuje se plodnost u mužů, žen nebo obou?

Původ neplodnosti se rozděluje zhruba rovnoměrně mezi muže a ženy. U zhruba jedné třetiny párů je příčina sterility na straně muže, u jedné třetiny na straně ženy, a u zbývající třetiny se jedná o kombinaci problémů nebo je příčina nejasná.

Co za tím podle vás stojí?

Nejčastějším důvodem mužské neplodnosti je statisticky varikokéla. Jedná se o onemocnění, jež lze přirovnat ke křečovým žilám. Postihuje chámovod a vede k narušení krevního zásobení varlat. Varikokéla může negativně ovlivnit kvalitu a počet spermií v důsledku zvýšené teploty ve varleti způsobené pomalým průtokem krve. Toto onemocnění se obvykle léčí chirurgickým zákrokem.

Statisticky nejčastější příčinou neplodnosti u žen je takzvaný ovariální faktor, který souvisí s nesprávnou funkcí vaječníků, v jejímž důsledku nedochází k ovulaci. Mezi specifické problémy, které jsou pod tímto souhrnným názvem zahrnuty a vedou k tzv. anovulaci, patří například syndrom polycystických vaječníků, předčasné ovariální selhání a v širším smyslu hormonální nerovnováha vycházející například z poruchy hypofýzy, což je řídící orgán nadřazený vaječníkům. Běžnou příčinou ženské neplodnosti je dále tubární faktor, který souvisí s neprůchodností nebo absencí vejcovodů, nebo endometrióza.

Jak velkou roli v poklesu porodnosti hraje odkládání rodičovství do vyššího věku?

Je velmi obtížné na tuto otázku reagovat tak, aby odpověď nebyla zavádějící. Pro zjednodušení však lze říci, že tím nejdůležitějším faktorem na úspěch otěhotnění je věk léčené klientky. Před 35. rokem se úspěšnost jednoho IVF cyklu pohybuje okolo 40–45 procent, poté postupně klesá až na zhruba 10–15 procent těsně po 40. roku a ve věkových kategoriích nad 42 let už se již bohužel pohybuje od 5 procent níže.

Některé ženy otěhotní takřka ihned a radují se z pozitivního těhotenského testu již za několik týdnů od zahájení léčby, u jiných vede k úspěchu výrazně delší úsilí. Každý další IVF cyklus poskytuje novou příležitost k otěhotnění a zvyšuje se celková pravděpodobnost úspěchu i proto, že se akumulují zkušenosti a lékaři mohou lépe přizpůsobit léčbu specifickým potřebám pacientky. Přestože každý jednotlivý pokus má, jak již bylo řečeno, určitou šanci na úspěch, součet více cyklů samozřejmě zvyšuje celkovou pravděpodobnost kýženého výsledku.

Jaké nejnovější metody nebo technologie se dnes na klinikách využívají pro zvýšení úspěšnosti léčby neplodnosti?

Nové metody a přístupy se v našem oboru neustále vyvíjejí a je jich mnoho, lze ale zmínit několik nejzajímavějších a nejpřínosnějších:

  • Preimplantační genetické testování (PGT): Tato metoda umožňuje genetické vyšetření embryí před jejich přenosem do dělohy. Testování pomáhá identifikovat embrya bez genetických abnormalit, což zvyšuje šanci na úspěšné těhotenství.
  • Vylepšené techniky kultivace embryí: Moderní inkubátory, například včetně funkce time-lapse snímání embryí, a neustále se zlepšující podmínky kultivace umožňují lepší vývoj a výběr kvalitních embryí.
  • Metoda MFSS (Microfluidic Sperm Sorting): Pokročilá technika třídění spermií v procesu asistované reprodukce. Tato metoda napodobuje přirozené podmínky a umožňuje spermii pohybovat se přes mikrobariéry, což pomáhá oddělit kvalitnější spermie. Je vhodná pro případy opakovaných neúspěchů IVF nebo opakovaných potratů.

Využívají vaše služby i pacienti ze zahraničí? Pokud ano, proč si vybírají právě české kliniky?

Počet párů z ciziny, kteří využívají asistovanou reprodukci na naší klinice a v České republice obecně, skutečně stoupá, což je zřejmě dáno více faktory. Tím hlavním je vysoká úroveň lékařské péče, kterou v rámci tohoto oboru medicíny v Česku nabízíme. Dalším důvodem jsou relativně příznivé náklady na léčbu ve srovnání například se západními zeměmi. V některých případech mohou hrát roli i naše poměrně liberální zákony týkající se asistované reprodukce, což přitahuje klienty ze států s přísnější regulací. Například anonymní darování vajíček a spermií je v některých zemích výrazně omezené nebo zakázané. Obecně lze vyšší zájem přičíst i tomu, že, stejně jako u nás, řeší i v cizině problém s otěhotněním stále více párů.