Zář reflektorů, ambice a sny o vítězství. Soutěž krásy ale není jen o vizuálním dojmu. Na tiskové konferenci Miss Czech Republic zaznělo i téma, jež je blízké Zdravotnickému deníku – psychické zdraví. Pro semifinalistky totiž jde také o test psychické odolnosti a schopnosti práce se stresem či tlakem veřejnosti.

Zahájení 17. ročníku soutěže Miss Czech Republic se odehrálo 5. února v pražském podniku Medusa. Prestižní tisková konference byla prvním oficiálním momentem, kdy prezidentka soutěže Taťána Makarenko představila veřejnosti letošní TOP 20 semifinalistek.

Během nabitého večera se každá z dívek krátce představila médiím, převzala si šerpu se svým jménem a symbolicky tak vstoupila do další fáze soutěže. Jak ale sama soutěž ukazuje, cesta k finálovému večeru není ani přímá, ani jednoduchá.

Vyřazování už začalo

Od tiskové konference uběhlo jen několik dní – a složení soutěže se už změnilo. První vyřazovací výzva, Sport Challenge, je za finalistkami, a ze soutěže vypadly dvě dívky (Aneta Schlingerová s číslem 6 a Karolína Jandová s číslem 16). Aktuálně tedy o titul Miss Czech Republic 2026 bojuje 18 semifinalistek.

A tempo nepoleví. V následujících týdnech čekají dívky další čtyři challenge:

  • Best Talent (21. února, eliminace na TOP 16)
  • Public Speaking Skills (22. února, eliminace na TOP 14)
  • Top Model + Bikini Challenge (společně 1. března, eliminace na TOP 10)

Tato fáze vyvrcholí 1. března, kdy organizátoři vyhlásí finálovou TOP 10. O definitivním vítězství se pak rozhodne 23. května na slavnostním finálovém večeru.

Psychická odolnost jako klíč k úspěchu

Vedle krásy, pohybu a prezentačních dovedností zaznělo na tiskové konferenci i méně viditelné, ale zásadní téma – duševní zdraví soutěžících. Prezidentka soutěže Taťána Makarenko pro Zdravotnický deník otevřeně popsala, jak důležitou roli v Miss Czech Republic hraje psychická příprava dívek.

„Psychická pohoda je první podmínkou toho, aby vůbec mohly být úspěšné ve své práci. Právě Miss je náročná v tom, že se objevuje spousta negativních komentářů, lidé na sociálních sítích jsou velmi zlí. Myslím si, že v lidech je čím dál větší agrese,“ je přesvědčená.

Organizace se proto soustředí i na mentální trénink a práci s tlakem veřejnosti. „Dívky učím já a potom i speciální školitelé, aby si uměly uvědomit, že se nemají zviklat nikdy nikým, mají být splachovací, říct si: ‚Jestli to chci, jdu do toho.‘ Protože show business není pro ženy z cukrové vaty,“ dodává Makarenko.

Umět si říct o pomoc

Psychickou stránku soutěže otevřeně popsala také jedna ze semifinalistek, influencerka Dominique Alagia. Pro Zdravotnický deník přiblížila, jaké formy psychohygieny využívá. „Nejvíce mi pomáhá čas sama se sebou. Vypnout sociální sítě, telefon a být s vlastní hlavou. Ráda si píšu i do deníku a myslím si, že mi to pomáhá, protože mi to krásně třídí myšlenky,“ říká.

Velkým tématem jsou pro Alagiu i projevy nenávisti na sociálních sítích vůči její osobě. S těmi už se ale naučila pracovat. Zdůrazňuje, že důležité je nenechat se negativitou semlít.

„Za mě je nejdůležitější na to nekoukat, nečíst si to. Nenechat se tím smést, ovlivnit. Buďte sami sebou, ať už jde o cokoliv. A kdybyste chtěli pomoc, tak si o ni řekněte. Za mě je velmi důležité nemlčet a když víte, že to není dobré, nechte si pomoct,“ radí.

Mohlo by vás zajímat