Nelékařský personál stárne. Některá zdravotnická zařízení by mohla kvůli nedostatku pracovníků do několika let zaniknout. Ministerstvo nyní společně s experty na vzdělávání spouští program, který má zásadně navýšit počty všeobecných sester, záchranářů či porodních asistentek.
V rámci programu, který na dnešním jednání schválila vláda, půjde do navýšení kapacit veřejných vysokých škol v nelékařských zdravotnických programech mezi lety 2026 až 2037 téměř 13 miliard korun. Program se týká především všeobecných a dětských sester, zdravotnických záchranářů, porodních asistentek, radiologických asistentů a nutričních terapeutů. Podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) program navýší kapacity vzdělávání na vysokých školách minimálně o 20 procent.
Strategická odpověď na stárnoucí personál
Válek během tiskové konference připomněl, že personální kapacity ve zdravotnictví nelze navyšovat ze dne na den – ať už v lékařských, nebo nelékařských oborech. „Proto je včasná predikce personálních kapacit ve zdravotnictví naprostou strategickou nutností,“ zdůraznil.
Podle ministra se novým programem Česko připravuje na situaci, kterou mělo řešit již před zhruba patnácti lety. „To, že se to neudělalo, vedlo k tomu, že nám postupně stárnou jak lékaři, tak nelékaři,“ dodal. Díky nové koncepci má být možné nejen zachovat dostupnost péče, ale i snížit průměrný věk pracovníků ve zdravotnictví.
Univerzity potvrzují efekt prvních investic
Na přípravu programu už letos školy obdržely 200 milionů korun. Podle rektorky Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů Mileny Králíčkové se investice okamžitě promítla ve vyšším zájmu uchazečů – vysoké školy zvýšily počty přijatých studentů do nelékařských zdravotnických profesí.
Králíčková zároveň připomněla, že obdobný program zaměřený na podporu studia všeobecného lékařství, který byl schválen v roce 2019, už prokázal svou účinnost. „Je větší množství absolventů, program plní svou roli a jsem přesvědčená, že i tento program pro nelékařské zdravotnické profese přinese výsledky,“ uvedla.
Daří se navyšovat i počet akademiků
O potřebnosti programu hovořil i Zdeněk Horák, rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava a místopředseda České konference rektorů. Uvedl, že veřejné i soukromé vysoké školy jej velmi vítají. „Jde hlavně o dlouhodobou koncepci a stabilitu podpory. Ta je pro vysoké školy velmi klíčová, aby mohly strategicky rozvíjet dané studijní programy,“ podtrhl.
Školy prý již nyní intenzivně pracují na tom, aby zajistily dostatečné personální i materiální kapacity. „Z prvních dat je zjevné, že o studijní programy je ze strany studentů zájem,“ dodal Horák a potvrdil, že letošní závazek navýšení v průměru o 20 % přijatých studentů se pravděpodobně podaří splnit. Pozitivně hodnotí také to, že se daří navyšovat i počet akademiků, kteří se na výuce studentů podílejí.
Mohlo by vás zajímat
Bez sester hrozí kolaps
Na nutnost podpory nelékařských profesí důrazně upozornil i děkan 3. lékařské fakulty UK a předseda Asociace děkanů lékařských fakult ČR Petr Widimský. Deficit v oboru všeobecných sester dokonce považuje za větší hrozbu, než je tomu u lékařů.

„Pokud by se nestalo nic, tak do deseti let řada zdravotnických zařízení úplně skončí, protože nebudou mít zdravotní sestry,“ varoval. Program podle něj může tomuto hrozivému scénáři zabránit.
Klíčovou roli hraje demografie
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek potvrdil, že problém českého zdravotnictví není v absolutním nedostatku personálu, ale v jeho věkové struktuře. „Velké procento kapacit je už nyní kryto pracovníky, kteří v následujících letech nevyhnutelně odejdou do důchodu,“ upozornil.
Jen u všeobecných sester tvoří pracovníci ve věku 55 a více let celých 27 procent kapacit. To znamená, že během 10 až 12 let přijdeme kvůli odchodům do důchodu až o 30 tisíc úvazků (více zde). „Navýšení by mělo odchody vykrýt a zároveň mírně navýšit kapacity zejména u ošetřovatelských profesí,“ uvedl Dušek.
Žádný bianco šek. Výsledky budou měřitelné
Program podle ředitele ÚZIS není „bianco šekem“, ale jasnou objednávkou státu směrem k vysokým školám. „Vláda tímto objednává u vysokých škol určitou produkci, kterou ony musí naplnit. Je kontrolovatelná z roku na rok počtem studentů, což nejde jakýmkoli způsobem falzifikovat,“ zdůraznil.
Celková částka programu činí přibližně 12,8 miliardy korun, přičemž už příští rok dojde k navýšení výdajů o 394 milionů korun. Během 12 let má být díky programu vzděláno přibližně 22 tisíc vysokoškolsky kvalifikovaných nelékařských odborníků – s důrazem zejména na všeobecné sestry.