Dlouho očekávaný plán na ozdravení Národní zdravotní služby (NHS – National Health Service), která ve Velké Británii zajišťuje systém veřejného zdravotnictví, je na světě. Dokument o 168 stranách představila britská labouristická vláda pod vedením Keira Starmera. Vláda v ozdravném plánu klade důraz na prevenci, digitalizaci, ale i na posílení komunitní zdravotní péče. O dokumentu informoval britský list Financial Times.

Národní zdravotní služba se dlouhodobě potýká s podfinancováním. V plné nahotě se to ukázalo během covidové krize, kdy NHS čelila absolutnímu zahlcení systému pacienty. Jak těmi s covidem, tak těmi, které trápí jiné zdravotní problémy. A ani několik let po odeznění pandemie není NHS v dobré kondici. Nově to má vyřešit právě desetiletý plán britské vlády.

Více komunitní a méně nemocniční péče

Jedna z ambicí desetiletého ozdravného plánu je posílení komunitní zdravotní péče. To znamená, že by se měla zúžit nemocniční síť, která představuje pro Národní zdravotní službu obrovskou nákladovou zátěž. Přesněji řečeno jde o to zvrátit trend, kdy v posledních několika letech výrazně narostly náklady nemocnic zejména kvůli růstu personálních nákladů.

Aby došlo k obratu trendu, je zapotřebí posílit investice do zdravotní péče, která se neodehrává v nemocnicích. „Vláda provede změnu toku investic tímto směrem v průběhu příštích tří až čtyř let,” píše se v dokumentu, který má k dispozici list Financial Times.

Životní styl mnoha Britů přímo nahrává růstu počtu civilizačních nemocí. Proto chce vláda posílit prevence, včetně rozšíření léků proti obezitě. Foto vytvořeno pomocí AI Gemini

Vláda ale zároveň připouští, že přinejmenším do roku 2035 bude většina rozpočtu NHS směřovat na úhradu nákladů na provoz nemocnic a většina zaměstnanců NHS bude připadat na personál nemocniční sítě.

Klíčovým prvkem této části reformy NHS bude spočívat ve vytvoření sítě „sousedské zdravotnické služby”. To znamená princip, podle něhož by pacienti měli být léčeni především doma, pokud to bude možné. Nemocnice tak budou potřebovat menší počet akutních lůžek, méně personálu sloužícího v nemocničních pohotovostech, a tím pádem menší počet nemocničních ambulancí.

Málo ambiciózní digitalizace

Britská vláda v rámci reformy NHS rovněž počítá s urychlením digitalizace. Současná podoba digitalizace NHS je podle řady odborníků naprosto nedostatečná. Ale ani to, co je v plánu podle některých zkušených expertů zejména z nemocniční praxe, není příliš ambiciózní.

Reforma počítá se spuštěním aplikace NHS, pomocí níž budou pacienti moci přehledněji sledovat, jaká zdravotní péče jim je poskytována.

Mohlo by vás zajímat

Plnou funkčnost má aplikace nabýt v roce 2028. Součástí má být i možnost komunikovat přímo s lékaři, kteří budou mít přístup do elektronické karty pacientů. Její spuštění je rovněž součástí navrhované reformy NHS.

Jednoznačným přínosem posílení digitalizace má být úspora nákladů a zefektivnění fungování celého systému, ale i samotné léčby pacientů. Podle Chrise Fleminga, šéfa poradenské společnosti Public Digital zaměřující se na zdravotnictví, nebude naplnění digitalizačních ambicí v rámci reformy NHS jednoduché. „Bude to vyžadovat fundamentální změny v rámci NHS,” uvedl Fleming pro Financial Times.

Zpřístupnění léků proti obezitě a posílení prevence

Stejně jako důraz na digitalizaci nemůže v reformním plánu britského veřejného zdravotnictví chybět ani důraz na posílení preventivní péče. Jeho součástí je rozšíření přístupu klientů NHS k lékům, které pomáhají snižovat tělesnou hmotnost.

Nejen zkušenosti z Velké Británie ukazují, že nadváha a obezita se mezi pacienty v ekonomicky rozvinutých zemích šíří doslova jako virus, a proto se hovoří o epidemii obezity. Podíl obézních lidí ve Velké Británii se za posledních 20 let zdvojnásobil. U dětí dnes platí, že každé páté dítě, které opouští základní školu, je obézní. Sám ministr zdravotnictví Wes Streeting uvedl, že přibližně polovina členů dolní komory britského parlamentu užívá léky pro snížení hmotnosti.

Vedle rozšíření přístupu k léčivům snižujícím tělesnou hmotnost britská vláda chce omezit reklamu na nezdravé potraviny nebo zakázat prodej energetických a kofeinových nápojů dětem mladším 16 let. Regulace se má vztahovat také na tabákové výrobky i netabákové náhražky sloužící k vapování. Cílem má být úplné vymýcení kouření v britské společnosti.

Nejtěžší úkol: Finanční disciplína

Zřejmě nejtěžší úkol si britská vláda stanovila v oblasti finanční udržitelnosti veřejného zdravotnického systému. Vláda v dokumentu varuje, že systém si „vypěstoval závislost na deficitech”. A dává najevo, že nebude váhat k zastropování rozpočtů jednotlivých zdravotnických organizací v rámci NHS, pokud nebude dodržována finanční disciplína.

Jedním z prvků pro efektivnější nakládání s penězi má být možnost, aby pacienti rozhodovali o tom, jak mají být jednotlivé nemocnice odměňovány za poskytované zdravotnické služby. „Žádné peníze nebudou NHS odebírány, ale konkrétní poskytovatelé zdravotní péče mohou být penalizováni, pokud s nimi pacienti nebudou spokojeni,” píše se v plánech na ozdravení NHS. Otázkou ale zůstává, zda taková opatření budou stačit k tomu, aby se britský zdravotnický systém stal finančně udržitelným.