Hrozba zavedení cel na dovoz léků do Spojených států motivuje řadu farmaceutických společností k investicím právě v USA. Cílem je vyhnout se importním poplatkům, a tedy nedopustit zdražení léků na americkém trhu. Již poměrně dlouhá řada farmaceutických společností v posledních měsících oznámila, že v USA hodlají investovat desítky miliard dolarů. Jenže nyní někteří výrobci léků začali pochybovat, zda je to dobrý nápad. Na vině je totiž jeden z posledních exekutivních příkazů Donalda Trumpa, který má za cíl snížit ceny léků, informoval odborný portál Fiercepharma.com.
Další farmaceutická společnost oznámila, že plánuje investovat poměrně velké peníze ve Spojených státech. A to jak do výrobních, tak do výzkumných kapacit. Onou společností je francouzská farmaceutická skupina Sanofi, jak informoval portál Fiercepharma.com s odkazem na prohlášení francouzského výrobce léků.
Sanofi plánuje v USA do roku 2030 investovat neméně 20 miliard dolarů, což v přepočtu činí více než 450 miliard korun. Společnost Sanofi uvedla, že jejím záměrem bude rozšířit kapacitu stávajících provozoven, které již na území Spojených států vlastní a zároveň bude chtít posílit svá partnerství s jinými domácím výrobci léků s cílem „zajistit dostatečnou produkci léků pro americký trh“.
Investice podle Sanofi povedou k vytvoření „signifikantního počtu dobře placených pracovních míst ve více státech USA“. „Sanofi již ve Spojených státech zaměstnává kolem 13 tisíc pracovníků, kteří vedle produkce léků zajišťují také základní výzkum i následný vývoj léků v nejrůznějších oblastech léčby,“ uvedl podle portálu Fiercepharma.com výkonný ředitel společnosti Sanofi Paul Hudson.
Mohlo by vás zajímat
Sanofi v řadě s dalšími
Sanofi se svým aktuálním oznámením investičního plánu zařadila k ostatním velkým globálním farmaceutickým společnostem, které rovněž chystají obří investice v USA, a jejichž záměrem je vyhnout se deklarovaným dovozním clům na léky na americký trh.
Jen před pár týdny oznámila obří investici ve Spojených státech švýcarská farmaceutická společnost Roche, která chce v příštích pěti letech v USA investovat 50 miliard dolarů (v přepočtu více než 1,1 bilionu korun). „Naše investice v objemu 50 miliard dolarů během příštích pěti let odstartují novou éru inovací a růstu, ze kterých budou těžit jak pacienti ve Spojených státech, tak ve zbytku světa,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel švýcarské farmaceutické skupiny Roche Thomas Schinecker.
Ještě předtím svoje investiční záměry na území USA oznámily společnosti Eli Lilly, Johnson & Johnson, Gilead Sciences či Novartis. Americký prezident Donald Trump tato rozhodnutí farmaceutických firem chválil během jedné ze svých tiskových konferencí. A na to konto dodal, že nakonec možná od uvalení cel na dovoz farmaceutických výrobků do USA upustí.
Roche svůj záměr přehodnocuje
Jenže právě nečitelná politika šéfa Bílého domu je to, co mate nejen farmaceutické firmy při rozhodování o tom, kam své investice umístí. Již zmíněná švýcarská skupina Roche v uplynulém týdnu dala najevo, že by mohla své rozhodnutí o investicích v USA přehodnotit. Příčinou je Trumpův exekutivní příkaz, na jehož základě má dojít ke snížení cen léků na americkém trhu.
„Pokud by navrhovaný exekutivní příkaz vstoupil v platnost, ochota Roche financovat významné investice v USA, které jsme již dříve oznámily, bude sporná,“ uvedla pro portál Fiercepharma.com tisková mluvčí společnosti Roche. „Celkově se obáváme, že takový exekutivní příkaz podkope pozici USA coby předního světového farmaceutického a zdravotnického ekosystému, stejně jako utlumí ekonomický růst a povede ke ztrátě pracovních míst v USA,“ dodala.
Zatím nejsou známy detaily Trumpova exekutivního příkazu, respektive toho, jak by se naplňoval v praxi. Cílem ale je snížit ceny léků v USA přinejmenším na úrovně, jaké jsou obvyklé v jiných ekonomicky vyspělých zemích. Trump je přesvědčen, že američtí daňoví poplatníci za léky na předpis vydávají příliš mnoho. Jenže je to právě vidina vyššího zhodnocení investic v USA, která farmaceutické společnosti motivuje k investování ve Spojených státech.