Kriminalizace LGBTQ+ lidí a škrty v boji proti HIV/AIDS ohrožují desítky let pokroku, varuje OSN. Přibývá zákonů, které trestají menšiny, a zároveň klesá podpora prevence a léčby – to může vést k nárůstu infekcí i úmrtí. O negativním vývoji ovlivňujícím veřejné zdraví informoval britský deník The Guardian.

Poprvé za posledních deset let, kdy UNAIDS (celosvětový program OSN) sleduje legislativu ovlivňující šíření HIV/AIDS, se zvýšil počet zemí, které kriminalizují sexuální aktivity osob stejného pohlaví a vyjádření genderové identity. To také znamená, že lidé více ohrožení infekcí HIV/AIDS, nyní častěji čelí kriminalizaci.

Návrat diskriminačních zákonů

Například africké Mali v loňském roce učinilo z homosexuality trestný čin, zatímco v předchozích letech trestalo pouze „veřejnou obscénnost“ a kriminalizovalo trans osoby. V karibském Trinidad a Tobagu pak nejvyšší soud zrušil přelomové rozhodnutí z roku 2018, které legálně umožňovalo konsensuální soužití osob stejného pohlaví, a obnovil diskriminační zákony z koloniální éry. K negativnímu vývoji došlo také v Ugandě, kde byl v roce 2023 přijat ještě přísnější zákon kriminalizující homosexualitu. Obdobně také Ghana znovu zavedla zákon trestající sexuální aktivity osob stejného pohlaví, který ještě zvýšil tresty za toto chování.

To v praxi znamená, že lidé, kteří jsou více ohrožení nákazou, jsou vystaveni diskriminaci a obávají se trestních postihů. Zároveň podle UNAIDS u nich dramaticky roste riziko nákazy a také to, že se nebudou odpovídajícím způsobem léčit.

Ohrožené a navíc kriminalizované skupiny populace

„K tvrdým zásahům vůči právům homosexuálních osob dochází v době, kdy globální program pro řešení HIV/AIDS zasáhly náhlé škrty ze strany USA, které spolu s bezprecedentními výzvami a otřesy způsobenými změnami klimatu ohrožují naději na ukončení této globální epidemie v tomto desetiletí,“ shrnuje The Guardian s odvoláním na zprávu UNAIDS.

Určité skupiny jsou nákazou HIV/AIDS ohrožené více než ostatní. K nim patří sexuální pracovnice a pracovníci, homosexuální muži a muži, kteří mají sex s jinými muži, injekční uživatelé drog, trans osoby a také osoby ve vězení a dalších uzavřených zařízeních. Podle zprávy UNAIDS pouze osm z celkem 193 zemí světa nekriminalizovalo žádnou z těchto skupin či její chování, nezveřejnění HIV statusu, expozici či přenos infekce.

Pokrok ano, ale jen v některých částech světa

Podle výroční zprávy UNAIDS pro rok 2025 bylo v loňském roce virem HIV infikováno 1,3 milionu osob a 630 tisíc v souvislosti s AIDS zemřelo. To je nejméně za posledních 30 let. Nicméně tento pokrok je nerovnoměrný. Zatímco v zemích subsaharské Afriky došlo k poklesu nových případů infekce od roku 2010 o 56 %, naopak na Blízkém východě a na severu Afriky byl nárůst nových případů o 94 %.

Řada zemí se navíc potýká s důsledky náhlých škrtů ze strany USA. Například v Nigerii v listopadu 2024 užívalo léky pre-expoziční profylaxe, které je chrání před nákazou, zhruba 43 tisíc osob, v dubnu 2025 to v důsledku škrtů bylo 6 tisíc osob. Podle zprávy UNAIDS by celkové zhroucení služeb prevence a léčby HIV/AIDS podporované americkými programy znamenalo, že mezi lety 2025 až 2029 přibude 6 milionů nových případů infekce a zemřou další 4 miliony osob.

Mohlo by vás zajímat

Vytlačování nejohroženějších skupin

„Nejde jen o omezení financování, ale o časovou bombu. Byli jsme svědky toho, jak služby zmizely doslova přes noc. Zdravotníky poslali ze zaměstnání domů. A lidé, zejména děti a nejvíce ohrožené skupiny, jsou vytlačováni ze systému péče,“ uvedla Winnie Byanyima, ředitelka UNAIDS.

Ještě před tím, než došlo ke škrtům ze strany Trumpovy administrativy, nemělo přístup k nezbytné léčbě 9,2 milionů osob. Z toho bylo 620 tisíc HIV pozitivních dětí mladších 14 let, které nebyly léčeny. V důsledku nedostupné léčby pak v roce 2024 zemřelo 75 tisíc dětí mladších 14 let.

Autorka je externí spolupracovnicí redakce. Je zaměstnána na Ministerstvu zdravotnictví v odboru ochrany veřejného zdraví.