Než aby Spojené státy darovaly chudým zemím antikoncepční prostředky ze zrušeného programu USAID, rozhodla se vláda Donalda Trumpa je zničit. Záměr zlikvidovat do konce července prostředky za 10 milionů dolarů naprosto nechápou neziskové organizace, jako jsou Lékaři bez hranic (MSF) nebo Mezinárodní federace plánovaného rodičovství (IPPF), které krok označují za krutý a ideologicky motivovaný.

Zásoby antikoncepce včetně pilulek, implantátů, injekcí a nitroděložních tělísek, které byly zakoupeny z peněz amerických daňových poplatníků pro programy agentury USAID v oblasti reprodukčního zdraví, mají být zničeny, přestože nevypršelo jejich datum spotřeby – řada z nich má expiraci až v roce 2031. Likvidace prostředků za 10 milionů dolarů, které jsou umístěny v Belgii, navíc podle odhadů bude stát dalších 167 tisíc dolarů. Mnohé z nich totiž obsahují hormonální látky a obrovský objem antikoncepce proto musí být spálen dvakrát, aby byl bezpečně zničen.

„Navzdory četným nabídkám mezinárodních humanitárních organizací, vlád a globálních zdravotnických aktérů na nákup nebo redistribuci těchto zásob americká vláda odmítla všechny alternativy. Místo toho volí plýtvání a extremistickou ideologii před péčí, lidskými právy, bezpečností a zdravím,“ stojí ve společném prohlášení organizací IPPF, Le Planning familial, Sensoa, Fédération Laïque de Centres de Planning Familial, Planned Parenthood Federation of America a Countdown 2030 Europe, které označuje rozhodnutí Trumpovy administrativy za „kruté a ideologicky motivované“.

V západoafrickém Beninu v regionu Couffo je dramaticky vysoká mateřská mortalita, dostupnost antikoncepce je ale velmi špatná. Foto: Lékaři bez hranic/Adrienne Surprenant

„Toto rozhodnutí se netýká peněz: IPPF nabídla, že produkty vyzvedne v Bruselu, přepraví a přebalí je ve svém skladu v Nizozemsku a dále je distribuuje ženám v nouzi po celém světě. To vše bez jakýchkoli nákladů pro americkou vládu. Toto rozhodnutí se týká vnucování agendy namířené proti lidským právům celému světu, ženám upírá možnost volby, kdy a kolik dětí budou mít, a bere lidem možnost chránit se před HIV a dalšími pohlavně přenosnými infekcemi,“ stojí v prohlášení.

Nedostatek základní empatie

Lékaři bez hranic pak vyzývají Washington k transparentní komunikaci ohledně uskladněných zásob, které byly určeny pro použití v humanitární pomoci, a také k jasnému zdůvodnění ničení. „Rozhodnutí americké vlády spálit antikoncepci za miliony dolarů je bezohledným činem vůči ženám a dívkám na celém světě,“ říká Avril Benoît, ředitelka americké kanceláře Lékařů bez hranic.

I jiné organizace, jako například MSI Reproductive Choices a jejich partneři, nabídly, že zaplatí za přepravu a distribuci těchto zásob, ale Spojené státy to odmítly. Lékaři bez hranic se rovněž zavázali pomoci najít vhodné alternativy, které by ničení zabránily.

Mohlo by vás zajímat

„Je vrcholem pokrytectví, když vláda káže o efektivitě a snižování plýtvání, jen aby pak otočila a bezohledně ničila zásoby, které zachraňují životy, když potřeba nikdy nebyla větší. To není jen neefektivní – je to nehorázné,“ řekl regionální ředitel evropské sítě IPPF Micah Grzywnowicz s tím, že rozhodnutí odráží naprostý nedostatek základní empatie.

8,5 milionu lidí bez život zachraňující péče

Podle průzkumu IPPF by tyto kroky mohly vést k tomu, že 8,5 milionu lidí na celém světě nebude moci získat život zachraňující péči v oblasti reprodukčního zdraví. Mezi ženami a dívkami ve věku 15 až 49 let je 164 milionů těch, které si přejí oddálit těhotenství nebo mu zabránit, ale v současné době nemají moderní antikoncepční metody. Antikoncepce přitom může bezpečně a účinně bránit těhotenství, které, když je nechtěné, špatně načasované, nebo může zvýšit riziko komplikací včetně úmrtí matky.

Ordinace plánovaného rodičovství ve Venezuele. Foto: Lékaři bez hranic/Jesus Vargas

„Vyzýváme francouzskou společnost, která by byla zodpovědná za zničení těchto antikoncepčních prostředků, aby přehodnotila svou roli. Má nesmírnou morální a společenskou odpovědnost. Společnost má pravomoc tuto dohodu odmítnout. Sexuální a reprodukční práva nejsou komoditou jako každá jiná, kterou je třeba vyhodit. Zároveň naléhavě žádáme americkou administrativu, aby okamžitě zastavila toto nesmyslné ničení. Tyto kruté činy budou mít dalekosáhlé důsledky – a budou stát životy,“ dodává společné prohlášení neziskových organizací.

Blokáda dodavatelských řetězců

V komunitách, kde působí týmy Lékařů bez hranic, je přístup k antikoncepci už teď kvůli zrušení řady programů USAID výrazně omezený. Spojené státy totiž bývaly největším bilaterálním dárcem v oblasti reprodukčního zdraví – jen v roce 2024 přispěly částkou 607,5 milionu dolarů.

Odhaduje se, že antikoncepce blokovaná na různých místech světového dodavatelského řetězce nyní dosahuje hodnoty zhruba 40 milionů dolarů. Jeden z dalších skladů antikoncepce zakoupené agenturou USAID by měl být ve Spojených arabských emirátech, není ale jasné, co s ním chce americká vláda udělat.

„Musíme si uvědomit, že všechny tyto prostředky měly svůj cíl. Je po nich ohromná poptávka a ženy i dívky na ně čekaly. Místo toho, abychom je k nim dostali, tak se teď spálí. Je to nehoráznost,“ dodává Rachel Milkovich, specialistka pro humanitární záležitosti americké kanceláře Lékařů bez hranic.

Ničí se potraviny i vakcíny

Hrozící zničení antikoncepce je posledním z řady kroků americké vlády, které nadále prohlubují rostoucí celosvětovou zdravotní krizi způsobenou ukončením zahraniční pomoci v hodnotě miliard dolarů.

Jen v červenci se americké úřady rozhodly spálit 500 tun nouzové potravinové pomoci, jejíž platnost vypršela kvůli tomu, že několik měsíců odmítaly povolit její dodávky. Potraviny se navíc ničí v době, kdy v Súdánu, Gaze a mnoha dalších zemích umírají děti na podvýživu. Americká vláda také podle Lékařů bez hranic nechala vypršet platnost téměř 800 tisíc vakcín proti mpox, které již byly jednotlivým zemím přiděleny, a to i přesto, že se případy nákazy v mnoha z nich nadále šíří.

„Ničení cenných zdravotnických zásob, které již zaplatili američtí daňoví poplatníci, nijak nepřispívá k boji proti plýtvání ani ke zvýšení efektivity. Tato administrativa je ochotna nechat hnít zásoby potravin a spálit antikoncepci. Riskuje zdraví lidí jen proto, aby prosadila svou politickou agendu,“ uzavírá za Lékaře bez hranic Avril Benoît.