Přes vysokou nemocnost a úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění si česká kardiologie vede ve srovnání s dalšími státy nadprůměrně. Klíčovým pilířem úspěchu je síť center vysoce specializované kardiovaskulární péče, která nyní čeká reakreditace.

Data Evropské kardiologické společnosti (ESC) řadí Česko v mortalitě na kardiovaskulární onemocnění k těm horším státům – a to nejen v porovnání s Evropou, ale i některými zeměmi Asie a severní Afriky.  Ještě horší statistiku zaznamenáváme v mortalitě na ischemickou chorobu srdeční:

Graf: Věkově standardizovaná mortalita na 100.000 obyvatel – Ischemická choroba srdeční. Zdroj: European Society of Cardiology: the 2023 Atlas of Cardiovascular Disease Statistics/prezentace P. Ošťádala

Podle předsedy výboru České kardiologické společnosti a přednosty Kardiologické kliniky 2. lékařské fakulty University Karlovy a Fakultní nemocnice Motol profesora Petra Ošťádala se situace navíc bude zhoršovat. „Závažná kardiovaskulární onemocnění přibývají s věkem a s tím, jak očekáváme stárnutí populace, je zcela zřejmé, že bude narůstat i zátěž kardiovaskulárními onemocněními,“ uvedl během 3. ročníku Kardiologické konference Zdravotnického deníku.

V péči jsme na špici

I přesto, že Česko nepatří mezi nejbohatší země (byť nás ESC ve svých statistikách podle HDP na obyvatele řadí mezi vysoko příjmové), výsledky v oblasti kardiologie jsou v mnoha ohledech špičkové. Například v počtu arytmologických výkonů na milion obyvatel se naše země pravidelně umisťuje mezi nejlepšími. Co se týče konkrétních výkonů – v ablaci fibrilace síní jsme podle neoficiálních dat ESC pátí, v ablaci komorových tachykardií dokonce druzí. Stříbrnou příčku pak zaujímáme také v implantaci kardioverteru – defibrilátoru (ICD) nebo kardiostimulátoru pro srdeční resynchronizační terapii (CRT).

Graf: Koronární intervence na milion obyvatel. Zdroj: European Society of Cardiology: the 2023 Atlas of Cardiovascular Disease Statistics/prezentace P. Ošťádala

Česká republika patří mezi premianty i v rámci dalších ukazatelů. Mezi vysoko příjmovými zeměmi se řadíme na přední příčky například v celkovém počtu koronárních intervencí – jak v případě koronární angiografie (zobrazovací metoda používaná při vyšetření věnčitých tepen – pozn. red.), tak perkutánní koronární intervence (rychlé zprůchodnění řečiště koronární tepny prostřednictvím katétrů – pozn. red.).

Páteří úspěchu je síť center

Podle Petra Oštádala jsou výše zmíněné chvályhodné výsledky možné mimo jiné díky existenci sítě center vysoce specializované kardiovaskulární péče. V současnosti funguje v České republice celkem 20 akreditovaných center rozdělených do pěti typů (uvedeno s jejich počtem):

1. Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče pro dospělé: 5

2. Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče pro děti: 1

3. Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé: 11

4. Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé, která provádějí transplantace srdce a související výkony: 2

Mohlo by vás zajímat

5. Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro děti, která provádějí transplantace srdce a související výkony: 1

Diskuze během přestávky. Zleva: Aleš Linhart, Petr Ošťádal, Ladislav Dušek.

Reakreditace jako krok ke stabilizaci i zlepšování

Stávající akreditace vyprší k 31. prosinci 2025. V současnosti proto probíhá příprava výzvy k podání žádostí o nový statut center vysoce specializované kardiovaskulární péče.

Reakreditace je podle Petra Ošťádala nezbytná k tomu, abychom síť center udrželi, dále stabilizovali a vylepšovali. „To umožní zajištění regionální dostupnosti vysoce specializované péče, ale současně zajistí i to, že vysoce specializovaná kardiovaskulární péče bude prováděna kvalitně,“ podtrhl.

Zdravotnický deník děkuje za laskavou podporu konference Všeobecné zdravotní pojišťovně a společnostem Novartis, Amgen a Bristol Myers Squibb.

Foto: Radek Čepelák

První diskusní panel na téma Národní kardiovaskulární plán. Zleva: ředitelka Odboru smluvní politiky Všeobecné zdravotní pojišťovny Helena Sajdlová, oddělení revizních činností a léčiv Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Ladislav Hadravský, místopředseda České kardiologické společnosti a přednosta 2. interní kliniky – klinika kardiologie a angiologie, VFN a 1. LF UK Aleš Linhart, ředitelka Odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová, předseda cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti JEP, zástupce přednosty Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Aleš Tomek a předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.
Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek během své přednášky.
Místopředseda České kardiologické společnosti a přednosta 2. interní kliniky – klinika kardiologie a angiologie, VFN a 1. LF UK Aleš Linhart.
Auditorium 3. ročníku Kardiologické konference.
Za ministerstvo pozvání přijala Venuše Škampová.
Za VZP debatovala ředitelka Odboru smluvní politiky Helena Sajdlová.
Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR reprezentoval vedoucí oddělení revizních činností a léčiv Ladislav Hadravský.
Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Kristýna Čillíková z České aliance pro kardiovaskulární onemocnění.
Zleva: Petr Ošťádal, Marek Táborský, Aleš Tichopád.
Za VZP přišla debatovat také vedoucí oddělení koncepce Odboru smluvní politiky Zuzana Elbertová.
Kuloární diskuze mezi vedoucím projektu CzechHTA na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT Alešem Tichopádem a předsedou České asociace preventivní kardiologie a přednostou Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií UJEP a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Milošem Táborským.
O sekundární prevenci v srdci Národního plánu hovoří člen České asociace ambulantních kardiologů a vedoucí lékař kardiologie Edumed Jiří Veselý, naslouchají zástupci pojišťoven – Ladislav Hadravský ze Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a Helena Sajdlová ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Předseda cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti JEP, zástupce přednosty Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Aleš Tomek.
Diskuze o nových pravidlech pro kardiocentra. Zleva: Venuše Škampová, Marian Rybář, Ladislav Dušek.
Velmi živá diskuze proběhla také o prvních zkušenostech nových kardiomyopatických centrech.
Přednosta Interní kardiologické kliniky FN Brno a LF MU Brno Petr Kala.