Slovenský ministr zdravotnictví Kamil Šaško (HLAS-SD) se distancuje od kritických výroků premiéra Roberta Fica (Smer-SD) směrem k pandemické dohodě Světové zdravotnické organizace (WHO). V otevřeném stanovisku vysvětluje, že dokument nebere zemím suverenitu ani svobodu rozhodování, ale naopak pomáhá připravit zásoby, školení a postupy pro případ další pandemie.
Podle ministra Šaška pandemická dohoda „není celosvětovým nařízením, ale globální dohodou téměř všech států“, která určuje mechanismy rychlejší výměny informací o nových patogenech a podporuje tvorbu plánů, zásob a školení personálu. V případě vypuknutí pandemie by státy mohly účinněji sdílet údaje a poskytovat dobrovolný přístup k lékům nebo testům.
Přednost mají mít fakta, ne snaha zaujmout
Šéf resortu zdůrazňuje, že dokument neomezuje suverenitu Slovenska, ale přinese „méně chaosu a méně zbytečných omezení“. Poukazuje na to, že spolupráce se zeměmi, jako je Švýcarsko a severské země, umožňuje Slovensku přístup k osvědčeným postupům.
Šaško se odvolává na zkušenost s pandemií covid-19: „Pandemie byla draze zaplacenou lekcí, že přednost mají mít vědci a fakta, nikoliv snaha zaujmout.“ Kritizuje bývalého premiéra Igora Matoviče za „atomovky“, které podle něj stály tisíce životů. Dodává, že stále chybí komplexní analýza vládního řízení pandemie.
Odmítnutí jako politický marketing
Ministr odmítá, že by Slovensko jako snad jediná země mělo dohodu demonstrativně zamítnout. Takový krok by označil za „politický marketing“, který by mohl negativně ovlivnit postoj mezinárodního společenství v krizových okamžicích. „Mnohem větší jistotu dá lidem spolupráce s těmi nejlepšími, založená na vědě a faktech,“ řekl.
Šaško ujišťuje, že jeho prioritou zůstává ochrana pacientů, zdravotníků a slovenského zdravotnictví. Jeho strana proto pandemickou dohodu podpoří a nebude hlasovat pro její odmítnutí. Fico o postoji vlády informoval v diskusním pořadu STVR Sobotní dialogy. Podle jeho slov se kabinet k otázce pandemické dohody vyjádřil formou hlasování per rollam v pátek 16. května. Premiér uvedl, že Slovensko plánuje na jednání ve Švýcarsku deklarovat svůj nesouhlas s návrhem a prosazovat, aby se o textu rozhodovalo standardním hlasováním, nikoliv globálním souhlasem.