Zdanit tiché víno a více i tvrdý alkohol, omezit reklamu, zavést varování na etiketách a posílit adiktologickou péči i prevenci ve školách. Tak by proti nadměrné konzumaci alkoholu postupovali představitelé Pirátů, které jsme oslovili v anketě mapující postoje jednotlivých politických stran.

Pro zpřísnění pravidel reklamy na alkohol je jednoznačně předseda spolku Mladí lékaři a zároveň pirátský politik Albert Štěrba. „Zejména proto, že její všudypřítomnost normalizuje pití alkoholu jako zcela běžnou součást každodenního jídelníčku, a to již od raného věku. Tak to být nemá – normální je alkohol nepít,“ uvedl pro Zdravotnický deník Štěrba. A dodal: „Jako lékař vidím dnes a denně následky toho, co etanol s lidmi dělá; a není to hezký pohled.“

Varovat na etiketách

Konkrétně by Štěrba omezil reklamu na veřejných místech – například v hromadné dopravě MHD nebo v blízkosti škol – a reguloval by i pravidla v online prostředí. „A to minimálně tak, aby tyto reklamy obsahovaly upozornění o škodlivosti pití alkoholu, podobně jako to máme dnes na krabičkách cigaret. Podobné sdělení by měly obsahovat i etikety alkoholických nápojů, například i s kontaktem na odbornou pomoc,“ míní.

Zajedno je s ním v tomto i ekonom a první místopředseda pražských Pirátů Václav Vislous. „Bylo by vhodné omezit reklamu, třeba v televizi v době, kdy se na ni dívají děti, a vystavování ve výlohách. Třeba je naopak šířit informace a osvětu, například doplnit etikety o podstatné údaje či povinná varování a kontakty na odvykací programy, jak je to třeba na cigaretách,“ popsal Zdravotnickému deníku.

Václav Vislous by etikety alkoholických nápojů doplnil také o kontakty na odvykací programy. Foto: Fotoatelier Petr Vreštiak / archiv Václava Vislouse

„Faktem je, že alkohol už rozvrátil hodně rodin a ukončil mnoho životů, je proto potřeba k němu přistupovat s rozumem. Tedy důsledně a tvrdě postihovat řízení pod vlivem, kdy je alkohol v Česku stále jednou z hlavních příčin nehod. Naopak u vodáků na menších tocích lze připustit toleranci, třeba dvě piva,“ míní Vislous.

Vyšším zdaněním k nižší dostupnosti

Podle Alberta Štěrby se v boji proti nadměrné spotřebě alkoholu nabízejí i další kroky. „Jako poměrně rozumné mi například přijde vyšší zdanění nápojů s vyšším obsahem alkoholu. Důvodem je, že právě tyto nápoje nejčastěji vedou k závažným zdravotním problémům a mají silnější dopad na veřejné zdraví. Vyšší zdanění tvrdého alkoholu proto může pomoci snížit dostupnost těch nejrizikovějších nápojů,“ vysvětlil.

Vyšší zdanění nápojů s vyšším obsahem alkoholu považuje za principiálně správný přístup také Václav Vislous. „Mimo jiné by automaticky znamenal zdanění tichého vína, což od začátku chceme, protože tato výjimka není fér. S ohledem na doloženou rozdílnou společenskou škodlivost piva, vína a tvrdého alkoholu má smysl mírné dodatečné odstupňování daně podle druhu nápoje, tedy podle množství ethanolu – nižší u piv, vyšší u tvrdého alkoholu,“ uvedl.

Zdanění tichého vína přinese státu miliardy

Právě zmíněná výjimka pro tiché víno Pirátům výrazně vadí, nepovažují ji za spravedlivou. „Tiché víno má být zdaněno stejně jako ostatní alkoholické nápoje s podobným obsahem alkoholu. Pravidla je ovšem třeba nastavit tak, aby malí vinaři neměli s daní zbytečně zatěžující byrokracii. Tři čtvrtiny vína vypitého v Česku se dováží, takže daň by dopadla hlavně na levná vína z dovozu. Získané jednotky miliard by spolu s úsporami umožnily snížit přímé daně 90 procentům rodin,“ argumentuje Vislous.

A Štěrba tento názor sdílí. „Také podporuji zdanění tichého vína. Není důvod, aby právě jeden konkrétní typ alkoholu měl zcela výsadní postavení. A to i proto, že alkohol má zdravotní dopady bez ohledu na formu,“ vysvětlil.

Mohlo by vás zajímat

Vyhnout se moralizování

Kromě regulace reklamy a dostupnosti alkoholu cítí Albert Štěrba zásadní potřebu posílit dostupnost psychologické a adiktologické pomoci – od psychologů po terénní pracovníky. „Konkrétně bych podpořil vytvoření specializovaných poradenských center a zároveň větší podporu komunitních a preventivních programů ve školách, tak aby si již mladí lidé vytvořili, pokud možno, zdravé návyky, byli řádně informováni o rizicích a návykovém chování – a potažmo věděli, na koho se obrátit,“ zdůraznil.

Při komunikaci témat spojených s alkoholem směrem k laické veřejnosti je podle Štěrby potřeba vyhnout se moralizování, a naopak ukázat reálné příběhy lidí, kterým alkohol významně zasáhl do života. „Opravdu bychom se měli soustavnou kampaní snažit postupně změnit názor lidí tak, aby přestali považovat alkohol za neškodnou záležitost a uvědomili si, že je to droga,“ upozornil.

Na prevenci by se zaměřil Václav Vislous. „Komunikace směrem k laické veřejnosti by měla probíhat v duchu zdravotní prevence, osvěty a ochrany dětí a mladistvých – určitě ne jako prohibice nebo restriktivní ideologie. Ta nefunguje nikdy,“ míní.

Protidrogového koordinátora potřebujeme

Stejně jako dalším politikům jsme i zástupcům Pirátů položili otázku, zda by podle nich měla být obnovena (třeba i pod jiným názvem) funkce národního protidrogového koordinátora, která byla loni zrušena poté, co z ní odešel Jindřich Vobořil. A oba Piráti se shodují, že ano. „Tuto funkci považuji za výhodné obnovit. Bez jednotné koordinace se opatření často tříští a ztrácejí efektivitu. Dobře fungující protidrogový koordinátor může spojovat prevenci, léčbu, vzdělávání a osvětu do smysluplného systému, a tím snižovat negativní dopady alkoholu a dalších drog na naši společnost,“ uvedl Albert Štěrba.

„Funkce koordinátora má zůstat expertní, založená na datech a vyváženě koordinující prevenci, léčbu i represivní složky,“ dodal Václav Vislous.