Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy a kroky Trumpovy administrativy v oblasti zdraví opět plní novinové titulky celosvětových médií. V posledních dnech hlavně zákazem jedné složky vakcín proti chřipce, zastavením linky první pomoci pro mladé lidi z LGBTQ+ komunity či záměrem ukončit program zaměřený na boj s HIV. Podrobněji o tom informovaly zpravodajské portály The New York Times, KFF Health News či NPR.
Robert F. Kennedy bude požadovat, aby výrobci vakcín odstranili konzervační prostředek thimerosal z vakcín proti chřipce. Právě tato sloučenina je po celá desetiletí terčem dezinformací proti očkování. Rozhodnutí padlo navzdory tomu, že neexistují žádné důkazy o tom, že by thimerosal způsoboval škody, a to i přes desetiletí jeho používání.
40 studií, žádný důkaz škodlivosti
Thimerosal je konzervační látka na bázi ethylrtuti. Množství ethylrtuti obsažené ve vakcíně proti chřipce (25 mikrogramů) je nižší než množství obsažené v 85gramové porci konzervovaného tuňáka (40 mikrogramů).
Tento konzervační prostředek se po desetiletí široce používá jako konzervační látka k prevenci růstu škodlivých bakterií v několika lécích a vakcínách. Po přelomu tisíciletí začal být preventivně vyřazován z většiny dětských vakcín, což ovšem odborníci kritizovali s tím, že pro tento krok nejsou vědecké podklady. Více než 40 studií provedených v průběhu několika desetiletí nenalezlo žádnou souvislost mezi thimerosalem a vývojovými poruchami.
Thimerosal se tak dosud používal asi u 5 % vakcín proti chřipce, kde pomáhal zabránit kontaminaci ve vícedávkových lahvičkách. V poslední sezóně se jednalo o některá vícedávková balení vakcín Fluzone od společnosti Sanofi a o dvě očkování od biotechnologické společnosti CSL Seqirus.
Vítězství pro antivax
Ve Spojených státech už ale bohužel antivaxerské hnutí proniklo i do klíčového federálního poradního orgánu – Poradního výboru pro imunizační postupy (ACIP), jehož všech 17 členů Kennedy na začátku června vyhodil a následně je nahradil 8 vlastními lidmi. Právě ti pak na konci června hlasovali pro konec vakcín s thimerosalem (více zde). Doporučení vstoupí v platnost Kennedyho podpisem.
„Po více než dvou desetiletích odkladu toto opatření naplňuje dlouho očekávaný slib chránit naše nejzranitelnější populace před zbytečnou expozicí rtuti,“ uvedl Kennedy ve svém prohlášení, v němž oznámil rozhodnutí. „Aplikace jakéhokoli množství rtuti dětem, když existují bezpečné alternativy bez rtuti, je v rozporu se zdravým rozumem a odpovědností za veřejné zdraví,“ dodal.
Mohlo by vás zajímat
Protiočkovací skupiny po celá desetiletí spojují thimerosal s autismem a dalšími neurovývojovými poruchami. Sám Kennedy v roce 2014 napsal knihu, ve které se zasazoval o „okamžité odstranění rtuti“ z vakcín. I když jen málo vakcín stále obsahuje thimerosal, požadavek na jeho eliminaci připravuje Američany o možnost výběru vakcíny proti chřipce a je vítězstvím pro hnutí odpůrců očkování, které se na tuto složku dlouhodobě zaměřuje.
Prevence sebevražd v LGBTQ+komunitě končí
Další krok jdoucí za administrativou Donalda Trumpa, který vyvolal pozornost světových médií, je ukončení provozu celostátní linky pro sebevraždy a krizové situace pro LGBTQ+ mládež. Linka Lifeline 988 funguje 3 roky, během kterých přijala více než 16 milionů hovorů, textových zpráv a chatů. Zhruba 10 % tvořili mladí lidé LGBTQ+, kteří měli doposud možnost využít na lince specializovaného poradenství – jež bylo nyní zrušeno.

