Televizní show Extrémní proměny, která slibuje obrovské váhové úbytky během jednoho roku, poutá diváckou pozornost. Její hlavní sdělení – že s dostatečnou disciplínou lze zhubnout i více než 100 kilogramů – však podle odborníků může vyvolávat falešná očekávání a ohrožovat zdraví.
Předseda České obezitologické společnosti profesor Martin Haluzík vnímá jako pozitivní, že se o obezitě díky pořadu ve společnosti vůbec mluví. Dodává ale, že formát je velmi zjednodušený a zkratkovitý. „Navíc pořad může budit dojem, že je i v běžném životě při těžké obezitě možné režimovými opatřeními zhubnout mnoho desítek kilogramů, což bohužel většinou neplatí,“ míní.
Ještě ostřeji pořad hodnotí předseda České diabetologické společnosti profesor Martin Prázný. „Tento typ a formát považuji z hlediska správné medicínské praxe za nevhodný až nebezpečný,“ říká.

Pořad je nutné brát s rezervou i z pohledu nutriční terapie. „Je výrazně zaměřen na samotnou tělesnou hmotnost – kolik kilogramů účastník zhubne, jaká je jeho konečná hmotnost. Množství zredukovaných kilogramů je často spojováno s úspěchem, pochvalou a oceněním. V centru pozornosti těchto strategií tedy zůstává tělesná hmotnost a její žádoucí snížení, jedná se o intervence zaměřené primárně na redukci hmotnosti,“ domnívá se Martina Karbanová z České asociace nutričních terapeutů. Dodává, že od podobně orientovaných přístupů moderní obezitologie spíše ustupuje. Přednost mají modely péče podporující intuitivní stravování a přístupy, které nejsou zaměřené primárně na snižování hmotnosti.
100 kilogramů za rok? Cena může být vysoká
Oslovení odborníci se shodují, že výrazná redukce hmotnosti v tak krátkém čase může znamenat vážná zdravotní rizika. Podle Prázného je míra zátěže nepřiměřená a pro běžného netrénovaného člověka s nadváhou nebo obezitou by ji jako lékař nikdy nedoporučil. „Extrémně rychlý pokles hmotnosti může vyvolat problémy se sníženým množstvím svalové hmoty, bolesti svalů, kloubů, páteře,“ podtrhuje. Podobně to vidí také Haluzík, který navíc varuje před nedostatkem vitamínů a stopových prvků – zvlášť pokud chybí odborný dohled.
Martina Karbanová upozorňuje, že omezující způsoby redukce hmotnosti mohou vést k nutričním deficitům a v některých případech až k malnutrici. Kromě pořadů typu Extrémní proměny se tím vyznačuje i chirurgická léčba obezity. „Velká redukce přináší velké závazky. V praxi se setkáváme s lidmi, kteří mají za sebou tolik redukčních pokusů, že každý další pak může představovat významný stres. V takových případech může být právě tlak na výkon a úspěch větším rizikovým faktorem pro udržení nové hmotnosti ve zdraví než potenciální nedostatek některého z nutrientů,“ říká.
Zjednodušování komplexního problému
Psycholožka a zakladatelka společnosti STOB Iva Málková považuje za problematické celkové nastavení pořadu. „Hlavním problémem je nelaskavý přístup zaměřený na honbu za kilogramy a nedostatečné upozornění na zdravotní i psychická rizika rychlé redukce váhy,“ uvádí. Doplňuje, že potíží je také časté zjednodušování komplexního problému na pouhou otázku vůle a disciplíny.
Za nevhodné považuje psycholožka i veřejné vážení a vytváření velkého tlaku na redukci váhy, které může podporovat nezdravý vztah k vlastnímu tělu a jídlu. „Tyto pořady často prezentují hubnutí jako proces založený převážně na velké kalorické restrikci a intenzivním cvičení, což je v rozporu s psychologickými poznatky o udržitelné změně. Z výzkumů i praxe víme, že změna životního stylu je dlouhodobý, komplexní proces, kdy nejefektivnější je vycházet principů kognitivně behaviorální psychoterapie. Nezabýváme se jen tím, co hubnoucí jedí, ale také proč jedí a jak jedí,“ vysvětluje.
Mohlo by vás zajímat
Porovnávání se s účastníky
Snížení hmotnosti o desítky kilogramů v řádu měsíců není v souladu s doporučenými lékařskými postupy. „Doporučený týdenní úbytek je 0,5 – 1 % tělesné hmotnosti. Což znamená pro osobu vážící například 140 kilogramů maximálně 16 kilogramů za 3 měsíce. Účastníci však dostávají za úkol zhubnout do tříměsíčního vážení něco kolem 25 kilogramů,“ popisuje Málková.
Psychologické dopady takto drastického hubnutí mohou být závažné. Zakladatelka organizace STOB na prvním místě jmenuje nastavení nerealistických cílů. Zmiňuje konkrétní klientky, které na základě sledování Extrémních proměn podhodnocují vlastní výsledky. Strach z nedodržení cíle nebo nabrání pak může přispívat ke vzniku úzkostných poruch a obsesivnímu chování kolem jídla a cvičení.
Co lze pochválit – zvyšování povědomí o obezitě
Navzdory značné kritice, která na pořad Extrémní proměny míří, je podle oslovených odborníků třeba vyzdvihnout některé jeho přínosy. Psycholožka Iva Málková kvituje, že díky vysoké sledovanosti pořad zvyšuje povědomí o obezitě. „Inspirativní příběhy mohou motivovat diváky k vlastním, ideálně zdravějším, změnám. Pro někoho může být i motivující, že lze začít žít a nejen přežívat,“ věří. Zvláštní význam podle ní má i role podpůrné osoby – kouče, který se pro účastníky často stane důležitým psychickým pilířem.

Také nutriční terapeutka Martina Karbanová připouští, že, každé zviditelnění tématu nadměrné tělesné hmotnosti ve veřejném prostoru může mít pozitivní rozměr. Někteří účastníci mohou podle ní zažít posilující zkušenost úspěchu, která v nich probudí sebedůvěru a víru, že změna je možná. A předseda České obezitologické společnosti Martin Haluzík vnímá jako přínos už samotné otevření debaty o hubnutí, které může někoho motivovat k vyhledání odborné pomoci nebo změně životního stylu.
Nevyužitý potenciál?
Pořad může zvyšovat povědomí o obezitě jako nemoci, kterou je nutné léčit, a ukazovat, že problém je řešitelný i pro extrémně obézní pacienty. „Není ale správné, jak to ukazuje. Nejsem si proto jistý, jestli tato snad jediná pozitivní stránka převáží výše uvedená negativa,“ je přesvědčen diabetolog Martin Prázný.
Podle Ivy Málkové je škoda, že tvůrci pořadu nevyužili velké sledovanosti ke sdělení základních pravidel rozumné změny životního stylu. „Stačila by nějaká závěrečná slova odborníků, aby si diváci každý týden odnesli nějaké rozumné poselství z oblasti výživy, pohybu a psychiky, kterým by mohli obohatit svůj hubnoucí život,“ doplňuje.