Praha v létě přitahuje davy zahraničních návštěvníků. Některé z nich postihnou zdravotní potíže. Jaké jsou nejčastější důvody ošetření cizinců a kolik za něj platí? Se svými zkušenostmi se Zdravotnickému deníku svěřila Fakultní nemocnice Bulovka.
„Je velmi těžké rozlišit, kolik cizinců ošetřených v naší nemocnici bylo z řad turistů. Evidenci o turistech bohužel nevedeme,“ uvedla nemocnice na dotaz, kolik zahraničních návštěvníků v loňském roce ošetřila. Neznamená to však, že by s nimi neměli výraznou zkušenost. Nástrahy velkoměsta se totiž nevyhýbají ani přespolním – spíše naopak.
„Nejčastěji jsou ošetřovány úrazy, zlomeniny a řezné rány,“ vyjmenovaná mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Vzácné však nejsou ani případy intoxikace alkoholem či jinými omamnými látkami.
Poradí si bez posil
Na otázku, zda kvůli turistům musí nemocnice posilovat personální kapacity, odpovídá stroze: „Ne.“ Zátěž tak zvládá v rámci běžného provozu, a to i během hlavní turistické sezóny. Shodně situaci zvládají například i ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), jejíž zkušenosti s péčí o cizince jsme zprostředkovali minulý týden (čtěte zde).
Zásadním aspektem péče o návštěvníky české metropole je finanční stránka. „Občané EU po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění ošetření nehradí,“ ujišťuje Libigerová. Pokud však půjde o pacienty mimo Unii, musí počítat s náklady. A ty nejsou zanedbatelné. „Cena za ambulantní ošetření se pohybuje od 3 000 korun za jednoduché úkony až po 25 000 korun za urgentní vyšetření,“ pokračuje mluvčí. Interní vyšetření, například při bolestech na hrudi, může vyjít na 6 000 až 10 000 korun.
Tlumočníci i právníci jsou připraveni
Pokud turista nemá pojištění nebo není schopen péči uhradit ihned, nemocnice vystaví fakturu. Když se platba zpozdí, následuje urgence – a v případě nutnosti i vymáhání soudní cestou. I na takové případy je právní oddělení FN Bulovka připraveno.
V situaci zdravotní urgence může samostatný problém představovat i jazyková bariéra. Ta se v nemocnici řeší pragmaticky. „V případě složitějších případů využíváme služeb nasmlouvaných tlumočníků. Na každém oddělení máme také mobilní elektronické překladače,“ dodává mluvčí nemocnice.
Mohlo by vás zajímat
V případě nutnosti se volá ambasáda
Neméně důležitá je spolupráce s ambasádami a pojišťovnami, například při repatriacích nebo v tragických případech úmrtí. „Spolupracujeme s ambasádami příslušných států zejména při vyhledání příbuzných,“ říká mluvčí FN Bulovka.
Zdravotní péče pro turisty tak není jen rutinním lékařským úkonem – je to komplexní systém, který sahá od akutního ošetření přes právní kroky až po mezinárodní komunikaci.