Dostupnost zdravotní péče, legislativní změny, posílení některých nemocnic a center. Zdravotnictví patří mezi priority řady krajských lídrů politických stran v blížících se sněmovních volbách. Přečtěte si odpovědi některých z nich, které oslovila agentura ČTK.
Plzeňský kraj
Stárnutí lékařů a sester, chybějící praktičtí lékaři, ne všude dostupné pohotovosti a nedostatek zdravotnického personálu v nemocnicích, zmínila mezi zásadními problémy Plzeňského kraje Ivana Mádlová (ANO). Nástrojů, jak legislativně pomoci zdravotnictví v kraji se podle ní nabízí řada. „Vypsat více rezidenčních míst pro nové praktické lékaře či realizovat nový vládní program pro získávání a udržení sester,“ uvedla jako příklad.
„Dostupná zdravotní péče v menších a odlehlejších oblastech kraje je pořád problém a omezená dopravní obslužnost to ještě zhoršuje,“ odpověděl Daniel Kůs (Piráti). Zdravotní péče musí být podle něj dostupné všem, „bez ohledu na to, kde bydlí“.
„Za zásadní problém považujeme nedostupnou zdravotní péči, zejména na Tachovsku. Prosazujeme výstavbu okresní nemocnice a podporu lékařů formou stipendií, bydlení a lepších podmínek,“ odpověděla Marie Pošarová z SPD.
Zdravotnictví obecně jako jednu z priorit jmenuje i Martin Baxa (SPOLU). A to i mezi oblastmi, v nichž je „nezbytné na celostátní úrovni posílit svobodu volby“. Mezi priority zařadil dostupné zdravotnictví také Vítek Prokop ze Stačilo!
Mohlo by vás zajímat
„Chci, aby zdravotní péče nebyla otázkou štěstí, ale jistoty – i na venkově,“ uvedla lídryně STAN Michaela Opltová.
Karlovarský kraj
Téma zdravotnictví bylo silně akcentováno lídry v Karlovarském kraji. „Je potřeba pracovat na stabilním a dostupném zdravotnictví. Toho lze dosáhnout užší spoluprací s fakultní nemocnicí, intenzivnějším propojením s lékařskými fakultami a cílenými pobídkami pro zdravotníky, kteří se rozhodnou v našem kraji usadit,“ uvedla Renata Oulehlová (ANO).
„Jako zásadní vidím řešení personální krize ve zdravotnictví. Je třeba motivovat mladé lékaře finančně i prakticky příspěvky na bydlení, garantovanými místy a podporou rodin, které se do regionů přistěhují. Zároveň musí být výrazně posíleny pobytové i terénní sociální služby, aby pomoc dostávali senioři i zdravotně postižení a rodiny v tíživé situaci,“ odpověděla Karla Maříková (SPD).
Karlovarský kraj trpí nedostatkem zdravotní péče i podle poslance Jana Kuchaře (STAN). „Bojuji za vznik komplexního onkologického centra, za využití lázeňských provozů k prevenci a považuji za klíčové založení veřejné vysoké školy zaměřené na techniku, zdravotnictví a cestovní ruch,“ popsal.
Olomoucký kraj
(Ne)dostupnost zdravotní péče akcentovali ve svých odpovědích i někteří lídři stranických kandidátek v Olomouckém kraji. „V oblasti zdravotnictví budu prosazovat motivační programy pro lékaře a zubaře, kteří se rozhodnou působit v regionech s jejich nedostatkem,“ uvedla Hana Naiclerová (STAN).
Zhoršující se dostupnost zdravotní péče je třeba řešit i podle lídra Stačilo! Vladimíra Urbánka. „Chybí stomatologové, pediatři, praktici. Nedostatek je i středního zdravotnického personálu. Opět nejhorší dostupnost je v oblastech Jesenicka, Šumperska, v ostatních oblastech se problém zhoršuje také,“ popsal.
Na chybějící zdravotnické služby upozornil i lídr Pirátů Martin Šmída.
Zlínský kraj
„Potřebujeme moderní krajskou nemocnici, ve které bude spoleh na okamžitou kvalitní péče a ze které se lékaři nebudou stěhovat jinam za lepšími podmínkami,“ jmenuje mezi prioritami k řešení ve Zlínském kraji Stanislav Blaha (SPOLU). A dodává: „je dobře, že modernizace Krajské nemocnice Tomáše Bati už běží, ale aby se dokončila, musíme zajistit další finance. Bez podpory státu to kraj nezvládne. Chci se zasadit o to, že proběhne v maximální možné míře a naše děti i vnuci budou mít tu nejlepší péči hned tady doma, ne stovky kilometrů daleko.“
V oblasti zdravotnictví a sociálních služeb je problémem nedostatek lékařů, přetížené nemocnice a omezené kapacity domovů pro seniory,“ uvedl Jiří Barták (Motoristé sobě). Strana chce podle jeho slov podporovat „lepší dostupnost zdravotní péče v menších obcích“.
Liberecký kraj
Téma zdravotnictví zmiňuje i lídryně ANO v Libereckém kraji Jitka Volfová. Ta chce pro Krajskou nemocnici Liberec usilovat o status fakultní nemocnice a o „posílení složek integrovaného záchranného systému, bez kterých by se náš každodenní život ani krizové situace neobešly, uvedla.
