Američan přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice na Bulovce s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu do Česka přicestoval 6. května z Afriky přes USA. Hygienici nařídili karanténu 26 lidem, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu. Výsledky rozboru vzorků od pacienta z Bulovky by měly být k dispozici dnes odpoledne.

V karanténě jsou především zdravotníci, jak ČTK řekl zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. K výsledkům dosavadních testů uvedl, že je vyloučena malárie. Některá média spekulovala o nákaze ebolou nebo horečkou marburg, podle mluvčí nemocnice Bulovka Evy Stolejda Libigerové jsou to ale spekulace a jasněji bude, až budou výsledky testů z berlínského Institutu Roberta Kocha. Postup s karanténním opatřením, které hygienici nařídili, bude podle Fošuma záviset na typu nemoci, který určí testy, píše dále agentura.

Rozšíření mezi veřejnost je nepravděpodobné

Podle Hygienické služby ČR pobýval muž v Demokratické republice Kongo a Rwandě, kde je možné se nakazit například některou z hemoragických neboli krvácivých horeček. K přenosu virů jako ebola a marburg je nutný přímý kontakt s infikovaným, například s tělními tekutinami, krví, potem, či slzami. Je však nutné uvažovat i nákazu jinou hemoragickou horečkou, kterou přenáší komáři nebo hlodavci,“ stojí v prohlášení služby.

S ohledem na způsoby přenosu testovaných infekcí mohu uklidnit veřejnost, že nebezpečí, že by se infekce mohla z tohoto zdroje rozšířit mezi veřejnost, je nepravděpodobné,“ doplňuje hlavní hygienička Barbora Macková. Vzhledem k výše uvedému není zvažováno svolání krizového štábu.

Lékaři na Bulovce to zvládnou

Veřejnost uklidňuje také ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka. Ve svém statusu na sociální síti podtrhuje informaci hygienické služby o tom, že vir se ebola přenáší výhradně tělesnými tekutinami. Pokud se tedy člověk nemocného přímo nedotýká, nemůže se nakazit.

Podle biochemika navíc máme účinné ochranné očkování a terapeutické protilátky – existují dvě schválené léčby pomocí monoklonálních protilátek, obě velmi zabírají. Navíc proti Ebole funguje remdesivir, také dobře známý z covidové pandemie, který byl ovšem původně proti Ebole vyvíjený. Jinými slovy, i kdyby se potvrdilo, že se jedná o infekci Eboly, není žádný důvod k panice. Lékaři na Bulovce jsou připraveni a zvládnou to,“ dodává.

Infekční klinika Bulovky je jediným civilním zařízením v Česku, které může o pacienty s vysoce nakažlivými infekcemi pečovat, uvedla před měsícem při nácviku příjmu takových pacientů primářka Hana Roháčová. Zatím tam ale pobývali jen lidé s podezřením na takovou infekci.