Jakub Dvořáček: Lékárnická komora vysílá poplašné zprávy

  Reaguji na tvrzení a požadavky lékárnické komory v souvislosti se systémem proti padělkům (Zdravotnický deník o nich psal zde – pozn. redakce). Česká lékárnická komora vysílá poplašné zprávy s cílem vyvolat znepokojení. Její motivací zřejmě je dosáhnout pro lékárny kompenzace 5 Kč za každé ověřené balení.

   

  S velkým znepokojením sledujeme vyjadřování představitelů České lékárnické komory (ČLnK), kteří posílají do veřejného prostoru poplašné zprávy o tom, že systém pro ověřování pravosti léčiv – startující 9. 2019 – není připraven.

  Prohlášení AIFP, jež sdružuje přední výrobce inovativních léků:

  • Nejsou pravdivá tvrzení, že by údajná nízká připravenost výrobců ohrožovala start systému. Naprostá většina výrobců udělala maximum pro to, aby požadavkům nové regulace dostáli, a jsou dobře připraveni. Od členských společností jsme nedostali informaci, že by nebyly na ostrý start systému připraveny (v ČR je asociováno 34 farmaceutických společností, které mají vlastní vývoj a výzkum).
  • Jestliže v současnosti některá balení léčiv nemají data správně nahrána, start systému to nijak neohrožuje. Jde o testovací balení léků. Regulace se týká skutečně jen léčiv, která budou vyrobena a od výrobce do distribuce uvolněna po 9. 2. 2019. Ty se v distribuci začnou objevovat až postupně. Většina léčivých přípravků bude v následujících měsíců vydávána podle původních pravidel a nepodléhají nutnosti ověřování.
  • Není pravda, že by lékárny nesly zásadní podíl nákladů na nový systém. Ten napříč zeměmi EU s obrovskými náklady musel vybudovat prostřednictvím svých asociací farmaceutický průmysl, tak, jak mu to legislativa EU uložila. Samotné farmaceutické společnosti také mají ohromné výdaje na úpravu svých výrobních linek, aby mohly opatřovat léky novými bezpečnostními prvky (2D kódem a přelepkou indikující otevření balení).
  • ČLnK je přesvědčena, že náklady vzniklé regulací by měly být lékárnám kompenzovány. Výrobci nevznesli jediný požadavek v tomto duchu, jejich náklady jsou přitom mnohonásobně vyšší. Mimochodem, žádnému podnikateli nebo živnostníkovi nikdo neproplácí třeba náklady na zavedení EET nebo evidenci daní.
  • ČLnK je do přípravy systému zapojena od samého počátku prostřednictvím činnosti v Národní organizaci pro ověřování pravosti léčiv (NOOL), která byla založena před dvěma lety a systém proti padělkům v ČR vystavěla. Od samého počátku měla zástupce v představenstvu NOOL, a tedy i přístup k veškerým informacím. Je otázkou, do jaké míry jsou připraveny jednotlivé lékárny, v jaké míře jsou připojeny k systému a vybaveny čtečkami 2D kódů.

  Jakub Dvořáček