Alergie dokážou proměnit jaro v noční můru a letní piknik v boj o přežití. Ale nezoufejte, s několika chytrými kroky a vědecky podloženými radami můžete alergie zkrotit. Poradíme vám, jak zastavit příznaky a užít si život bez kapesníku přilepeného k obličeji.
Podle Světové alergologické organizace (WAO) trpí alergiemi až 40 % světové populace. A čísla nejsou lepší ani v Česku, kde se s nějakou formou alergie potýká více než třetina obyvatel. Ať už jde o pyl, prach, plísně nebo třeba kočičí chlupy, příznaky jako rýma, svědění očí, kýchání či vyrážky dokážou pořádně zavařit. Jak tedy přežít alergickou sezónu a neukýchat se k smrti?
Imunitní systém spouští alarm
Alergie je ve své podstatě přehnaná reakce imunitního systému na látky, které jsou pro většinu lidí neškodné. Tyto látky, zvané alergeny, mohou být pyl, prachové roztoče, zvířecí srst, potraviny nebo třeba chemikálie. Když se alergen dostane do kontaktu s tělem, imunitní systém ho mylně považuje za hrozbu a spustí zánětlivou reakci. Výsledkem jsou začervenalé oči, ucpaný nos, svědění nebo dokonce astmatické záchvaty.
Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology se na rozvoji alergií podílí jak vliv genetiky, tak prostředí. Jinými slovy, s náchylností k alergiím se můžeme narodit, ale svou roli hraje například i znečištění ovzduší a klimatické změny prodlužující pylovou sezónu a zvyšující koncentraci alergenů. „Pylové sezóny jsou dnes až o 20 dní delší než před 30 lety,“ uvádí výzkum z Proceedings of the National Academy of Sciences. K tomu přidejte stres a špatnou stravu, které oslabují imunitu, a máte recept na alergickou katastrofu.
Zásadní je poznat nepřítele
Než začnete bojovat, musíte vědět, na co jste alergičtí. Klinická alergoložka Svetlana Hadvabová potvrzuje, že dnes již existují velmi dobré nástroje pro správnou diagnostiku alergií, základem je však to, aby pacient k alergologovi vůbec přišel. Některé lidi totiž odrazují dlouhé čekací lhůty.
„K diagnostice využíváme kožní testy i velmi přesné laboratorní testy. Laboratorní testy také dokáží určit, zda je pacient vhodný pro alergenovou imunoterapii. Tento druh léčby narozdíl od klasických pilulkových antihistaminik, díky kterým zmizí projevy alergie, léčí příčinu onemocnění a může zastavit jeho vývoj,“ řekla Hadvabová.
Testování alergií se obvykle provádí na předloktí tzv. kožním prick testem, který je rychlý a relativně bezbolestný. Lékař na předloktí nanese kapky různých alergenů a jemně je píchne do kůže. Po 15–20 minutách se hodnotí reakce, jako je zarudnutí nebo otok, které by naznačovaly alergii.
Mohlo by vás zajímat
Strategie pro zvládnutí příznaků
Jakmile víte, co vás trápí, můžete přejít k akci. Tady je několik tipů, jak alergie zkrotit:
1. Minimalizace kontaktu s alergeny
- Pylová alergie: Sledujte pylové zpravodajství (např. na webu ČHMÚ) a vyhýbejte se venkovním aktivitám v době nejvyšší koncentrace pylu, obvykle ráno a za větrného počasí. Po příchodu domů se osprchujte a převlékněte, aby se pyl nedostal do ložnice.
- Prachoví roztoči: Používejte hypoalergenní povlečení a perte je při teplotě nad 60 °C. Pravidelně vysávejte matrace a koberce vysavačem s HEPA filtrem.
- Zvířecí alergeny: Pokud máte domácí mazlíčky, omezte jejich přístup do ložnice a pravidelně je koupejte. Na druhou stranu, několik studií ukázalo, že chov domácích zvířat může chránit dítě před pozdějším vznikem alergie.
2. Léky, které fungují
Moderní medicína nabízí širokou škálu léků na alergie. Antihistaminika (např. cetirizin, loratadin) blokují histamin, který způsobuje svědění a otoky. Nosní kortikosteroidy (budesonid, flutikason) jsou zase účinné proti rýmě a ucpanému nosu.
Pro těžší případy, jako je alergické astma, může lékař předepsat bronchodilatancia (léky rozšiřující průdušky a průdušinky) nebo biologickou léčbu. Důležité je užívat léky podle pokynů a neukončovat léčbu předčasně.
3. Dlouhodobé řešení
Pokud vás alergie trápí dlouhodobě, zvažte alergenovou imunoterapii (AIT), známou jako „alergické injekce“ nebo sublingvální tablety. Tato metoda postupně „učí“ imunitní systém tolerovat alergeny. Podle analýzy z Cochrane Database of Systematic Reviews může imunoterapie snížit příznaky až o 60 % a u některých pacientů vést k dlouhodobé úlevě i po ukončení léčby.
S vyhledáním lékaře neotálejte
Pokud příznaky přetrvávají i přes domácí opatření nebo se zhoršují (např. dušnost, sípání), neodkládejte návštěvu alergologa. Neléčené alergie mohou vést k vážnějším komplikacím, jako je chronická rýma, sinusitida nebo astma.
Alergie mohou být otravné, ale nemusí vám ovládnout život. Kombinací prevence, léků a zdravého životního stylu můžete příznaky minimalizovat a užívat si jaro, léto i domácí mazlíčky bez slz a kýchání. Klíčem je trpělivost a spolupráce s odborníkem.