Data Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) přitom ukazují, že LGBTQ+ mládež je ve srovnání se svými vrstevníky více ohrožena dlouhodobými pocity smutku a beznaděje a je pravděpodobnější, že se pokusí o sebevraždu. Když tito mladí lidé kontaktovali linku 988, měli možnost stisknout číslo 3 a být spojeni se speciálně vyškoleným poradcem. Vládní data ukazují, že poptávka po službě od jejího spuštění stabilně rostla – z přibližně 2 tisíc kontaktů měsíčně v září 2022 na téměř 70 tisíc v posledních měsících. Služba byla podobná té, jíž linka 988 nabízí veteránům, kteří jsou také vystaveni vyššímu riziku sebevraždy. Zde ovšem specializovaná pomoc zůstává zachována.
Moc drahá pomoc?
V červnu Trumpova administrativa v tiskové zprávě oznámila, že „již nebude oddělovat služby pro LGBTQ+ mládež, známé také jako ‚možnost Stiskni 3‘, aby se zaměřila na služby všem žadatelům o pomoc“.
„Možnost Stiskni 3 vyčerpala finanční prostředky určené Kongresem,“ uvedla v e-mailu pro portál NPR Danielle Bennettová, mluvčí Úřadu pro zneužívání návykových látek a duševní zdraví, který má na starosti linku 988. Kongres vyčlenil na služby LGBTQ+ pro rok 2025 více než 33 milionů dolarů a peníze byly utraceny do června 2025, uvádí Bennettová. Částka vyčleněná na všechny služby 988 pro tento rok činila téměř 520 milionů dolarů. Jenže částky byly překročeny i v minulých letech, kdy ovšem bylo na pomoc posléze přesměrováno více peněz.
Podle demokratické senátorky Tammy Baldwinové, autorky zákona, který linku 988 zřídil, je ukončení služeb pro LGBTQ+ mládež politický krok. „Čelíme útokům na členy LGBTQ komunity, zejména na transgender osoby a transgender mládež. Vzhledem k tvrdým politickým útokům na tuto velmi zranitelnou komunitu je přeříznutí záchranného lana neuvěřitelně kruté,“ konstatuje Baldwinová.
Program proti AIDS zachránil 26 milionů životů, má skončit
Na další nemilosrdný tah Trumpovy administrativy upozorňuje deník The New York Times. Podle něj totiž USA tiše připravují plán na ukončení programu, který na světě zachránil miliony lidí před AIDS. Podle dokumentu k programu Prezidentského nouzového plánu pro pomoc v boji proti AIDS (PEPFAR), který deník získal, by měl tento program přestat existovat jako iniciativa na poskytování léků a služeb potřebných k léčbě a prevenci šíření HIV v zemích s nízkými příjmy. Místo toho by byl nahrazen „bilaterálními vztahy“ s nízkopříjmovými zeměmi zaměřenými na detekci ohnisek nákazy, které by mohly ohrozit Spojené státy, a na vytváření nových trhů pro americké léky a technologie.

„S cílenými investicemi by se kapacity PEPFAR pro kontrolu HIV v těchto zemích mohly transformovat na platformu pro rychlou detekci a reakci na ohniska nákazy, která by chránila Američany před hrozbami onemocnění, jako je Ebola,“ uvádí se v plánu.
Program PEPFAR vytvořený za administrativy George W. Bushe je často uváděn jako nejúčinnější kampaň v oblasti veřejného zdraví vůbec, která za 22 let zachránila odhadem 26 milionů životů v zemích s nízkými příjmy.
