Evropská komise představila dvě klíčové iniciativy v rámci své agendy Unie připravenosti: Strategii EU pro vytváření zásob a Strategii pro lékařská protiopatření. Cílem obou je zajistit obyvatelům, podnikům i ekonomikám EU nepřetržitý přístup k základnímu zboží a životně důležitým lékařským pomůckám, zejména v dobách krize, jako jsou rozsáhlé výpadky energie, přírodní katastrofy, konflikty nebo pandemie.
Strategie pro zásobování je první komplexní evropský plán, který má zajistit dostupnost nezbytných komodit jako potravin, vody, paliv nebo léků v krizových situacích. „Naším cílem je ochránit lidi a zajistit, aby esenciální zboží bylo k dispozici za všech okolností,“ vysvětlila Roxana Mînzatuová, výkonná místopředsedkyně Komise pro sociální práva a připravenost.
Vyvarovat se duplicit a mezer
Klíčové kroky zahrnují vytvoření síťového propojení mezi členskými státy pro sdílení zkušeností, koordinaci zásob a vzájemnou podporu. Komise bude také identifikovat mezery a duplicity ve stávajících zásobách a rozšíří společné rezervy na úrovni EU například v oblasti zdravotnického materiálu, generátorů či přístřešků.
„Nová síť nám pomůže lépe pochopit, co je potřeba skladovat a jak dosáhnout lepší hodnoty za peníze,“ dodává Mînzatuová. Důležitou roli bude hrát také rychlá doprava a logistika, civilně-vojenské i veřejno-soukromé partnerství.
Připravenost proti spektru hrozeb
S narůstajícími nemocemi a rostoucí rezistencí vůči antibiotikům přichází Evropská unie i se strategií pro zdravotnické protikrizové opatření. Cílem je urychlit vývoj a dostupnost nových vakcín, antibiotik a antivirotik, a také zlepšit připravenost na chemické, biologické, radiologické a jaderné hrozby.
Hadja Lahbibová, komisařka pro rovnost, připravenost a krizové řízení, k tomu poznamenává: „V době, kdy čelíme stále složitějším globálním výzvám, představují tyto strategie významný krok k posílení obrany Evropy proti novým hrozbám. Naším závazkem je zajistit bezpečnost, zdraví a pohodu všech občanů EU.“
Strategie také počítá s rozvojem evropského monitoringu nemocí a rozšířením výzkumných a výrobních kapacit v rámci projektů jako EU FAB nebo RAMP UP. Součástí je i zlepšení přístupu k lékům prostřednictvím společných nákupů a podpora rychle zříditelných laboratoří.
Mohlo by vás zajímat
Kolektivní odpovědnost
Obě strategie jsou součástí širší strategie Unie připravenosti, která byla schválena letos v březnu a vychází z doporučení tzv. Niinistöovy zprávy. „Připravenost je kolektivní odpovědností. Spoluprací členských států může EU opravdu něco změnit,“ dodala Mînzatuová.