Fakulta zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvyšuje počet přijímaných studentů do vybraných studijních programů. Reaguje tak na nepříznivé prognózy a rostoucí nedostatek nelékařských zdravotnických pracovníků v Ústeckém kraji. Uchazeči mají možnost se přihlásit ke studiu ještě během srpna. Novinkou pro letošní studenty je zrušení bakalářských prací. ČTK o tom informoval proděkan Patrik Christian Cmornej.
Česká republika je v následujících deseti letech ohrožena kritickým nedostatkem nelékařských zdravotnických pracovníků. Jde především o všeobecné a dětské sestry, zdravotnické záchranáře, porodní asistentky, nutriční terapeuty či radiologické asistenty. Fakulta zdravotnických studií zvyšuje nyní v průměru o 20 procent počet přijímaných studentů na obory všeobecné a pediatrické ošetřovatelství, zdravotnické záchranářství, porodnická asistence či radiologická asistence. Loni přijímala 310 studentů, letos jich bude o 50 více.
Bakalářská práce pouze u dvou oborů
Navýšení kapacit ve vybraných zdravotnických oborech na vysokých školách je možné díky schválenému vládnímu programu, který počítá v období následujících 12 let s finanční podporou vysokých škol ve výši necelých 13 miliard korun (více zde). „Bez finanční podpory by nebylo možné reagovat na rostoucí poptávku po zdravotnických profesionálech a současně zachovat kvalitu výuky,“ uvedl děkan fakulty Michal Vostrý.

Studenti, kteří nastoupí ke studiu ve výše uvedených studijních programech, již nebudou na fakultě zdravotnických studií zpracovávat bakalářské práce. Bakalářská práce zůstane součástí státní zkoušky pouze ve studijních programech ergoterapie a biomedicínská technika. Podle proděkana fakulta přechází na model ověřování praktických dovedností. „Upřednostňujeme reálné prověření schopností studentů v praxi. V době rozmachu umělé inteligence je navíc čím dál obtížnější posoudit, co je skutečným výsledkem práce studenta,“ uvedl.
Studium ve výše uvedených studijních programech podporuje Ústecký kraj. Studenti mohou získat stipendia.