Návrh je rozsudkem smrti
Plán na uzavření programu PEPFAR ovšem může narazit v Kongresu. Ten minulý týden snížil financování zahraniční pomoci o 7,9 miliardy dolarů, ale navrhované škrty v programu PEPFAR zamítl. „Kongres ukázal, že chce, aby práce programu PEPFAR pokračovala, s tím že má širokou podporu. Přesto je administrativa odhodlána pokračovat v práci a program ukončit,“ uvedla Asia Russellová, výkonná ředitelka organizace HealthGap, která lobbuje za financování globálního zdraví. „Tento návrh je rozsudkem smrti, a pokud bude povolena jeho realizace, zemře bezpočet lidí,“ dodala.
Ukončení programu PEPFAR je v jednotlivých zemích naplánováno ve lhůtách odpovídajících úrovni příjmů a míře výskytu HIV. Zatímco v některých státech by měl skončit do 2 let, v konfliktem sužovaných oblastech může ještě běžet až 8 let. Plán uznává, že časové harmonogramy jsou ambiciózní. V dokumentech se uvádí, že by existovalo „potenciální riziko pro globální a americké zdravotní výsledky, pokud by přechody byly příliš rychlé“.
K tomu všemu je nutno připomenout, že již proběhlé škrty v zahraniční pomoci ochromily mnoho organizací, s nimiž PEPFAR spolupracoval, a globální boj proti HIV tak již byl silně poznamenán.
Zdravé stravování ano, jeho finanční podpora ne
Zuřivé škrty, které provádí administrativa Donalda Trumpa, se ovšem někdy mohou obrátit proti ní samotné. Robert F. Kennedy je velkým odpůrcem ultrazprocesovaných potravin a zasazuje se o zdravější stravování – jenže škrty v programu SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program, který poskytuje dávky na jídlo nízkopříjmovým rodinám) jdou opačným směrem, jak upozorňují KFF Health News.
Druhá Trumpova administrativa sice hlásá, že zdravé stravování je její prioritou, což také zdůraznila ve zprávě nazvané Make America Healthy Again, jenže Kongres vedený republikány schválil škrty v programu potravinové pomoci o 186 miliard dolarů do roku 2034. Prezident Donald Trump už 4. července podepsal zákon o daních a výdajích, který přesune náklady na jednotlivé státy a ztíží lidem získání nároku na potravinovou dávku rozšířením stávajících požadavků na práci. Rozpočet programu SNAP by se měl snížit o přibližně 20 %, což je největší škrt, kterému program čelil.

Potravinovou dávku SNAP přitom nyní pobírá přibližně 40 milionů lidí, ale 3 miliony z nich podporu zcela ztratí a milionům dalších se dávky sníží. Výzkumníci tvrdí, že škrty v programu SNAP jsou v rozporu se snahou pomoci lidem předcházet chronickým onemocněním prostřednictvím zdravých potravin. „Lidé se budou muset spoléhat na levnější potraviny, o kterých víme, že jsou s větší pravděpodobností zpracované a méně zdravé,“ říká docentka nutričních věd na Fakultě veřejného zdraví Michiganské univerzity Kate Bauerová. „To je takové to: Nám záleží na zdraví – jenže na zdraví bohatých lidí,“ dodává.
Žádné limonády z dávek
Jak tedy bude podle Trumpovy administrativy vypadat podpora zdravého stravování? Tak, že si lidé z potravinových dávek nebudou moci kupovat nezdravá jídla a nápoje. K takovému omezení má dojít poprvé ve stoleté historii programu. „Vyzývám každého guvernéra v zemi, aby předložil výjimku SNAP s cílem eliminovat slazené nápoje – peníze daňových poplatníků by nikdy neměly financovat produkty, které přiživují epidemii chronických onemocnění,“ uvedl Robert F. Kennedy v tiskové zprávě.
Ačkoli státy v minulosti o taková omezení žádaly, předchozí administrativy, včetně první Trumpovy, je nikdy neschválily. Výzkum přitom ukazuje, že programy povzbuzující lidi k nákupu zdravých potravin jsou účinnější než regulace toho, co si mohou koupit. Taková omezení totiž podle odborníků zvyšují stigma rodin, které dávky pobírají, jsou pro maloobchodníky zatěžující a často je obtížné je implementovat.