Legislativně je třeba řešit dostupnost a efektivitu zdravotnické péče podle Stanislava Mackovíka (Stačilo!). „Nemocnice v každém okresním městě by měly garantovat nejen běžnou pohotovost, ale také tu zubní, sjednotit je třeba také například čekací doby na ošetření na urgentních příjmech,“ míní.
Nedostatek lékařů, dostupná péče a léky jsou podle krajského lídra kandidátky Pirátů Petra Slaniny tématem, které trápí nejen obyvatele Libereckého kraje, právě této oblasti by se chtěl v případě svého zvolení ve Sněmovně věnovat.
Pardubický kraj
„Řada provozů je přetížená a jsou dlouhé čekací doby,“ uvedl mezi problémy zdravotnictví Martin Kolovratník, lídr ANO v Pardubickém kraji. Rychlé změny lze podle něj udělat „lepší organizací práce, například vyšším využitím sálů při využití mimořádných odměn operatérům a podobně.“
„Chybí nejen praktičtí lékaři pro děti i dospělé, ale také specialisté včetně stomatologů. Tristní je stav lékařské a stomatologické pohotovosti, kde lidé s akutními problémy čekají na ošetření mnoho hodin. Řešením jsou například motivační programy financované z veřejných zdrojů či využívání mobilních ambulancí k zajištění péče v periferních oblastech,“ upozornil Roman Roun (Stačilo!).
Více podpořit rozvoj oblastních nemocnic a modernizaci zdravotnického vybavení chce Jan Hrnčíř (SPD).
Jihočeský kraj
Za výrazný problém Jihočeského kraje považuje nedostupnost zdravotní péče v odlehlých částech regionu Adam Vojtěch (ANO). „Jedná se především o nedostatek praktických lékařů a pak je samostatným problémem obrovský nedostatek dětských specialistů,“ popsal. Řešením je podle něj větší tlak na stát. „Cílem by mělo být vytvoření lepších podmínek pro lékaře, kteří musí mít motivaci v kraji působit. Kromě státu pak musí v tomto případě pomoci různými pobídkami obce a kraj, což se už někde děje,“ uvedl.
Nedostupnou primární zdravotní péči jako problém označují i Josef Soumar (Piráti) a Libor Vondráček (SPD + Svobodní, Trikolora, PRO), chybějící propojení zdravotní a sociální péče zmínila Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).
Ústecký kraj
Za největší problém Ústeckého kraje označil dostupnost zdravotní péče Robert Holec, lídr STAN. „Obecně je sice zdravotnictví v naší zemi na vysoké úrovni, fatální je ale obrovský rozdíl v dostupnosti – a náš kraj tím trpí zcela zásadně. Nejde jen o praktické lékaře, ale také zubaře, oční, dětské,“ popsal. A dodal: „Klíčové je motivovat lékaře a mladé studenty, aby po ukončení studií neodcházeli z kraje – nebo ještě hůře – do zahraničí. V praxi ale vidíme, že to není jen o penězích, je třeba zajistit kvalitní a vstřícné zázemí, například vybavené ordinace nebo bydlení. Jako starostové s tím ostatně máme v našich obcích zkušenosti – a daří se to. Jen je třeba, aby s tím stát starostům pomohl. Pro mě klíčová je taky přeshraniční péče – u nás na Šluknovsku je kvalitní péče na dosah doslova za kopcem. Jenže mezi pacientem a lékařem je státní hranice. A to byl doteď obrovský problém. Tlačil jsem na to jako starosta a chtěl bych na to tlačit i jako poslanec.“
Vysočina
Jako zásadní problém Vysočiny vnímá nízkou dostupnost zdravotní péče v odlehlejších regionech Eva Decroix (SPOLU). „U zdravotní péče je třeba posilovat personální zajištění nemocnic, dostupnost lékařů na venkově a motivace studentů,“ uvedla.
Problém s (ne)dostupností zdravotnictví zmiňuje i Monika Oborná, která ve Středočeském kraji vede kandidátku ANO.
Středočeský kraj
Na problémy s dostupností zdravotní péče upozorňují také lídři ve Středočeském kraji. Tomio Okamura (SPD) navrhuje cílené pobídky pro lékaře nebo časový závazek pro čerstvé absolventy.
Lídr hnutí STAN Vít Rakušan upozorňuje na to, že dostupnost zdravotních služeb ovlivňuje migraci obyvatel do příměstských oblastí.
Moravskoslezský kraj
Z lídrů stran v Moravskoslezském kraji zmínila tématiku zdravotnictví podrobněji jen Michaela Šebelová (STAN). „Nedostatek zubařů je obrovský problém. Klíčové je motivovat mladé lékaře, aby se vraceli do regionů – pomáhají tomu stipendia, podpora obcí i pomoc se začátkem praxe. Dobrou zprávou je například akreditace nového oboru zubní lékařství na Ostravské univerzitě, která regionu výrazně pomáhá. Ve sněmovně jsme také schválili zákon, který zjednodušuje zapojení lékařů se vzděláním mimo EU do českého zdravotnictví. V odlehlých regionech a oblastech s nedostatkem zubařů to může reálně zlepšit dostupnost péče,“ odpověděla.