Přes vysokou nemocnost a úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění si česká kardiologie vede ve srovnání s dalšími státy nadprůměrně. Klíčovým pilířem úspěchu je síť center vysoce specializované kardiovaskulární péče, která nyní čeká reakreditace.
Data Evropské kardiologické společnosti (ESC) řadí Česko v mortalitě na kardiovaskulární onemocnění k těm horším státům – a to nejen v porovnání s Evropou, ale i některými zeměmi Asie a severní Afriky. Ještě horší statistiku zaznamenáváme v mortalitě na ischemickou chorobu srdeční:

Podle předsedy výboru České kardiologické společnosti a přednosty Kardiologické kliniky 2. lékařské fakulty University Karlovy a Fakultní nemocnice Motol profesora Petra Ošťádala se situace navíc bude zhoršovat. „Závažná kardiovaskulární onemocnění přibývají s věkem a s tím, jak očekáváme stárnutí populace, je zcela zřejmé, že bude narůstat i zátěž kardiovaskulárními onemocněními,“ uvedl během 3. ročníku Kardiologické konference Zdravotnického deníku.
V péči jsme na špici
I přesto, že Česko nepatří mezi nejbohatší země (byť nás ESC ve svých statistikách podle HDP na obyvatele řadí mezi vysoko příjmové), výsledky v oblasti kardiologie jsou v mnoha ohledech špičkové. Například v počtu arytmologických výkonů na milion obyvatel se naše země pravidelně umisťuje mezi nejlepšími. Co se týče konkrétních výkonů – v ablaci fibrilace síní jsme podle neoficiálních dat ESC pátí, v ablaci komorových tachykardií dokonce druzí. Stříbrnou příčku pak zaujímáme také v implantaci kardioverteru – defibrilátoru (ICD) nebo kardiostimulátoru pro srdeční resynchronizační terapii (CRT).

Česká republika patří mezi premianty i v rámci dalších ukazatelů. Mezi vysoko příjmovými zeměmi se řadíme na přední příčky například v celkovém počtu koronárních intervencí – jak v případě koronární angiografie (zobrazovací metoda používaná při vyšetření věnčitých tepen – pozn. red.), tak perkutánní koronární intervence (rychlé zprůchodnění řečiště koronární tepny prostřednictvím katétrů – pozn. red.).
Páteří úspěchu je síť center
Podle Petra Oštádala jsou výše zmíněné chvályhodné výsledky možné mimo jiné díky existenci sítě center vysoce specializované kardiovaskulární péče. V současnosti funguje v České republice celkem 20 akreditovaných center rozdělených do pěti typů (uvedeno s jejich počtem):
1. Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče pro dospělé: 5
2. Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče pro děti: 1
3. Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé: 11
4. Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé, která provádějí transplantace srdce a související výkony: 2
Mohlo by vás zajímat
5. Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro děti, která provádějí transplantace srdce a související výkony: 1

Reakreditace jako krok ke stabilizaci i zlepšování
Stávající akreditace vyprší k 31. prosinci 2025. V současnosti proto probíhá příprava výzvy k podání žádostí o nový statut center vysoce specializované kardiovaskulární péče.
Reakreditace je podle Petra Ošťádala nezbytná k tomu, abychom síť center udrželi, dále stabilizovali a vylepšovali. „To umožní zajištění regionální dostupnosti vysoce specializované péče, ale současně zajistí i to, že vysoce specializovaná kardiovaskulární péče bude prováděna kvalitně,“ podtrhl.
Zdravotnický deník děkuje za laskavou podporu konference Všeobecné zdravotní pojišťovně a společnostem Novartis, Amgen a Bristol Myers Squibb.
Foto: Radek Čepelák
















