Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově a Oblastní nemocnice Příbram letos zahajují rozsáhlé projekty na snížení energetické náročnosti svých areálů. Investice v celkové hodnotě téměř 270 milionů korun zajistí nejen modernizaci technologií, ale především významné úspory v hodnotě téměř 100 milionů korun v horizontu 10 let. Ty jsou nemocnicím smluvně garantovány formou tzv. EPC projektů – energetických služeb se zárukou. Dodavatelem je společnost Advance Energo ze skupiny Veolia Energie ČR, která o podpisu smlouvy na realizaci projektů informovala v tiskové zprávě.

„S klienty realizujeme skutečně komplexní projekty, které budou zahrnovat zateplení objektů, výměnu výplní otvorů, výstavbu fotovoltaických elektráren, modernizaci osvětlení a mnoho dalších opatření,“ říká Jakub Tobola, obchodní ředitel Veolia Energie ČR. Doplňuje, že obdobné projekty už společnost úspěšně realizovala například v Psychiatrické nemocnici Bohnice nebo v Kutné Hoře a zájem o EPC model v Česku roste napříč veřejným i soukromým sektorem.

Benešov: Fotovoltaika, kogenerace i úspora vody

Benešovská nemocnice, která je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, obsluhuje až 300 tisíc obyvatel regionu. Projekt s názvem „Snížení energetické náročnosti Nemocnice Benešov“ je financován z Národního programu životního prostředí a zahrnuje instalaci kondenzačních zdrojů tepla, kogenerační jednotky, modernizaci výměníkových stanic, fotovoltaiku, IRC řízení topení a další kroky. Celková hodnota opatření přesahuje 219 milionů korun.

Jakub Tobola k tomu dodává: „Garantovaná roční úspora u tohoto projektu činí 7,5 milionu korun, tudíž zaručené úspory za dobu jedné dekády se vyšplhají na 75 milionů.“

Technický ředitel nemocnice Jan Kolbaba zdůrazňuje i ekologický dopad projektu: „Opatření budou mít dalekosáhlé ekonomické i ekologické dopady. Jen na energii ušetříme každoročně bezmála 8 000 GJ. To je obrovské číslo. Pro představu, takové množství by stačilo k pokrytí ročních energetických potřeb více než 740 českých domácností. Velké úspory máme garantované i ve spotřebě vody – každoročně ušetříme téměř 450 000 litrů.“

Příbram: Snížení nákladů o více než 23 milionů

Také Oblastní nemocnice Příbram, která poskytuje péči zhruba 150 tisícům obyvatel, spustí letos obdobný projekt s rozpočtem téměř 112 milionů korun. I zde je financování podpořeno z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. Projekt zahrne zateplení budov, výměnu oken, instalaci FVE, regulaci vytápění, modernizaci výměníkových stanic a opatření pro šetření vodou.

Nemocnice počítá s roční úsporou přes 2,3 milionu korun. „Dodavateli EPC projektu poběží garance na úspory od 1. ledna 2026 až do 31. prosince 2035 a celková uspořená částka za toto desetileté období přesáhne 23 milionů korun. To už je i pro nemocnici naší velikosti a významu zajímavá částka,“ uvádí Martin Janota, tiskový mluvčí příbramské nemocnice.

Mohlo by vás zajímat

EPC projekty jako nástroj pro udržitelnou správu zdravotnických zařízení

Model EPC (Energy Performance Contracting) umožňuje organizacím modernizovat energetické hospodářství bez potřeby okamžité investice z vlastního rozpočtu. Úspory, které projekt vygeneruje, následně pokrývají jeho náklady. Dodavatel – v tomto případě Advance Energo – navíc nese odpovědnost za to, že smluvně garantované úspory skutečně nastanou.

Skupina Veolia Energie ČR je v tomto segmentu jedním z lídrů. „Na jaře budeme například slavnostně předávat další rozsáhlé EPC realizace zástupcům dvou velkých moravských měst,“ naznačuje Tobola další rozvoj.

Veolia Energie je největším distributorem tepla v České republice a provozuje jednu z nejrozsáhlejších sítí dálkového vytápění ve střední Evropě. Teplem a teplou vodou zásobuje 580 tisíc domácností a stovky zařízení terciárního sektoru – včetně škol, úřadů a nemocnic.