Česká republika posiluje zdravotnickou spolupráci v Africe – kromě jednání o spolupráci s Angolou a Zambií při dodávání zdravotnických prostředků přináší i špičkovou péči v dětské kardiochirurgii. Čeští výrobci zdravotnických prostředků míří společně s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem do regionu, kde mohou sehrát klíčovou roli v modernizaci péče. Resort o cestě informoval na svých internetových stránkách.

Ministr Válek vyrazil v doprovodu zástupců českých zdravotnických firem na pracovní cestu na jih Afriky. Jednat budou s viceprezidentkou Angoly, prezidentem Zambie a vedením ministerstev zdravotnictví obou zemí. Kromě politických jednání a navazování obchodních kontaktů s tamními partnery přináší mise také konkrétní zdravotní pomoc. V Zambii probíhá již druhá mise dětské kardiochirurgie v rámci humanitárního programu MEDEVAC a v plánu je i následná mise v oblasti ORL.

Podpora firem

Cestu doprovází zástupci Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP), včetně společností jako Linet, MZ Liberec, TSE, Principal Telemedicine nebo Profil Nábytek. Firmy doufají, že navázání přímých vztahů s africkými partnery a politická podpora z české strany otevře dveře k dlouhodobým kontraktům – například v Angole, kde probíhá výstavba desítek nemocnic, nebo v Zambii, kde se jedná o dodávkách sanitek.

„Ekonomicko-zdravotnická diplomacie je nedílnou součástí práce ministra zdravotnictví. České výrobce zdravotnických prostředků podporuji v zahraničí či na jednáních se zahraničními partnery pravidelně a jsem rád, že mé cesty jim pomáhají otevírat dveře k novým kontraktům,“ uvedl ministr Válek.

Investice i sanitky

Jedním z klíčových bodů cesty bude také podpis Memoranda o porozumění se Zambií, které má posílit vzájemnou spolupráci a podpořit připravované investiční projekty. Ty mají propojit česká řešení v oblasti primární péče a péče o matku a dítě s finančními nástroji Evropské unie, Světové banky či místních partnerů. Předpokládaný objem investic v Zambii může přesáhnout 60 milionů eur (asi 1,5 miliardy korun).

„Angola a Zambie jsou pro společnosti sdružené v AVDZP velmi důležitým trhem. Jen v Angole se staví desítky nemocnic, což značí velké příležitosti pro české výrobce zdravotnických prostředků. V Zambii se již druhým rokem jedná mj. o dodávce sanitek a tato mise má velký potenciál posílit naši pozici v regionu. Velmi ceníme dlouhodobou podporu ministra Válka českým firmám působících ve zdravotnictví,“ říká Jiří Plecitý, člen představenstva AVDZP pro podporu exportu.

MEDEVAC v akci

Cestu na jih Afriky využívá česká strana také pro humanitární aktivity. V rámci programu MEDEVAC působí čeští lékaři z Fakultní nemocnice v Motole a Olomouci ve třech zambijských nemocnicích. Dosud zde bylo provedeno 163 operací a proškoleno 52 zdravotníků. Aktuálně probíhá druhá mise dětské kardiochirurgie, v níž se očekává přibližně deset operací. Cílem je nejen léčba dětských pacientů, ale i předávání odborného know-how místnímu personálu.

Na misi naváže koncem května další tým z FN Motol, tentokrát zaměřený na ORL. Kromě lékařů bude dopraven i potřebný zdravotnický materiál – od operačních oděvů po spotřební pomůcky.

Mohlo by vás zajímat

„Spolu s podnikateli s námi na jih Afriky cestují i kardiochirurgové, kteří budou zachraňovat život malým pacientům, což je rovněž důležitý příspěvek České republiky našim partnerům. To jako lékař velmi cením,“ doplňuje ministr Válek.