Transplantace kostní dřeně může zachránit životy v mnoha závažných zdravotních stavech. Zjistěte, co procedura zahrnuje a jak se můžete zaregistrovat jako dárce.

Proč se stát dárcem kostní dřeně?

Buňky kostní dřeně, stejně jako krev, jsou cenným lékem, který nelze vyrobit uměle. Často představují jedinou šanci na život pro pacienty, kteří je potřebují. Kostní dřeň nelze skladovat, takže když pacient potřebuje transplantaci, začíná proces hledání kompatibilního dárce. Přečtětte si více zde.

Transplantace kostní dřeně je často jedinou léčbou pro lidi s určitými druhy rakoviny a genetickými stavy, které zhoršují schopnost kostní dřeně správně fungovat. Při transplantaci kostní dřeně jde o přední léčbu stavů, které ohrožují její správné fungování, jako je leukémie, lymfom, myelom, aplastická anémie, poruchy imunity a některé nádory. Transplantace kostní dřeně může být nutná, když jsou kmenové buňky kostní dřeně trvale poškozeny nebo zničeny léčbou, jako je vysokodávková chemoterapie nebo radioterapie, aby se obnovila schopnost těla produkovat normální krevní buňky a jejich počet se vrátil na vhodnou úroveň. Rovněž léčba některých dědičných onemocnění (talasémie, srpkovitá anémie, neuropenie) může také vyžadovat transplantaci kostní dřeně.

Jak probíhá odběr kostní dřeně?

Ve specializované ambulanci se odebírají krvetvorné buňky a kostní dřeň. Existují dva způsoby odběru krvetvorných buněk: z periferní krve aferézou pomocí přístroje zvaného separátor (používaný častěji – u 8 z 10 odběrů) nebo z kostní dřeně v celkové anestezii punkcí kyčelních plotének. Odběr kostní dřeně z punkce kyčelního hřebene se provádí na operačním sále, aby byla zajištěna bezpečnost a sterilita. Dárce je uveden do celkové anestezie. Při odběru z periferní krve je na jednu z žil dárce napojena jehla s drénem, ​​kterou krev proudí do separátoru, zatímco krev se po oddělení krvetvorných buněk v separátoru vrací do těla druhou žílou.

Kdo se může stát dárcem kostní dřeně?

Dárcem kostní dřeně se může stát každý zdravý člověk ve věku od 18 do 55 let, který nemá výraznou nadváhu (jehož BMI nepřesahuje 40). Ve většině případů se jedná o blízkého člena rodiny, ale může to být i nepříbuzný dárce, u kterého je zjištěno, že se tkáň shoduje s pacientem vyžadujícím transplantaci. Před provedením transplantace kostní dřeně je nutné zkontrolovat soubor proteinů na povrchu krvinek příjemce i dárce.

Jak se stát dárcem?

Při registraci do dárcovské banky nemusíte darovat velké množství krve, natož kostní dřeň. Jako pro kompletní krevní obraz se daruje pouze jedna lahvička krve. Pokud se ukáže, že jste geneticky kompatibilní s někým nemocným, kdo čeká na transplantaci, banka vás bude v této věci kontaktovat.

Zapsání do registru dárců kostní dřeně je možné i v Dárcovských centrech Europlasma, za podmínky, že jste také dárce krevní plazmy nebo o tom uvažujete. U prvního darování plasmy se můžete zapsat rovněž do registru dárců kostní dřeně. Za darování krevní plazmy je možné získat finanční náhradu.