Koordinaci screeningových programů, tedy preventivních vyšetření v určitém věku, bude mít nově na starosti Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Ve středu to schválila vláda.
Jmenování Národního screeningového centra koordinátorem screeningových programů má podle ministerstva zdravotnictví zvýšit kvalitu prevence a časného záchytu závažných onemocnění.
„Prevence zachraňuje životy. Schválení Národního screeningového centra koordinátorem screeningových programů v České republice je zásadní krok k jejich efektivnějšímu řízení a zajištění dostupnosti pro všechny občany. Je to důležitý milník v reformě našeho zdravotnictví, která klade větší důraz na předcházení a včasný záchyt nemocí,“ komentoval novinku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Posílení mezinárodní spolupráce
Inspirací pro novinku byly i zahraniční zkušenosti, podle ministerstva se Česko posílením role Národního screeningového centra přibližuje standardům nejvyspělejších evropských států a jejich ukotvení organizace a hodnocení screeningových programů v národní zdravotní politice.
„Národní screeningové centrum se již několik let významně podílí na organizaci zavedených programů screeningu rakoviny prsu, tlustého střeva a děložního hrdla. V posledních letech jsme pomáhali připravit a spustit programy časného záchytu rakoviny plic a prostaty… Spolupráce se zahraničními partnery je pro další rozvoj screeningových programů klíčová, a toto oficiální pověření dále posílí i možnosti této spolupráce,“ sdělil k tomu vědecký vedoucí Národního screeningového centra Ondřej Májek.
Více pravomocí, větší zodpovědnost
Podle usnesení vlády bude Národní screeningové centrum krom spravování dat v oblasti populačních onkologických screeningových programů nově zodpovědné také za koordinaci, plánování, hodnocení a rozvoj screeningových programů napříč Českou republikou. „Tímto byl završen dlouholetý vývoj, ve kterém jsme posílili podporu všech běžících programů screeningu a mnohé nové také vznikly,“ pochválil změnu ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
„Jsem rád, že vláda oficiálně potvrdila roli Národního screeningového centra jako klíčového aktéra v koordinaci screeningových programů. Je to uznání dosavadní práce a závazek do budoucna zajistit, aby se včasná diagnostika a prevence staly přirozenou součástí péče o zdraví každého z nás,“ doplnil centra Karel Hejduk.
Mohlo by vás zajímat
Každý rok přibude v ČR více než 60 tisíc pacientů s rakovinou, přes 28 tisíc lidí onkologickému onemocnění podlehne. Screeningové programy pomáhají lidem odhalit nádory včas, kdy jsou obvykle dobře léčitelné. Velká část cílové populace ale možnost prevence stále nevyužívá.