Traumatologie je o krok blíže návratu mezi základní lékařské obory. Novelu s tímto návrhem na úterní schůzi projednal senátní výbor pro zdravotnictví a doporučil ji horní komoře ke schválení. Podle předkladatelů má změna pomoci zastavit úbytek lékařů v oboru, který dnes funguje jen jako nástavba.
Novela zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné a specializované způsobilosti má za cíl vrátit úrazovou chirurgii mezi základní obory. Návrh, jehož předkladateli jsou samotní členové senátního zdravotnického výboru, výbor projednal a jednohlasně doporučil Senátu ke schválení.
Trešl: Přispěje to k personální stabilitě traumacenter
Autoři změny argumentují dlouhodobě nízkým počtem lékařů, kteří v současnosti v nástavbovém oboru traumatologie atestují. Přesun mezi základní specializace by podle nich mohl zvýšit zájem mladých lékařů a do budoucna zajistit dostatek traumatologů v nemocnicích.
„Zařazení oboru úrazová chirurgie do oborů specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů je jednoznačně přínosné pro zachování funkčního modelu traumatologické péče v České republice. Tento krok přispěje k zajištění odborné komunity, personální stabilitě traumacenter, posílení mezioborové spolupráce a v neposlední řadě ke zlepšení podmínek pro další rozvoj specializačního vzdělávání lékařů v dané oblasti,“ uvedl jeden z předkladatelů návrhu, senátor Ivo Trešl (STAN).
Zájemců o obor ubývá
V současnosti je vzdělávání lékařů v oblasti traumatologie podmíněné tím, že nejprve musí absolvovat pětiletou přípravu v oboru chirurgie a teprve poté se mohou specializovat na úrazovou chirurgii. Podle zastánců návrhu proto ubývá zájemců o tuto specializaci a do budoucna hrozí jejich úplný nedostatek, a to zejména v centrech vysoce specializované traumatologické péče.
„Lékaři dnes nemají možnost zaměřit se od začátku své profesní dráhy na komplexní péči o těžce zraněné pacienty a na závažná poranění s těžkými zdravotními následky či rizikem úmrtí. Přitom už nyní je odborníků v této oblasti málo, a to navzdory zřejmému veřejnému zájmu na zvýšení jejich počtu a na udržení atraktivity tohoto klíčového oboru,“ dodal Trešl.
Mohlo by vás zajímat
Ministerstvo je také pro
S kritickým pohledem na návrh vystoupil pouze senátor Karel Zitterbart (za STAN). Poukázal na možnost, že vznikem nového základního oboru může dojít k úbytku atestantů v ostatních chirurgických oborech. „Pool zájemců o chirurgické obory je omezený. A když chce někdo dělat chirurgický obor, budou o něj mezi sebou bojovat chirurgie, traumatologie a ortopedie,“ uvedl.
Nakonec se ale nechal svými kolegy i předsedou České společnosti pro úrazovou chirurgii Josefem Märzem přesvědčit, že jde o krok správným směrem. „Tím, že to bude základní obor, se nic nenaruší,” ujistil senátory März.
Za ministerstvo zdravotnictví vyslovil s návrhem souhlas i náměstek ministra Igor Karen. Členové výboru následně jednomyslně odhlasovali doporučení Senátu, aby návrh na povýšení traumatologie mezi základní obory schválil.
Kubek: Úmysly navrhovatelů jdou špatným směrem
Proti návrhu se už dříve postavil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Úmysly navrhovatelů jsou nepochybně dobré, ale jdou špatným směrem. Už nyní máme 43 základních specializačních oborů, což je příliš mnoho. Medicína je rozdělená na spousty navzájem těžko dostupných oblastí a lékaři nejsou navzájem zastupitelní. Pokud by se změna podařila, byla by to další velká rána regionálním nemocnicím, pro které je problém sehnat dostatek kvalifikovaných lékařů a nemají v řadě oborů možnost školit si lékaře příští,“ varoval.
Podle něj by tak byl důsledek návrhu přesně opačný, než co si od něj slibují předkladatelé. „Došlo by k likvidaci oboru. Mladí lékaři nejsou hloupí a do tak úzce vymezeného oboru by nenastupovali. Stalo se to řadě oborů, které odborné společnosti v dobré víře prosadily jako základní. Výsledkem bylo, že se tam nikdo nehlásil. Potřebujeme naopak větší množství všeobecně vzdělaných lékařů, kteří budou navzájem zastupitelní, aby nedocházelo k tomu, že pak pacienty v regionech nemá kdo léčit,“ zdůraznil Kubek.
