„Tak když se očkovalo na nádraží… Za mě OK.“ – i takové reakce zaplavily sociální sítě Zdravotnického deníku poté, co se rozproudila debata o tom, zda by české lékárny měly poskytovat očkování proti infekčním nemocem. Pro jedny jde o vítaný způsob, jak přiblížit preventivní péči lidem, pro druhé o neopodstatněný zásah lékárníků do kompetencí lékařů.

„Farmaceuti v České republice by měli mít možnost očkovat. Jde o kompetenci, kterou již řadu let běžně vykonávají farmaceuti v mnoha evropských zemích – například ve Francii, Portugalsku, Německu nebo Velké Británii. Jejich zapojení do očkování se v praxi osvědčilo, a to jak z pohledu zvýšení dostupnosti vakcín, tak z hlediska odlehčení přetíženému zdravotnickému systému,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Zdravotnický deník prezident České lékařské komory (ČLnK) Aleš Krebs.

Pod příspěvkem nejen k tomuto, ale i dalším článkům věnovaným stejnému tématu, se mezi čtenáři na sociálních sítích rozproudila živá debata. Rozkol byl znát zejména mezi vyjádřeními lékárníků a těch, kteří v současné době disponují právem očkování pacientům aplikovat, tedy praktických lékařů.

Lékař: Očkování nás nezatěžuje

„Co kdybychom to udělali naopak? Kdybych mohl vydávat léky přímo v ordinaci, aby se zbytečně nepřetěžovaly lékárny výdejem léků,“ napsal lékař z Kyjova Dušan Zhoř. A nebyl sám, kdo argumentaci šéfa lékárnické komory nepovažuje za věcnou.

„Je to úplný nesmysl, že chtějí odlehčit ,přetíženému zdravotnickému systému‘. Já jako očkující lékař říkám, že očkování pacientů mě rozhodně nijak nezatěžuje,“ napsal lékař Roman Durdis a poznamenal, že očkování je pro praktické lékaře důležité i z ekonomických důvodů. „Očkování je docela podstatný zdroj zisku pro běžné malé ordinace jak pediatrů, tak praktiků pro dospělé. Tedy těch, kteří jsou jak nejstarší, tak nejvíce chybějící lékaři po celé ČR. Nahrňte na ně další a další povinnosti (třeba že musí povinně chodit sloužit a podobně) a seberte jim klidnější jednodušší práci, ze které mají zisk, a garantuji vám, že jejich nedostatek pak bude mnohem vyšší,“ dodal s tím, že v takovém případě hrozí, že se lékařům nevyplatí ordinaci provozovat.

Očkování v lékárnách je realitou v mnoha zemích světa. U nás se proti němu staví zejména praktičtí lékaři. Ilustrační foto, zdroj: Picryl

Rozšíření, nikoliv zbavení kompetencí

Debata o očkování v lékárnách ale neznamená, že by o tuto kompetenci přišli lékaři. Nepřesně to pochopila i jedna ze čtenářek, která položila otázku: „Proč by se měli lékaři zbavovat něčeho, co je jakž takž placené?“

Na to reagovala lékárnice a bývalá mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. „Lékaři se ničeho zbavovat nemusí. Z dat ve všech zemích, kde se očkuje v lékárnách, je jasné, že lékařům pacienti neubyli, naopak přibyli, protože už možnost očkování v lékárnách znamená pro veřejnost signál, že jde o bezpečnou proceduru. Do lékáren lékařům pacienti prostě neutečou, ale přijdou tam jiní, kteří by k lékaři stejně nešli. Takže se zvýší proočkovanost. Prostě win-win-win (pacient-lékař-lékárna). A samozřejmě win také pro zdravotní systém, pojišťovny a společnost,“ napsala Bažantová.

Mohlo by vás zajímat

Na tutéž kritiku odepsal i předseda spolku Mladých lékárníků Lukáš Malý: „Ale vždyť to lékařům nikdo brát nechce. Ať si očkuji dal, očkování v lékárnách by bylo právě pro ty, kteří se k lékaři nedostanou nebo ten jejich neockuje.“

„Češi jsou antivaxeři“

Předseda spolku Mladých lékárníků dále upozornil, že rozšíření očkovacích kompetencí by mohlo přispět k vyšší proočkovanosti populace, neboť je prý „spousta lékařů, kteří s vakcínami nechtějí mít nic společného“.

S tím však nesouhlasila praktická lékařka Zuzana Bublová. „Kolik procent lékařů neočkuje? Já ve svém okolí (cca 200 lékařů) neznám nikoho,“ reagovala. Dodala, že ona sama intenzivně svým pacientům očkování nabízí, často však neúspěšně. „Bohužel u Čechů je silné antivaxerské přesvědčení, ještě vygradované proticovidovým očkováním (já vůbec nechápu proč) a tato nálada se obrací i proti nám lékařům,“ podělila se o pohled do své praxe s tím, že přesvědčování pacientů k naočkování je o to více vyčerpávající.

A právě v tom vězí její argument proti očkování v lékárnách, který lékařka Bublová na sociální síti opakovaně artikulovala: „Dá mi to hodně energie a zabere spoustu času, abych někoho přesvědčila o naočkování. A teď by to bylo tak, že já edukuji, vydám čas a energii a smetanu slízne lékárník, protože lékárna je na každém rohu, kdežto za lékařem se musí kousek dojet a chvíli počkat!?“ Větší smysl by podle ní měla přiměřeně vedená osvěta široké veřejnosti. V podobném duchu se vyjádřil i lékař Durdis: „Jistě to bude mnohem účinnější, než podporovat lékárníky v tom, že chtějí mít kšefty z očkování.“

Zvládne si poradit?

Jedna ze čtenářek připomněla i další často zmiňovaný argument proti očkování v lékárnách, a to schopnost lékárníků zvládnout případnou anafylaktickou reakci. „Nesouhlasím (s očkováním v lékárnách – pozn. red.), po očkování může nastat reakce a jak si s tím farmaceut poradí? Praktický lékař zná svého pacienta, farmaceut nikoliv,“ uvedla.

Jiný čtenář to vzal více s nadhledem. „Tak když se očkovalo na nádraží… Za mě ok,“ napsal patrně s odkazem na zřízení očkovacího centra na hlavním nádraží v Praze během covidové pandemie.